Instagram sosyal medya uygulamaları içerisinde açık ara en işlevsel olan uygulamalardan da bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Zira son yıllarda ardı ardına aldığı güncellemeleri de düşünecek olursak kazandığı birçok yeni özellik ve artık kullanıcılara sunulan özelleştirmeler sayesinde bir yandan Instagram’ın yeni özelliklerini kullanırken bir yandan da Instagram’ı kendinize özgü bir uygulama haline getirebiliyorsunuz. Daha doğrusu uygulamayı birçok özellik yönünden kendi kullanımlarınıza göre özelleştirebiliyorsunuz. Haliyle bu yönü Instagram’ın en çok beğen kazanan özellikleri arasında da gösteriliyor.

Instagram-bildirim

Tüm bunlarla beraber Instagram’da özelleştirme sistemi için kullanıcılara sunulan birçok özelleştirme ayarı da bulunuyor. Hesabı sadece takipçilerinizin görebileceği duruma getirme, yeni özellikle beraber yorum engelleme, beğenileri ve açıklamaları kontrol etmek, paylaşım düzenini belirleme gibi birçok ayarı Instagram üzerinden yapabiliyorsunuz. Tüm bu ayarlar içerisinde ve daha fazlasında kullanımı doğrudan etkileyen ve en çok merak edilen ayarlar ise bildirim ayarları olarak gösterilebilir.

Bildirim Ayarları Nasıl Yapılır Avantajları Neler?

Bildirim ayarlarının bu kadar önemli olması hem mobil veri kullanımı hem de telefonunuzun performansı için oldukça önemli. İlk etapta bağlantı kurmak zor olsa da hemen açıklayım. Özellikle takip ettiğiniz kişilerin sayısı fazla ise bildirim ayarlarınızı düzenlememeniz durumunda takipçilerinizin hemen her paylaşımında doğrudan size bildirim gönderiliyor.

Takip ettiğiniz hemen her kullanıcıdan bildirim gelmesi durumunda ise hemen gelen bildirim sayısının fazla olması durumunda mobil veri kullanımınız artıyor hem de aşırı gelen bildirimler ön belleği doldurduğu için hem Instagram uygulamasında hem de genel olarak telefonunuzun performansında düşüşler yaşayabiliyorsunuz. Bu durumun önüne geçebilmek için ise yapmanız gereken işlemlerde oldukça basit. İster tamamen bildirim alma özelliğini kapatabilir isterseniz de sadece belli kullanıcılar için bildirim alma özelliğini kapatabilirsiniz. Peki, sadece takip ettiğimiz belli kullanıcılar için bildirim alma özelliği nasıl kapatılır? Detaylı bakalım.

  • Öncelikle paylaşım yaptığında bildirim almak istemediğiniz kullanıcının profiline giriş yapmanız gerekiyor.
  • Doğrudan takip ettikleriniz kullanıcılar arasından profile girip ardından ise sağ üst kısımda yer alan ayar kısmına girmeniz gerek.
  • iOS işletim sistemi için yan yana 3 nokta, Android işletim sistemi için ise üst üste üç noktaya tıklayıp ardından buradan “gönderi bildirimlerini kapat” demeniz durumunda artık paylaşım bildirimleri size gelmeyecektir. Bunun dışında “gönderi bildirimlerini aç” demeniz durumunda da yine paylaşımlarda bildirim gelmeye devam edecektir.