Genel olarak görsel yönünün ön plana çıkması nedeniyle en çok tercih edilen sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, açıklanan son verilere göre 800 milyon kullanıcı rakamlarına ulaşmayı başarmıştı. Geçtiğimiz ay içerisinde yapılan açıklama sonrasında gelen bilgilere göre uygulamanın tam olarak 800 milyon kullanıcı sayısına çıktığını gördük. Fakat uygulamanın kazandığı tek artı da bu olmadı. Bunun dışında sosyal medya devinin marka hesaplarında çok ciddi bir yükseliş yakaladığı açıklanmıştı. Marka hesaplarının sayısının 2 katı olarak attığı açıklaması ve haliyle reklam gelirlerinin de bir hayli artış gösterdiği açıklaması gelmişti. Tüm bunlardan sonra markanın yeni reklam dönemine geçiş yapacağı da ortaya çıktı.

Instagram Reklamlarında Yapay Zeka ve Derecelendirme Göreceğiz

Instagram için aktif kullanım ve marka hesaplarının rakamlarının açıklanmasının hemen ardından yeni reklam sistemi üzerinde çalışmalara geçilmişti. Şimdi ise konu hakkında daha detaylı bilgiler ortaya çıktı. Bu bilgilere göre reklam sisteminde bir yapay zeka kullanımı yapılacak. Yeni yapay zeka, sadece reklamları ve reklam hesaplarını değil, kullanıcıların deneyimlerini de izleyecek. Böylelikle reklamlarda kullanıcıların aramalarına ve alışkanlıklarına göre gösterimler sağlanacak. Bir nevi kullanıcıların da reklamlara ilgi göstermesi sağlanacak. Firmaların uygulamaya vereceği reklamların sayısının da günden güne artış gösterdiğini düşünecek olursak, Instagram reklam deneyimini daha da geliştirmek için uzun süreli çalışmalarına devam edecek.

Instagram reklam

Bunun neticesinde son olarak ortaya çıkan sistemin derecelendirme sistemi olduğunu da ekleyelim. Reklamların ne kadar ilgi çektiğini değerlendirecek olan Instagram, buna göre de bir derecelendirme yapacak. Böylelikle en iyi reklam stratejisinin uygulanması sağlanacak. Şu an için net olarak kullanımlar detaylanmış değil. Instagram bu konuda da çok fazla detaya inmek istemiyor gibi gözüküyor.

Daha Fazla Oku  Instagram Üzerinden Satışa Yeni Bir Örnek Geldi

Fakat uygulamanın gelirleri sürekli olarak artış gösteriyor ve bu sayede de Instgaram’ın alana gösterdiği ilgi artıyor. Yeni sistem için dönüşüm tamamlandıktan sonra daha detaylı bilgilendirmelerin paylaşıldığını göreceğiz. Facebook kadar yaygın bir reklam sistemi oluşturabilir mi bilinmez ama Instagram’ın da bu alanda söz sahibi olmaya başladığı kesin.