instagram nedir

Instagram Nedir ?

Instagram mobil cihazlarda çalışmak üzere geliştirilmiş bir fotoğraf düzenleme ve paylaşım uygulamasıdır.Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından Ekim 2010’da ilk olarak IOS iletişim sistemli iPhone ve iPadlerde kullanıma sunulmuştur.Kaliteli resim filtreleri ve kolay kullanımlı arayüzü sayesinde kullanıcıların kısa zamanda tercih ettiği bir resim paylaşım sosyal ağı olmuştur.

Peki tam olarak nedir bu Instagram, ne işe yarar biraz daha detaylandırmak gekirse; Instaram’ın kullanım alanı ikiye ayrılabilir. Bir kişisel amaçlı instagram kullanıcıları, ikinci kesimse ticari amaçlı instagram kullanıcıları olarak adlandırılabilir. Kişisek amaçlı kullanıcılar günlük resimlerini paylaşırken, ticarı amaçlı hesaplar işletme, butik mağaza, restorant aklınıza gelebilecek her türlü sektörde faaliyet gösteren ve ürün/marka tanıtımlarını Instagram üzerinden yapma amacı ile açılmış hesaplardır.

“Instagram nedir” hala tam olarak kafanızda şekillenemediyse Instagram’ın wikipedia sayfasını incelemenizi öneririz: http://tr.wikipedia.org/wiki/Instagram


Instagram’ın Tarihçesi?

6 Ekim 2010 ‘da ilk olarak App Store’da iPhone ve iPadler için yayınlandı.

Yayınlanmasının ardından sadece 24 saat içinde haftalık bazda en çok indirilen uygulamalar arasında 1. sıraya yükseldi.

Haftanın en iyi uygulaması seçildi.

21 Aralık 2010′da 1 milyon indirmeye en hızlı ulaşan app store uygulaması olma rekorunu kırdı.

Wall Street Journal’da ön kapak konusu oldu.

2012 yılında Facebook tarafından 1 milyar dolar gibi muazzam bir ücrete satın alındı.

2012’nin Mart ayında 25 milyon kullanıcı sayısını geçtiğini açıkladı.

Nisan 2012’de IOS dışında Android versiyonuda yayınlandı.

2014 Mart ayında aylık aktif 200 milyon kullanıcıyı geride bıraktığını açıkladı.

Şu anda Dünya’nın en aktif Sosyal Paylaşım Ağı olarak adlandırılabilir, Twitter ve Facebook’tan daha çok aktif kullanıcısı olduğu düşünülüyor.


instagram nasil kullanilir

Instagram Nasıl Kullanılır ?

Instagram şu anda sadece iPhone/iPad (iOS), Andorid ve Windows Phone’larda kullanılabilmektedir. Instagram’a kayıt olabilmek için mutlaka bu üç işletim sisteminden birine sahip bir cihazınız olması gerekiyor.Normal bilgisayarınızda web üzerinden instagram’ kayıt olma şansınız ne yazıkki henüz Instagram tarafından desteklenmiyor.

Daha Fazla Oku  Instagram Hesabını Güvenliğe Almak Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Yazımızdaki Instagram kullanımı anlatımı iPhone baz alınarak yapılmıştır.

Instagram Nasıl Kullanılır Adım Adım Yazılı ve Videolu Anlatım:

Instagram’a üye olmak için öncelikle akıllı telefonunuza instagram indirmeniz gerekiyor. Akıllı telefon modelinize uygun instagram uygulamasını indirmek için linke tıklayınız: instagram indir

Daha sonrasında Instagram uygulamasını akıllı telefonunuzda açarak Kayıt Ol’a tıklayarak bilgilerinizi girerek kayıt işlemini tamamlayın.Kayıt sonrasında bir onay maili gönderilir, daha sonrasında Instagram’ı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra ilk giriş yaptığınızda en altta 5 sekme karşınıza çıkar, bu sekmelerin ilki takip ettiğiniz kişilerin paylaştığı resimleri yeniden eskiye doğru görebileceğiniz ‘Yayın Akışınızdır’.

İkinci sekme keşfet sekmesidir. Bu alanda takip etmediğiniz ancak ilginizi çekebilecek kişilerin güncel resimleri yer alır.

Üçüncü sekme ise fotoğraf sekmesidir, bu sekmedeye tıklayarak resim çekebilir ve daha sonrasında resimle oynayarak bu resmi takipçilerinize paylaşabilirsiniz, aynı zaman mevcut resimlerinizden resim seçerekte resmi düzenleyebilirsiniz.

Dördüncü sekme ise geri bildirim ve haber sekmesidir.Bu kısımlardan sizi takip etmeye başlayan, resimlerinizi beğenen kullanıcıları görebilirsiniz.Aynı zamanda takip ettiğiniz kullanıcıların beğendiği resimleri ve takip etmeye başladığı kişileride burdan takip edebilirsiniz.

Son sekme ise sizin kendi profilinzidir. Bu kısımda kaç tane fotoğraf paylaştığınızı, resim galerinizi, profil bilgilerinizi, profil fotoğrafınızı görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca Vodafone Türkiye tarafından hazırlanan ‘Akıllı telefonlarda Instagram nasıl kullanılır?’ adlı videoyu izlemenizi tavsiye ediyoruz:


Instagram nedir ve instagram nasıl kullanılır sorularına Instagram ile yeni tanışmış herkesin anlayabileceği bir dille cevap verdiğimize inanıyoruz.

Instagram kullanımı hakkındaki sorularınızı konu altından yorum olarak bize iletebilirsiniz.