Teknoloji dünyasının en gözde uygulamaları artık sosyal medya uygulamaları olarak biliniyor. Uygulamaların indirilme sayısından tutunda kullanım sayılarına kadar birçok noktaya bakıldığında sosyal medya uygulamalarının ne kadar başarılı olduğunu görebiliyoruz. Tüm bu uygulamalar içerisinde ilk sırada yer alan uygulamalardan birisi de Instagram olarak karşımıza çıkıyor. Ardı ardına aldığı güncellemelerle beraber birçok yeni özellik kazanan uygulamanın son dönemde aldığı bir dizi güncellemede uygulamayı başka bir boyuta taşıdı. Peki gelen son güncellemeler neler? Tüm yenilikler ve düzenlemeler.

Instagram Canlı Yayın Kayıt Özelliği

İlk olarak güncelleme konusunda gelen yenilik canlı yayın özelliği üzerinde oldu. Eski sistemde kullanıcıların canlı yayın özelliğinde belli bir süre kullanmaları mümkün kılınıyordu. Sadece 1 saat gibi bir kullanım sunan canlı yayın özelliğinin 1 saat süre sonra ise kesildiğini söylemek gerekiyor. Eski sistemde kullanılan canlı yayın özelliğinde bu süre sonrasında kapanan canlı yayın tamamen kayboluyordu. Instagram’ın hikayeler özelliğinde olduğu gibi canlı yayınların sonradan kaybolması ile beraber sistemde sanki canlı yayın yapmamış gibi gözüküyordunuz.

Yeni güncelleme sonrasında ise Instagram sisteminde köklü değişiklikler gündeme geldi. Canlı yayın sisteminde artık kayıt sırasında kaydet özelliğini kullanabiliyorsunuz. Bu özellik ile beraber kullanıcılara canlı yayınlarını yine Instagram üzerinden kayıt edebiliyor. Standart paylaşımlarda olduğu gibi artık canlı yayın özelliğinde de paylaşımlarınızı kaydedip daha sonra canlı yayınızı olduğu gibi kullanabiliyorsunuz. Son dönemde gelen ilk büyük güncelleme bu. Son olarak kaydet özelliği ile kayıt altına aldığınız canlı yayınlarınızı profillerinizden paylaşabildiğinizi de belirtelim.

Instagram canlı yayın kaydet
Instagram canlı yayın

Instagram İki Aşamaları Kontrol Sistemi

Güvenlik konusu artık sadece sosyal medya uygulamalarında yaşanan bir sorun değil. İnternet sistemlerinin genelinde bir güvenlik sorunu söz konusu. Bulut depolama sistemlerinde yaşanan hacker saldırıları, ardı ardına kullanıcı bilgilerinin çalındığı haberleri ve daha birçoğu sanal dünyada güvenlik konusunu gündem haline getirdi. Instagram için baktığımız da sosyal medya üzerinden görsel paylaşımı yapılan bir platform olduğu için güvenliği biraz daha önde olduğunu fakat aynı zamanda popüler olduğu için hacker gruplarının da hedefinde olduğunu söylemek yanlış olmaz. Haliyle kullanıcıların Instagram ortamında güvenlikleri de oldukça önemli bir konu.

Sosyal medyanın devlerinden biri olan Instagram’da bu konuda belli başlı çalışmalar yapıyor. Instagram güvenliği için son atılan adım ise iki aşamalı doğrulama sistemi oldu. İki aşamalı doğrulama sistemi sayesinde kullanıcıların Instagram hesaplarının çalınma riski minimum seviyeye iniyor. Giriş için standart olarak kullanıcı adı ve şifre bölümlerin doldurduktan sonra Instagram tarafından gelen güvenlik kodunu girmeniz gerekli. İkili doğrulama sisteminde ancak bu şekilde giriş sağlanıyor.

Her seferinde de Instagram tarafından gönderilen güvenlik kodları değiştiriliyor ve her kod için belli bir giriş süresi konuşuyor. Haliyle ikili koruma sisteminde giriş bilgilerinden bir güvenlik açığı oluşması durumu söz konusu değil ya da çok düşük ihtimal olarak karşımıza çıkıyor. İki aşamalı koruma istemini kullanmak için yapmanız gereken ise sadece ayarlar bölümünden yeni özelliği etkinleştirmek olacak ki zaten ilk etkinleştirmede de bir kod girişi isteniyor.

Daha Fazla Oku  Burcu Esmersoy’dan Neymar Paylaşımı

İki Aşamalı Koruma Sistemi Aşılmaz Bir Sistem Mi?

Yeni güncellemenin gelmesi ile beraber iki aşamalı kontrol sisteminin kullanımının ne kadar güvenlikli olacağı da merak konusu. Dışarıdan baktığımız zaman sistemin hiçbir güvenlik açığı olmadığı görülüyor. Güvenliğin sağlanmasının en önemli adımı gönderilen güvenlik kodunun sürekli olarak değiştirilmesi. Yani Instagram tarafından size gönderilen bir kod başkasının eline geçse bile bir sonraki girişte bu kod bir kez daha değiştiriliyor. Fakat tüm bu özelliklerine rağmen bile iki aşamalı koruma sisteminin de %100 güvenli olmadığını belirtelim. Telefonunuza girilmesi ya da casus yazılımların kullanılması ile telefonunuzun uzaktan izlenmesi durumunda gelen güvenlik kodlarında da sıkıntılar yaşayabiliyorsunuz. Bu noktada tam güvenlik sağlamak için Instagram’dan geldiği iddia edilen sahte mesajlara kesinlikle giriş yapmamız gerekiyor.

Instagram-güvenlik
Instagram güncellemeleri

Resimlerde Değişen Sansür Sistemi

Instagram’a gelen en büyük değişiklik resimlerde uygulanan yeni sistem oldu. Bu güncellemeye de geçmeden önce bu güncellemenin de neden gündeme geldiğinden bahsedelim. Güncellemenin ana nedeni Instagram’ın çıplaklık konusunda yapılan paylaşımlarda oldukça eleştiri alması. Instagram bu tip paylaşımlarda oldukça katı kurallara sahip. Fakat çıplaklığı andıran fotoğraflarda bile engelleme sisteminin kullanılması kullanıcıların bir hayli eleştiri göndermesine neden oluyor.

Özellikle ünlü isimlerin hesaplarından bu tür paylaşımların engellenmesi bir dönem Instagram’ın epey bir gündeme gelmesine hatta Instagram’a karşı çeşitli kampanyalar yapılmasına bile neden olmuştu. Şimdi ise Instagram bu konuda mini değişikliklere gidiyor. Peki yeni sistemde değişen yönler neler? Madde madde ele alalım.

  • Bu sitemle beraber öncelikle Instagram sansür anlayışı değişiyor. Daha rahat bir sistem kullanılacağını düşünebilirsiniz ama tam tersi olarak daha çok kontrolün olduğu bir sistem geliyor. Artık fotoğrafları Instagram sadece yapay zekası ile değil oluşturduğu ekiplerle de kontrol edecek.
  • Bir nevi iki aşamalı kontrol aşamasına girecek olan paylaşımlardan çok sakıncalı olanlar yine direk engellenecek.
  • Eğer paylaşımda çok fazla sakınca yoksa ama Instagram topluluk kuralları gereğince çıplaklığı çağrıştıracak paylaşımlarsa Instagram bu tip paylaşımları ayıracak.
  • Instagram tarafından yapılan açıklamaya göre ayrılan tüm bu paylaşımlar Instagram sayfalarında bulanıklaştırılacak. Resimleri mozaiklenmiş olarak göreceksiniz.
  • Paylaşımlar açılmak istendiği zaman ise Instagram bir uyarı mesajı gösterecek ve paylaşımların açılmasını bu şekilde sağlayacak.

Hem sansür sisteminde hemen hemen her fotoğrafın engellenmesini durduracak olan yeni sistemin hem de sakıncalı paylaşımları daha kolay engelleyebileceği konuşuluyor. Şu an için kullanımda olmadığı için bu detaylar dışında farklı bir detay hakkında bilgi sahibi olmadığımızı da belirtelim.

Instagram güncelleme
Instagram güncelleme

Instagram’da Rezervasyon Yapmak İster Misiniz?

Gelelim Instagram’ın son zamanlarda en çok konuşulan özelliğine. Geçtiğimiz gün açıklanan reklam raporlarında Instagram’ın firma sayısını 1 milyon rakamına çıkardığı belirtilmişti. Çok kısa süre içerisinde bünyesinde bulunan firma sayısını 1 milyona ulaştırarak 5 katı büyüme gösteren Instagram’ın bu sistem ile beraber reklam gelirlerinin arttığını da söylemek yanlış olmaz. Fakat reklam gelirleri bir yana dursun Instagram sistemi başka bir şekilde daha değerlendirmeyi amaçlıyor.

Uygulama tarafından yayınlanan bilgilere göre artık uygulamanın içerisinde yer alan firma ve işletme sayısından yararlanarak rezervasyon yapabileceksiniz. İstediğiniz işletmeden ya da istediğiniz herhangi bir firmada özellikle ürün satışı yapan firmalardan rezervasyon yapabileceksiniz. Instagram’ın işletme yani ticaret hesabı olarak bildiğimiz hesap içinde kullanılacak olan yeni sistemin tam anlamıyla nasıl kullanılacağı bilinmiyor. Uygulama güncellemesi hakkında ilk aşamada bilinen ayrıntılar ise şöyle;

  • Sadece işletme hesaplarından rezervasyon yapılabileceği düşünülüyor.
  • Rezervasyon yapmak için farklı bir menü kullanılabileceği belirtiliyor.
  • Firmaların bu sistem için özel kayıt oluşturması gerekebilir.
  • Muhtemelen uygulama dünyanın hemen her bölgesinde geçerli olan bir güncelleme olmayacak.
  • Güncellemenin yayınlanacağı tarih belli değil fakat testlerin başladığı belirtiliyor.
Daha Fazla Oku  Çağla Şikel Instagram Paylaşımı İle Annelere Seslendi

Firmalarla İletişim İçin Yeni Güncelleme

Yazımızda da belirtiğimiz gibi Instagram artık firmalar tarafından da en çok tercih edilen uygulamalardan bir tanesi. 1 milyon gibi bir firma kitlesini elinde bulundurması adeta Instagram’ın para basması anlamına geliyor. Gelirlerini ve reklam hacmini tam 5 kat arttıran uygulama şimdi ise elde ettiği bu kitleyi avantaja dönüştürmeye çalışıyor. Bir önce bahsettiğimiz güncelleme bu noktada uygulamanın attığı ilk adım olarak öne çıkmıştı. Şimdi ise bir başka güncelleme haberi daha geldi ve bu da ikinci adım olarak gösterildi. Bu güncellemede de yine kullanıcıların Instagram üzerinden firmalarla iletişime geçmesi sağlanacak.

Söz konusu sistemde Instagram’ın bünyesinde bulunan tüm firmalara kullanıcılara mesajlar gönderebilecek. Firmaların Instagram hesapları üzerinde kullanıcıların iletişime geçmesi için özel butonların oluşturulacağı belirtiliyor. İletişim butonu olarak gösterilen bu buton sayesinde kullanıcılara anında firmalarla iletişime geçebilecek. Bu güncelleme ile beraber firmaların sosyal medya sistemlerine vereceği öneminde artacağı belirtiliyor. Söz konusu güncellemenin ne zaman geleceği konusunda ise henüz diğer yeni güncelleme sistemlerinde olduğu gibi net verilmiş bir tarih yok. Fakat bu güncellemenin diğer firma güncellemeleri ile beraber çok hızlı bir şekilde hazırlandığını biliyoruz. Instagram’ın reklam hacmini kullanmak için böyle adımlar atmasının planlandığı bir gerçek.

Instagram güncelleme
Instagram güncellemesi

Instagram Firma Güncellemelerinin Nedeni Tam Olarak Ne?

Instagram için gelen firma güncellemelerinin nedeni de merak konusu olmaya başladı. Kullanıcılardan da bu yönde mesajlar gelir oldu. Merak edilen bu güncelleme sistemi hakkında da bilgi verelim. Aslında baktığınız zaman firma güncellemelerinin kullanıcılar için önemli olmadığını düşünebilirsiniz. Mantıklı bakıldığında kullanıcılar için bu durumun pek önemi olmadığı da düşünülebilir. Sonuçta Instagram’ın kullanıcılara gösterdiği reklamlara birçok kullanıcı dikkat bile etmiyor. Fakat burada mesela reklam gösterimi değil. Instagram verilerine göre kullanıcılarının %80’lik kısmı en az bir firma hesabını takip etmekte. Durum böyle olunca kullanıcılarında özellikle büyük firmaları takip ettiğini net bir şekilde görebiliyoruz.

Nike, Adidas gibi spor markaları ise en çok takip edilen firmalar arasında. Getirilen bu yeni güncellemeler ise kullanıcıların artık çok daha kolay bir şekilde dev firmalara ulaşmasını sağlayacak. Mesela yeni paylaşılan bir ürün hakkında sorunuz varsa doğrudan markanın Instagram hesabı üzerinde oluşturulan butonları kullanarak sorunuzu sorabilirsiniz. Bu bölümler için markaların özel sosyal medya ekipleri yetiştireceği ve bu ekiplerinde anında sorulara cevap vermesi gibi ayrıcalıkların sunulması gibi düşüncelerde ortaya çıkmaya başladı. Tüm bunlar için ise Instagram’ın yeni güncellemesinin yayınlanmasını beklemek gerekiyor. Bakalım beklentileri karşılayan bir sistem mi yoksa hayal kırıklığı yaratan bir sistem mi ortada olacak.

Güncellemeler İçin Net Yayınlanma Tarihi Var Mı? Yeni Güncellemeler Ülkemizde Kullanılabilecek Mi?

Instagram’ın son dönemde çıkaracağı güncellemeler bu şekilde değerlendiriliyor. Sadece 15 günlük bir süreç içerisinde Instagram’ın söz konusu güncellemeleri ardı ardına duyurduğunu gördük. Çok kısa bir sürede ardı ardına duyurulmuş olsa bile güncellemelerin tamamı yayınlanmadı. Her zaman olduğu gibi öncelikle Instagram’ın yeni güncellemelerini duyurduğunu gördük.

Bunun dışında yeni güncellemelerin ne zaman yayına geçeceği konusunda ise net bir bilgi verilmiş değil. Sadece canlı yayın özelliği sistemi ve iki aşamalı doğrulama özelliği için güncellemelerin yayınlanmaya başladığını biliyoruz. Bunun dışında eğer yeni güncellemeleri şu an için telefonunuzda görmüyorsanız bu uygulamanız da sorun var demek değil. Yayınlanmaya başlamış olsa bile canlı yayın kaydet özelliği ve ikili doğrulama sistemi tüm cihazlar için kullanıma girmedi. Bu noktada hala güncellemeleri göremiyor olabilirsiniz. Diğer güncellemeler için ise testlerin devam ettiği belirtiliyor.

Daha Fazla Oku  Instagram’ın Yeni Güncellemeleri Kullanıcı Sayılarını Nasıl Etkiledi?

Eğer testler sorunsuz olursa Instagram’ın bu güncellemeleri kısa süre içerisinde yayınlaması bekleniyor. Fakat testlerde başarısızlık durumunda güncellemelerin çok gecikme durumu bile söz konusu olabilir. Diğer bir konu ise yeni güncellemelerin ülkemizde yayına girip girmeyeceği. Bu konuda da cevabımız bazı güncellemeler için ülkemizde de yayını yapılacağı bazı güncellemelerde ise gelmeyeceği. Bir kere canlı yayın kaydet özelliğinin ve iki aşamalı kontrol sisteminin geleceği kesin. Bu iki güncellemede ülkemiz içinde kesin olarak yayınlanacak.

Fakat özellikle rezervasyon güncellemesinin ülkemiz için geçerli olmayacağı düşünülüyor. Hatta sadece belli başlı bölgelerde söz konusu güncellemenin geçerli olabileceği iddiası var. Ülkemiz için yayınlansa bile rezervasyon güncellemesinin gelmesi çok uzun sürecektir. Bunun dışında son olarak firmalar için gelecek güncellemeler var. Tüm bu güncellemelerin ise ülkemizde de kullanıma girip girmeyeceği konusunda yorum yapmak oldukça zor. Bunun için Instagram tarafından yapılacak olan açıklamaları takip etmek gerekecek.

Instagram güncelleme
Instagram son güncellemeler

Güncellemeler Sonrasında Instagram Kullanımı Nasıl Değişir?

Instagram’ın güncellemeleri ile nasıl bir değişim göstereceği merak ediliyor. Bu konuda Instagram’ın güncellemeleri duyururken kullandığı ifadeler üzerinden gitmek gerekiyor. Instagram’ın yaptığı açıklamalarda yeni sistemlerle beraber uygulamanın kesinlikle köklü değişikliklere gideceği gözleniyor.

Instagram’ın tüm bu güncellemeleri ile sadece sistemsel değil kullanıcıların kullanım alışkanlıklarının da değişeceğini söylemek yanlış olmaz. Söz konusu güncellemelerle beraber Instagram artık sadece fotoğraf paylaşılan bir platform olmaktan çıkacak. Sadece albüm olarak değerlendirilmesi değil bunun dışında artık Instagram sanal bir portal olarak bile değerlendirilebilir. Hatta gelen tüm bu güncellemelerden sonra uygulamanın işleyişte de farklı sistemlere yer verilebileceği konuşuluyor.

Instagram Üzerinden Alışveriş Sistemi Başlar Mı?

Son olarak beklenen bir diğer sistem hakkında bilgi verelim. Gelen tüm güncellemeler ile beraber Instagram’ın artık uygulaması üzerinden alışveriş yapmaya da imkan vereceği düşünülüyor. Yani iddialara göre firma güncellemelerinden sonra firmaların hesabına girerek doğrudan Instagram üzerinden firmalardan ürün almanız mümkün olacak. Firma ile iletişime geç butonlarının kullanılması burada oldukça etkili olacak. Şu an için bu sistem bir güncelleme olarak gelecek demek oldukça yanlış olur. Kaldı ki bu sistem için Instagram tarafından diğer güncellemeler gibi açıklanmış bir plan yok.

Yani şu an için Instagram üzerinden alışveriş sistemi bir bilinmez olarak beklenmekte. Gelen firma güncellemelerinden sonra alışveriş güncellemesinin bir kez daha gündeme geleceği düşünülüyor. Bu güncellemeden sonrada Instagram alışveriş sistemi hakkında bir kez daha son gelişmeleri aktaracağız. Beklenti tüm bölgeler için geçerli olmasa da belli bölgeler ve belli markalar için bir süre sonra Instagram alışveriş sisteminin geleceği yönünde. Bakalım tüm bu sistemler sonrasında Instagram deneyimi nasıl yenilenmiş olacak. Güncellemelerden sonra bambaşka bir Instagram sunulmuş olacak.