Instagram’da uygulama içi düzeni sağlamak için konulmuş topluluk kuralları sürekli olarak değiştirilen uygulamanın tek değişmeyen yönlerinden biri olarak biliniyor. Twitter, Snapchat gibi uygulamalara göre çok daha kapsamlı topluluk kurallarına sahip olan Instagram’ın topluluk kurallarını ihlal eden kullanıcılara karşı da aldığı birçok önlem bulunuyor. Genelde bu konuda alınan önlemler kullanıcının hesabını engelleme yöntemine gitme olarak biliniyor. Instagram hesap engelleme sisteminde ise genelde 24 saat ya da 48 saat içerisinde hesap geri açılıyor. Fakat bazı durumlarda hesap kalıcı olarak da engellenmekte. Özellikle Instagram Sansür uygulamalarında böyle bir sistemin kullanıldığını söylemek gerekiyor. Zira sansür gerektiren bir paylaşımda önce paylaşım kaldırılmakta, aynı türden paylaşımın devam etmesi durumunda ise Instagram hesabınızı 48 saat engelliyor. Son olarak ise hesap tamamen engelleniyor.

Neden Instagram Sansür Yeniden Gündeme Geldi?

Aslında Instagram Sansür sisteminin güncellemelerle pek de bir alakası yok. Zira Instagram yayın hayatına başladıktan beri Instagram Sansür sistemine büyük oranda önem veriyor. Son dönemde Instagram Sansür sisteminin yeniden gündeme gelmesinin nedeni ise Instagram’ın engelleme sistemlerine ünlüler dahil birçok kullanıcının itiraz etmeye başlaması. Zira özellikler kadın kullanıcılar paylaşımlarına uygulanan sansürler ve engellemelerden sonra Instagram genelinde bu alanda yeni kampanyalar başlatıldığını da söylemek gerekiyor. Son olarak bir pasta üzerindeki süslemeleri kadın göğsüne benzettiği için engellemesinin ardından giderek yaygınlaşan kampanyalara dünyaca ünlü isimlerinde destek vermesi Instagram Sansür sisteminde geri adımlar atılacağı konuşmalarını da gündeme getirdi.

Instagram Sansür sistemi
Instagram Sansür sistemi

Instagram Geri Adı Atacak Mı?

Instagram’ın uyguladığı sisteme tepkilerin artması üzerine uygulamanın Instagram Sansür sistemi üzerinde değişiklikler yapıp yapmayacağı da merak konusu oldu. Bir dönemler konu hakkında Apple Store’u suçlu gösteren Instagram’ın yeniden gündeme gelen konu hakkında nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu oldu. Zira gelen tüm tepkilere rağmen uygulamanın Instagram Sansür sistemi konusunda geri adım atmaya pek sıcak bakmadığını da belirtelim. En azından uygulamadan gelen ilk sinyaller bu yönde.

Daha Fazla Oku  Instagram Artık Android’te Daha Hızlı