Instagram, çok kısa aralıklarla beraber güncellemelerine devam ediyor. Sadece Aralık ayı içerisinde bile 3-4 güncellemenin yayınlandığını gördük. Bu kadar hızlı bir güncelleme süreci içerisinde yoluna devam eden Instagram’ın haliyle yeni sürümlerini takip etmek epey bir zor olabiliyor. Bunun dışında güncelleme olarak duyurulan ancak henüz son kullanıcılara verilmeyen özelliklerde var. Haliyle yeni özellikleri takip etmek iki katı zor bir hal oluyor. Son gelen güncellemelerinde çok sık kısa süre içerisinde yayınlanmış olması yine bir karışıklığa neden olmuş durumda. Peki, Instagram’a hangi yeni özellikler geldi? Son sürüm sonrasında kullanıcıların neleri kontrol etmesi gerekiyor?

Instagram Etiket Takip Özelliği

İlk olarak büyük güncellemelerden yola başlayacağız. Öncelikle Instagram etiket takip sisteminden söz etmek gerekiyor. Kullanıcıların çok kolay bir şekilde kişi takip eder gibi etiketleri takip etmesini sağlayacak olan yeni özellik, sosyal medya uygulamasının bir hayli ilgi çekmesini sağladı. Yeni özellik sayesinde etiketleri takip etmeniz mümkün hale gelmiş oldu. Bunun için yapacaklarınız ise şöyle sıralanabilir;

  • Takip etmek istediğiniz etiketi aramak ve etikete tıklayıp “takip et” demek.
  • Bunun yanı sıra paylaşımlarda yer alan etiketlere de tıklayarak “takip et” simgesini basmanız gerekiyor.

Bu bahsettiğimiz özellik yayınlanmış olan bir özellik. Yeni güncelleme sonrasında etiket takibi herkes için yayınlanan bir güncelleme olarak karşımıza çıktı. Bu nedenle yeni güncellemeyi kontrol etmeniz ve yoksa güncellemeleri tekrar yapmanız gerekiyor.

Instagram

Instagram Yeni Çıkartmalar

Son sürüm öncesinde bir özellik daha duyurulmuştu. Bu özellik ise yılbaşı için paylaşılan çıkartmaları içeriyordu. Kullanıcıların yılbaşı için paylaşımlarına özel olarak çıkartmalar eklemesini sağlayan güncelleme de bu dönemde yayınlanmış olan güncellemelere bir örnek olarak gösterilebilir. Çıkartmaların içerisinde ise kış dönemi özel efektleri ve penguen figürleri gibi figürler var.

Daha Fazla Oku  Şenay Düdek Kötü Haberi Instagram Hesabından Verdi

Fakat bu güncelleme bir anda herkese açık olarak yayınlanmış bir güncelleme değil. Bu güncellemenin kullanıcılar tarafından görüntülenmemesi sorun yaşadığınız anlamına gelmez. En güncel sürümü yüklemenize rağmen söz konusu çıkartmaları göremiyorsanız bir süre daha beklemeniz gerekebilir. Yeni çıkartmalar duyurulduğunda da yılbaşı için tarih verilmişti.

Instagram

Superzoom Efektleri

Instagram güncellemesi sonrasında gelen bir diğer artı ise superzoom yeni özellikler. Superzoom efektlerine yeni özellikler ekleneceği belirtilen güncelleme için 3 yeni efekt geleceği ortaya çıkmıştı. Hem müzik hem de yeni çekim efektlerinin sunulduğu özellik için duyurulan 3 yeni araç epey bir ilgi çekmeyi başardı.

Güncelleme sonrasında iOS işletim sistemi kullanıcıları için efektlerin kullanıma girdiği belirtilmişti. Fakat Android kullanıcıları için yeni özelliklerin tamamen kullanıma alınmadığını biliyoruz. Bu nedenle kullanıcıların yeni özellikleri almadılarsa yine güncellemeleri kontrol etmeleri, sonrasında bir süre daha beklemeleri gelebilir.

Instagram

Yüz Filtreleri

Instagram 26 sürümünden sonra geleceği belirtilen bir diğer güncelleme ise yeni yüz filtreleri olarak açıklanmıştı. Yine çıkartmalar özelliğinde dediğimiz gibi yüz filtrelerinin de yılbaşı için yayınlanan filtreler olduğunu belirtelim. Bu filtrelerle beraber kullanıcılar kış ayına uygun yeni filtrelere kavuşmuş oldu. Daha öncede belirttik ama bir kez daha belirtmemiz gerekiyor. Şimdiye kadar saydığımız paketler içerisinde yer alan son 3 güncelleme özelliği, yılbaşı özel güncellemeler. Bu güncellemelerin yayınlanması için Instagram tarafından biraz daha süre istenmişti.

Şu an için kullanıcılara sunulan güncellemelerde yeni özellikler görülüyor ancak her kullanıcı için aynı özellikler karşımıza çıkmıyor. Yani henüz genel güncelleme olarak yayınlanmış bir güncellemeden söz edemiyoruz. Haliyle bu özellikleri doğrudan uygulamanızda göremezseniz bu bir sorun yaşadığınız anlamına gelmiyor. Bir süre daha güncellemelerin yüklenmesini beklemeniz gerekiyor.

Instagram

Direct Mesaj Üzerinden Canlı Yayın Gönderimi

Instagram tarafından henüz iki gün önce duyurulan bir başka özellik ise direct mesaj ile canlı yayın gönderme özelliği oldu. Kullanıcılar direct mesaj üzerinden canlı yayınlarını arkadaşlarına göndermelerine izin veren yeni özellik, bir yandan kullanıcıların canlı yayın izleme oranlarını arttırma konusunda önemli adımlar atmış ve canlı yayın sistemini epey bir zenginleştirmişti.

Daha Fazla Oku  Instagram’ın Yeni Çılgınlığı Dublaj

Canlı yayın sırasında alt kısımda göreceğiniz yeni direct mesaj ikonu sayesinde canlı yayınlarınızı arkadaşlarınıza mesaj olarak göndermek de bir hayli kolay kılındı. Yeni özelliğin kullanıma girmesi durumunda canlı yayın sistemi epey bir zenginleştirilmiş olacak ancak yeni özellik henüz yayına geçmiş değil. Bunun için bir süre daha beklemek gerekiyor. Güncellemenin kesin yayın tarihi belirtilmedi ancak duyurunun yapılması bir sonraki güncellemede bu özelliğin geleceğini göstermiş oldu.