Instagram’ın en farklı ve en beğenilen güncellemelerinden biri Instagram canlı yayın güncellemesi oldu. Yayınlandığı andan bu yana aktiflik oranları sürekli artan ve ülkemizde de çok sık kullanılan canlı yayın sistemi, Instagram hikayeler bölümünü de çok daha eğlenceli hale getirdi. Elde edilen bu başarı sayesinde uygulamanın, canlı yayın sistemi için yeni güncellemeler yayınladığını da biliyoruz.

Son olarak Instagram canlı yayın bölümü için “ikili canlı yayın” özelliğinin kullanıma gireceğinden söz etmiştik. Bu konuda bir hayli hızlı yol alan uygulamanın, bir yandan da kullanıcılar arasında aktifliği arttırmaya çalıştığını görüyoruz.

Canlı yayın bölümü içinde bu olduğu gibi geçerli. Bu bölümde de kullanıcılar canlı yayına başladıklarında takipçilere bildirim gidiyor. Böylelikle hem kullanıcının canlı yayınına diğer kullanıcıların çekilmesi sağlanıyor hem de Instagram’ın uygulama içi aktifliği artıyor. Fakat bu durumdan rahatsız olan ve canlı yayına başladıklarında bildirim gitmesini istemeyen kullanıcılarda var. Bu durumda da Instagram’ın özel ayarları bulunuyor. Hemen bu ayarlara bakalım.

Instagram Canlı Yayın Bildirim Ayarları

Bahsedeceğimiz bu yöntemle beraber kullanıcılara gönderilen canlı yayın bildirimlerini kapatmanız mümkün. Bunun için yapacaklarınıza geçelim.

  • Öncelikle bu bölüme giriş yapmanız gerekecek. Bunun için uygulama içerisinden sol üste yer alan kamera simgesine tıklamanız gerekiyor. Kamera simgesine dokunabileceğiniz gibi akış ekranında parmağınızı sağa kaydırmanız kamera menüsünün açılmasını sağlayacaktır.
  • Ardından ise yapmanız gereken ekranın alt kısımda yer alan “canlı” kısmına dokunmak. Canlı yayın yapan kullanıcıların bileceği gibi bu bölüm canlı yayın kısmı.
  • Yayına başlamadan önce ekranın hemen üst bölümünde “Instagram canlı yayın bildirim” simgesini göreceksiniz. Bu simgeye basıp bildirimleri kapalı hale getirmeniz ve ardından da “canlı yayına başla” demeniz yeterli.
Daha Fazla Oku  Instagram Canlı Yayın Özelliği Test Etmeye Başladı

Bu şekilde canlı yayına başladığınız zaman kullanıcılar yayınınız hakkında bildirim alamayacak. Bir nevi bildirimleri sessiz hale getirmiş olacaksınız. Takipçilerinizin canlı yayınlara gelmesini istemediğiniz ya da haberinin olmasını istemediğiniz durumlarda bu bölümü kullanabilirsiniz. Sormak istediğiniz bir şey olursa yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Instagram Kervanına Son Katılan İsim Bill Gates Oldu başlıklı makalemizde Bill Gates, instagram ve microsoft hakkında bilgiler verilmektedir.