2010 yılında kurulduğu zaman sadece fotoğraf paylaşmaya yarayan bir sosyal ağken Instagram günümüzde dünya üzerinde en çok ziyaretçi çeken sosyal medya platformu konumunda yer alır. Platformun bu denli popüler olmasında Facebook, Twitter ve Pinterest gibi sosyal medya sitelerine nazaran Instagram uygulamasının sürekli kendini yenilemesi önemli rol oynamıştır. Ayrıca insanlar artık görsel basını kullanmayı yazılı materyallere oranla daha fazla tercih etmektedir. Bu da haliyle Instagramın popülaritesinin artmasına sebep olmuştur.

Instagram sahip olduğu canlı yayın, IGTV, hikaye ekleme gibi özelliklerle gerek işletmeler gerekse kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Günümüzde sosyal medya platformunda yer alan hesabına takipçi eklemek isteyen yığınla Instagram kullanıcısı vardır. Aynı şekilde “Instagram profilime bakanlar nasıl görülür” araması arama motorlarında bilhassa son 2 yılda artan oranda yapılmaktadır. Peki, Instagram profilinize bakanları görmek mümkün müdür? İnternet ortamında bu hizmeti sağladığını iddia eden uygulamalar güvenilir mi? Bu tarz uygulamaları kullanmak zararlı mıdır? Bu soruların cevapları için yazının devamını okuyun.

Instagram Profilime Bakanları Görmek Mümkün mü?

Öncelikle belirtmek faydalı olacaktır ki; bir kullanıcının kendi Instagram profiline bakanları görmesi mümkün değildir. Sosyal medya platformunun üyelerine sunduğu hizmetler arasında Instagram profiline kimlerin baktığını görmeniz imkansızdır. Fakat bu veriler yine de şirketin bünyesinde depolanır. Çünkü Instagram görüntülü reklam pazarlamasında en popüler platformlardan biri konumunda bulunur. Haliyle Instagram üzerinden reklam yayınlayan biriyseniz bir pazarlama stratejisi geliştirmek ve hedef kitle belirlemek için gerek profilinize kimlerin baktığını gerekse yayınlarınızı kimlerin takip ettiğini öğrenmek istersiniz.

Daha Fazla Oku  50 Cent’in Instagram Gerçeği Ortaya Çıktı

Bu anlamda webde Instagram profiline bakan hesapları görmeye yarayan uygulamalar bulunur. Fakat bunların büyük bölümü güvenilir değildir ve iyi sonuç vermez. Aksine bu tarz uygulamaları Instagram hesabınızla ilişkilendirirseniz bu durum kimi sorunlara yol açar.

Instagram Profiline Bakan Kimseleri Görmemi Sağlayan Uygulamalar Güvenilir mi?

Instagram profilinize kimlerin baktığını merak etmek özellikle bir işletme için anlaşılır nedenlere dayansa da henüz bu anlamda internet üzerinde güvenilir bir uygulama bulunmamaktadır.

Öncelikle Instagram profiline kimlerin baktığını görmeye yarayan uygulamaları Instagram hesabınıza bağlarken şifreniz çalınabilir. Bu nasıl oluyor derseniz; uygulama üzerinden hesap bilgilerinizi ve şifrenizi paylaşıyorsanız buna zemin hazırlamış olursunuz. Son derece kolay bir şekilde Instagram hesabınız çalınabilir.  Ayrıca bu özelliğe sahip uygulamaları Instagram hesabınıza bağlamanız halinde yapmış olduğunuz kimi paylaşımlar silinebilir. Aynı zamanda hesabınız üzerinden sizinle alakası olmayan gönderiler paylaşılabilir ve alakanız olmadığı konularda yorum alabilirisiniz.

Instagram profiline bakanları görmenizi sağlayacağını iddia eden web siteleri veya uygulamaları hesabınıza bağlamak aynı zamanda yaptığınız paylaşımları izlemeyen alakasız bir takipçi grubu tarafından takip edilmenizi sağlar. Bunlar büyük ihtimalle sahte hesaplardır. Özellikle Instagram takipçisi satın almak son derece popüler bir durum olduğu için profilinize kimlerin baktığını anlamanızı sağlayacağını iddia eden uygulamalar çöp hesapları profilinize bağlayarak hesabınızın değerini düşürür. Bu yüzden bu şekilde hizmet veren uygulamalar ve web sitelerini seçerken dikkatli olmanız da fayda vardır.

Instgaram profilinize kimlerin baktığını merak ediyor ve bu amaçla çeşitli uygulamalar kullanıyorsanız bu durum hesabınızın kontrolünü yitirmenize de  zemin hazırlar. Öncelikle hesabınız sizden bağımsız olarak yığınla gönderiye yorumda bulunur. Ayrıca Instagram üzerinden kullandığınız uygulama ile ilişkilendirilen reklamlara istemsizce tıklamanız sağlanır. Bu durum zamanla hesabın Instagram kurallarını ihlal etmesi ve ban yemenize yol açabilir.

Daha Fazla Oku  Instagram’da Kahve Falı Dönemi Başladı

Bunun yanında Instagram profiline kimin baktığı sorusunu anlamlı bir şekilde cevaplayacak ve işletmelerin ihtiyaçlarına yanıt verecek herhangi uygulama bulunmadığı için şayet Instagram hesabınıza bu amaçla bağladığınız uygulamalar varsa bunları silmeniz gerekir. Bu uygulamaların hemen hepsi zararlıdır ve içlerinde virüs barındırır.

Bu virüsler ya internette dolaşmak için kullandığınız tarayıcıya isteminiz dışında eklentiler ekler veya bilgisayarınıza trojan virüsü bulaştırır. Bu tarz durumlarda herhangi sıkıntı yaşamamak ve önemli bilgilerinizin korsanların eline geçmesini engellemek için virüs programı kullanmak gerekir.

Son dönemde birçok kullanıcının profiline eklediği eklentiler yüzünden yayılan Instagram virüsleri oldukça tehlikelidir. Sadece sizin adınıza paylaşımda bulunup, kişileri takip etmekle kalmaz. Ayrıca bilgisayarınıza trojan ya da  truva adı denilen bir program yükleyerek, şifre, kredi kartı bilgisi gibi son derece önemli bilgileri çalabilirler. Ek olarak başkalarının bilgisayarınıza uzaktan girmesini, bilgisayarınızı tamamen denetim edebilmelerine olanak sağlarlar.

Günümüzde Instagram virüsü olarak bilinen iki çeşit vardır. Bunlardan ilki Instagram hesabınıza bağlı olarak çalışan uygulamalar, diğerleri ise kendilerini tarayıcıya ekleyen eklentilerdir. İkinci tür daha tehlikeli olup her iki durumda da bu sorunu çözmek için uygulamanız gereken birkaç püf nokta vardır.

İlk virüs türünde, farklı bir sosyal medya hesabınızda gezinirken dostlarınızın paylaştıkları bazı zararlı kod içeren linkleri tıkladığınızda,  bilincinde olmadan Instagram altında çalışan uygulamalara sizin adınıza paylaşımda bulunmaları için yetkiler vermiş olursunuz. Bu uygulamalar içinden kötü niyetli olanlar sizin adınıza paylaşımlarda bulunur. Bu aslına bakılacak olursa teknik olarak bir virüs değildir.

İkinci virüs türünde ise, yine tanıdığınız birinin paylaştığı bir linke tıklarsınız. Bu bağlantı Twitter ya da Facebook üzerinde yer alan herhangi link olabilir. Bu bağlantı sizi farkında olmadan Facebook veya  Twitter haricinde bir siteye yönlendirir. Bu site üzerinden adı Videom.Exe, BenimVideom.Exe, Chromium.Exe, Chromadobe.X86_64.Exe  benzer biçimde çalıştırılabilir fakat video görünümüne sahip virüslü bir dosya indirirsiniz. Örneğin “Instagram profilinize kim baktı?”, “Instagram’da sizi engelleyenleri görün”, “Instagram profilinize bakanları görün”  gibi çarpıcı başlıklar halinde paylaşılan birçok farklı link zararlı kodlar barındırır ve sizden farkında olmadan yetki alarak paylaşımlarda bulunur.

Daha Fazla Oku  Cem Yılmaz Çocukluk Fotoğrafı İle Tüm Dikkatleri Üzerine Çekti

Instagram​ virüsü temizlemek için öncelikle şunları bilmeniz gereklidir:

  • Instagram virüsü temizleme bilgisayar üzerinden aleti yönetici konumunda çalıştırarak yapılabilir.
  • Instagram virüsleri Instagram​ hesabınıza etkilese de aslından bu hesaba bulaşmazlar. Bu nedenle parolanızı başkaları ile paylaşmamaya özne gösterin. Virüs bilgisayara bulaşır.
  • Google Chrome veya kullandığınız tarayıcıyı silmeniz Instagram virüsünü bilgisayardan silmez.
  • Tehlikeli Instagram virüsleri bilgisayarınıza bulaşır o sebepten bilgisayarınızda yüklü olan virüs programı aracılığıyla tam sistem taraması yapmalısınız.
  • Instagram hesabınızı kapatmak, bilgisayarınıza bulaşan virüsü temizlemez, virüsten kurtulmanızı sağlamaz çünkü virüs bilgisayara bulaşır.

Virüsler genellikle Google Chrome tarayıcısı aracılığıyla bulaştığı için Instagram hesabınıza bulaşan virüsleri temizleme işlemi esnasında bu tarayıcıyı kullanmamak önemlidir. Ayrıca Instagram virüslerini silerken bilgisayarda bu sitenin açık olmadığından emin olmanız gerekir.