Sosyal medyada adını duyuran uygulamalardan biri olmaktan çok öteye gitmeye başlayan Instagram, bu alanda yön verici uygulamalardan biri haline gelmeye başladı. Yayınlandığı 7 yıl içerisinde sürekli olarak yükselen bir grafik çizen uygulamanın bundan sonraki süreçte de yükselişi devam edecek gibi gözüküyor. Özellikle son yayınlanan güncellemelerden sonra uygulamanın biraz daha ilgi çeken bir hal alacağı kesin. Peki, Instagram’ın son sürümü olarak duyurulan Instagram 20 sürümüyle beraber gelen yenilikler neler? Son sürüm nasıl bir fark yarattı? Bakalım.

Instagram Ortak Canlı Yayın Özelliği Geldi

Instagram güncellemesiyle beraber gelen en önemli özellik yeni canlı yayın özelliği oldu. Yeni sürümle beraber bir süredir konuşulan ve ne zaman yayınlanacağı merakla beklenen canlı yayın özelliği kullanımı başladı. Artık kullanıcıların ortak canlı yayın yapmalarının önü açıldı. Güncelleme sonrasında canlı yayınınız sırasında, yayına arkadaşlarınızı da davet etmenizin önü açıldı.

Kullanıcılar istediği zaman canlı yayına ikinci bir kullanıcı davet edebilecek. Sadece bir davet bildirimi ile canlı yayına başka bir kullanıcı daha eklemeniz sağlanabilecek. Canlı yayını iki kişi beraber yaparken de ekranın ikiye bölündüğünü göreceksiniz. Ekranın üst kısmında davet eden kullanıcı, alt kısmında ise davet edilen kullanıcı olacak. Çok daha ilginç bir canlı yayın sistemi sunacak olan yeni güncelleme sonrasında kullanımda oldukça basit olacak.

  • Canlı yayını başlatmanız gerekecek.
  • Canlı yayın sırasında alt bölümde yer alan ortak canlı yayın butonuna tıklayarak, canlı yayına kullanıcı davet edebileceksiniz.
  • Yeni kullanıcı daveti kabul ettiği zaman ekran ikiye bölünecek ve yayın ikili olarak başlayacak.
Daha Fazla Oku  Instagram Kullanımında Lider Olduk

Instagram

Hikayeler Çoklu Paylaşım Özelliği Geliştirildi

Bunun dışında yeni güncelleme sonrasında çoklu paylaşım özelliğinde de geliştirmeler yapıldığını gördük. Hikayeler bölümünde çoklu fotoğraf paylaşımı ve video paylaşımı geliştirildi. Bu kısımda kullanıcılara çok daha kullanışlı bir sistem sunuldu. Hikayeler bölümünün bir hayli geliştirildiğini de gördük. Söz konusu güncellemenin hikayeler kısmında en büyük artılarından biri de bu oldu.

Genel Hatalar Giderildi

Instagram son güncellemesi sonrasında bazı hata iyileştirmeleri yapıldığını da gördük. Son olarak paylaşımlarda yaşanan donma ve uygulama içi sorunlarının giderildiği görülüyor. iOS kullanıcıları için son iOS 11 güncellemesinden sonra yaşanan çökme sorunları gideriliyor ve uygulama daha kararlı hale getiriliyor. Çok daha başarılı bir Instagram deneyimi elde etmemiz sağlanmış durumda.

Canlı Yayın Sorunları Giderildi

Bu değişiklikle bir yana canlı yayın sisteminde yapılan güncellemelerin birçok artısını gördük. Ortak canlı yayın özelliğinin gelmesi bir yana, artık canlı yayın yapamayan bazı cihazlara destek getirildi. Ayrıca canlı yayın sırasında yaşanan donma sorunlarının ve yayına başlarken siyah ekran sorunlarının da giderildiği açıklandı. Tüm bu özelliklerle beraber güncelleme şu an için yayına girmiş durumda. Yeni güncellemenin sağladığı ayrıcalıkları bu şekilde değerlendirebiliriz.