Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, kullanıcı sayılarını neredeyse 50 kat arttırmayı başararak son dönemde 500 milyon kullanıcı sayısını geride bırakmıştı. Instagram’ın elde ettiği bu başarıyla beraber söz konusu uygulamanın açıkladığı kullanıcı sayılarının düzenli Instagram kullanımı yapan hesaplara göre olduğu da belirtilmişti. Daha önce Twitter ile Instagram arasında da kullanıcı sayıları konusunda yaşanan diyaloglarda olduğu gibi kullanıcı sayılarını hesaplarken sahte ve kullanılmayan hesapları kayda almayan Instagram, bununla beraber kullanılmayan hesapların kapatmaya da başladı. Instagram hangi durumlarda hesapları kapatıyor bakalım.

Instagram

Sahte Hesap Kullanımında

Instagram hesap kapatma konusunda ilk olarak önem verdiği konu sahte hesap kullanımı. Yazımızda da dediğimiz gibi daha önce Twitter ile yaşanan kullanıcı sayıları atışmasında da Instagram gerçek kullanıcı sayılarını tam olarak açıklamak için sahte hesapları kapatmaya başlamıştı. Özellikle ünlü isimler adına açılmış olan sahte hesapların birçoğu kapatılmıştı. Instagram bu şekilde sahte hesapları kapatmaya da devam ediyor. Sürekli uygulamanın denetlendiğini belirten Instagram gerek kullanıcılardan gelen sahte hesap şikayetleri ve kendi değerlendirmeleri ile beraber sahte hesapları hızlı bir şekilde kapatıyor.

Instagram Topluluk Kurallarının İhlal Edilmesi

Instagram’ın hesap kapatma konusunda dikkat ettiği bir diğer nokta ise topluluk kuralları. Zira Instagram’da kullanıcıların güvenliğini sağlamak için konulmuş olan topluluk kurallarının ihlal edilmesi durumunda Instagram ilk olarak paylaşımlara engel koyma, yorum yapmaya engel koyma, beğenilere engel koyma gibi uyarılar yapıyor. Kullanıcılar bu uyarılardan sonra aynı şekilde topluluk kurallarını ihlal ederse bu kez Instagram hesabı süresiz olarak kapatılabiliyor. Bu durumda size her hangi bir mesaj gelmediğini de belirtelim. Yani hesabınıza girmeye çalıştığınızda hesabınız kapalı hatası alabilirsiniz.

Hemen belirtelim söz konusu engel durumu sahte takipçi kullanımı ile de doğrudan alakalı. Yani yasal olmayan takipçi hilesi kullandıysanız ve Instagram bu durumu fark ettiyse bu durumda da hesabınız kapatılabilir. Ne yazık ki bu şekilde kapatılan Instagram hesabınızı geri açmak genelde mümkün olmuyor. Yine de Instagram ile iletişime geçmeyi de deneyebilirsiniz.

Daha Fazla Oku  Anıl’a Ünlü İsimden Destek

Hesabın Uzun Süre Kullanılmaması

Instagram hesabınızın kapatılmasına neden olan bir diğer durum ise hesabınızı uzun süre kullanmamanız. Bu gibi bir durumda Instagram pasif hesap olarak görerek yine Instagram hesabınızı kapatabiliyor. Geçtiğimiz günlerde de Instagram bu konuda yeni bir açıklama yapmış ve yaptığı açıklamada da kullanıcılar tarafından az kullanılan ve genelde paylaşım yapılmayan hesapların kapatıldığını da açıklamıştı. Pasif kullanımlarda da bu şekilde Instagram hesabı kapatılabiliyor. Yine hatırlatalım Instagram bu konuda da kullanıcılara uyarı yapmadığı için hesabınıza girdiğinizde Instagram hesabınızın kapatıldığını da görebiliyorsunuz. Böyle bir durumda yapacağınız en iyi işlem ise yeni hesap açmak olacaktır.