Instagram’da genel olarak standart sosyal medya kullanımı ön plana çıkıyor. 600 milyon kullanıcı sayısına ulaşan uygulamanın her ne kadar asıl amacı sosyal medya olsa da aslında Instagram’ın sadece kişisel sosyal medya hesapları şeklinde kullanılmadığını da söylemek gerekiyor. Bunun dışında uygulama çok daha farklı amaçlar içinde kullanılabiliyor. Özellikle markalar ve bireysel işletmeler için açılan Instagram ticari hesapları da uygulamanın bir hayli öne çıkmasını sağlamakta. Fakat oldukça kısıtlı bir kullanım alanı olması Instagram business kullanımı olarak bilinen ticaret hesaplarının hakkında pek fazla detayın bilinmemesine neden oluyor. Peki, Instagram Business olarak bilinen Instagram ticaret hesapları nasıl kullanılır? Daha detaylı bakalım.

Instagram Business

Instagram Business Hesabı Açma

Öncelikle Instagram Business hesaplarını nasıl açacağımıza bakalım. Öncelikle ticaret adınızla beraber açılmış bir Instagram hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra ise burandan “ayarlar” kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Bunun için profil menüsünde yer alan çark işaretini kullanmanız yeterli olacaktır.

Şimdi ise buradan “işletme profiline geç” sekmesini kullanmanız gerekiyor. Ayarlar kısmına girdiğinizde karşınıza gelen bu ekran üzerinden işletme profiline geç sekmesini seçtikten sonra ise Buradan Facebook hesabınızla devam et seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Facebook hesabınızı da seçtikten sonra işletmeniz için oluşturduğunuz Facebook sayfasına bağlantı kurabiliyorsunuz. İşletme hesabınızı bağladıktan sonra artık Instagram hesabınızdan yapılan paylaşımlar doğrudan Facebook sayfanıza da eklenmeye başlıyor. Ayrıca bu bağlantıdan sonra Facebook ticaret sayfanızdaki bilgilerinizde doğrudan Instagram bilgilerinize eklenmiş olacak. Ayrıca müşterilerinizin sizle iletişime geçebileceği iletişim bilgilerini de yine bu ekran üzerinden yazabiliyorsunuz. Daha sonra tüm ayarlarınızın kaydedilmesi için “Bitti” sekmesine dokunmanız yeterli olacaktır. Bu sayede artık Instagram sayfanızda işletme sayfanız olarak oluşturulmuş olacak. Verdiğiniz bilgiler doğrudan profil bölümünde yer alacağı için müşterileriniz doğrudan sizinle iletişime de geçebilirler.