Instagram yeni özellikleriyle yine teknoloji dünyasının gündemine oturmuş durumda. Uygulamanın yenilenen özellikleri bir yana dursun uygulamada yer alan bölümlerde de belli başlı düzenlemeler yapılmaya başlandı. Bu noktada Instagram’ın son yayınladığı güncelleme bu kez uygulamanın kaydet özelliğini değiştirmeye başladı. Daha doğrusu bu özelliğe yeni sınıflar ekledi. Instagram tarafından gelen yeni özellik sayesinde artık uygulamada kullandığınız fotoğraflarınızı koleksiyonlar adı verilen bölümlerde saklamanız mümkün kılınıyor.

Şöyle ki artık bu özellik sayesinde kaydet kısmında yer alan fotoğraflarınızı sınıflandırmanız ve istediğiniz fotoğrafları tek bir alanda toplamanız mümkün kılınıyor. Üstelik sadece kaydet özelliği kapsamında kullandığınız fotoğrafları değil bunun dışında standart paylaşımlarınızı da Instagram koleksiyonlar özelliği ile oluşturup ekleme işlemi yapabiliyorsunuz. Oldukça kullanışlı bir uygulama olarak dikkat çeken yeni özelliğin kullanımı hakkında da detaylı bir açıklamalar yapıldı. Peki Instagram koleksiyonlar özelliğini kullanmak için kullanıcıların yapmaları gereken işlemler neler? Instagram koleksiyonlar özelliği nasıl kullanılacak? Daha sonra düzenlemeler nasıl yapılacak? Detaylı olarak ele alalım.

Instagram Koleksiyonlar Oluşturmak

Öncelikle Instagram’ın yeni özellikleri olan koleksiyon özelliğinin nasıl kullanılacağına bakalım. Bu işlem için Instagram tarafından da paylaşılan bilgiler bulunuyor. Bu bilgiler ışığında bakacak olursak yapacağınız işlemler şu şekilde;

  1. Eğer bir fotoğrafınızı gönderi ekranından koleksiyonlarınıza eklemek istiyorsanız bunun için yapmanız gereken gönderi kısmında bulunan kaydet butonuna basılı tutmak.
  2. Butona basılı tuttuğunuzda ekrana gelen seçeneklerden gönderiyi koleksiyonlara eklemek için “+” sekmesine tıklamanız gerekiyor.
  3. “+” ekleme simgesinden sonra sizden bir koleksiyon adı istenecek. İstenen koleksiyon adını girip bitti seçeneğine basmanız durumunda gönderi için koleksiyon oluşturmuş oluyorsunuz.
Daha Fazla Oku  Tatilde En Fazla Instagram Kullanan Ülke Türkiye

Instagram koleksiyonlar

Yeni Bir Koleksiyon Oluşturmak

Diğer bir işlem ise koleksiyonu baştan oluşturmak. Bir gönderi için değil direk olarak koleksiyon oluşturup mevcut resimlerinizi direk olarak koleksiyona eklemek isterseniz de hemen hemen aynı işlemleri yapacağınız bir sistem var. Fakat yine belli başlı sistem farklılıkları olduğunu da hatırlatalım. Bunun için yapacaklarınız ise şöyle;

  • İlk aşamada profil sayfası üzerinden içe doğru üçgen şeklinde olan kaydet simgesine basmanız gerekiyor. Bu simgeye basıp kaydet ekranına girdikten sonra yine yeni bir koleksiyon açmanız gerekecek.
  • Bunun içinde öncelikle “+” simgesine dokunuyoruz. Yine aynı şekilde yeni oluştur ekranı olduğu için bu ekranda da sizden bir koleksiyon adı istenecek. Koleksiyon içinde adınızı girdikten sonra ileri butonu ile işlemi sonlandırıyorsunuz.
  • Son olarak sizden eklemek istediğiniz fotoğrafları seçmeniz isteniyor. Koleksiyonunuzun içerisine hangi resimleri eklemek istiyorsanız bu ekrandan seçiminizi yapıyorsunuz. Son olarak bitti sekmesine basıp işlemi tamamlıyoruz.

Koleksiyonları Güncelleme ve Düzenleme

  1. Gelelim oluşturduğumuz koleksiyonları nasıl düzenleyeceğimize. Bunun içinde yapmanız gereken yine kaydet simgesine basarak profil ekranından bu bölüme giriş yapmak. Kaydet bölümünde yer alan koleksiyonlarınızı düzenlemek için ise “koleksiyonlar” kısmına girmeniz gerekecek.
  2. Şimdi koleksiyon ekranı üzerinden düzenlemek ya da silmek istediğiniz koleksiyonunuzu seçmeniz gerekecek. Siz seçim yaptığınızda sağ üst köşede üç nokta işareti göreceksiniz. Eğer koleksiyonunuzu düzenlemek istiyorsanız bu ekrandan “koleksiyonları düzenle” sekmesine tıklamanız gerekecek. Bu ekrandan koleksiyonun adını silip değiştirme gibi işlemleri yapabiliyorsunuz.
  3. Eğer koleksiyonu silmek isterseniz de “koleksiyonu sil” demeniz yeterli. Son olarak koleksiyon içerisinde yer alan gönderilerden birini koleksiyonlar içerisinden kaldırmak isterseniz bu kez yapmanız gereken kaldırmak istediğiniz gönderiyi açmak ve ardından da “koleksiyonlardan kaldır” komutunu kullanmak. Bu şekilde Instagram koleksiyonlar özelliğini kullanabiliyorsunuz.