Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Instagram, kullanıcılarına sunduğu özellikler ile dikkat çekiyor. Instagram’da anket düzenleme de bu özelliklerden bir tanesi olup insanların farklı soruları takipçilerine yöneltmesine imkân vermektedir. Böylelikle insanlar kısa sürede çok sayıda kullanıcıya ulaşarak akıllarındaki soruya verilecek cevabı görebilme fırsatı elde etmektedir.

Instagram Hakkında Genel Bilgiler

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Instagram, 2012 yılında kurulmuş ve daha sonra hızla gelişimini sürdürmeye başlamıştır. Instagram’ın sahip olduğu yüksek potansiyelin farkına varan Facebook, devasa bir satın alma işlemi yaparak Instagram’ı kendi bünyesine katmıştır. Bu işlem için Facebook’un yaklaşık olarak 1 milyar dolar ödemesi dünya basınında çok geniş yankı uyandırmıştır.

Facebook tarafından yapılan 1 milyar dolarlık satın alma işlemi o dönem çok eleştirilmiş ve fiyatı çok abartılı olduğu farklı uzmanlar tarafından dile getirilmiştir. Fakat günümüzde gelinen nokta dikkate alındığında, Facebook’un Instagram için ödemiş olduğu miktarın çok da aşırı olmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Instagram’da anket düzenleme ve diğer özellikleri dikkate alındığında Facebook tarafından ödenen ücretin az bile olduğu söylenebilir.

Instagram’ın başarısının sebepleri incelendiğinde pek çok unsur dikkat çekmektedir. Ben soruların başında sürekli yapılan yenilikler gelmekte ve bu yenilikler sayesinde Instagram kullanıcı kitlesine hem sabit bir şekilde tutmak da hem de yeni kullanıcılara kapı açmaktadır. Pek çok sosyal medya platformundan sonra kurulmuş olmasına karşın, izlemiş olduğu doğru politikalar sayesinde 1 milyar kullanıcı barajını aşmayı başaran platform, bu rakamla da dikkatleri üzerinde toplamıştır. Günümüzdeki performansı incelendiğinde Instagram’ın yükselen bir eğilim olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır ve buna bağlı olarak insanların bu platforma olan ilgisinin her geçen gün biraz daha arttığı gözlemlenecektir.

Instagram’da Anket Nasıl Yapılır?

Instagram’da anket yapma işlemi son derece basit olup aşağıda anlatılacak olan adımları izleyecek olan kişiler zorlanmadan istedikleri konuda anket açabilecektir. Burada dikkat edilmesi gereken hususların başında, anket açabilmek için videoya da resim eklenmesi gerektiğidir. Yani kullanıcılar direkt olarak yazı ile bir anket konusu açmaya yetkili değildir. Buna bağlı olarak da kullanıcıların anketlerinde kullanacakları videoya da resmi önceden ayarlaması, daha sonra bu görselleri kullanarak hareketlerini açması gerekir. Aksi durumda yapacakları denemeleri boşa gidecek ve bu da bir anlamda zaman kaybından başka hiçbir şeye yol açmayacaktır.

Aşağıda belirtilen adımları sırasıyla uygulandığında Instagram’da anket açılabilir. Söz konusu adımları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Mobil cihazlardan Instagram uygulamasına giriş yapılması
  • Instagram uygulaması içerisindeyken paylaşım yapılan bölüme geçiş yapılması
  • Bu bölümde bir resim ya da video seçilmesi
  • Resim ya da video seçtikten sonra ekranı yukarıya doğru kaydırılması
  • Bu işlem sonrasında pek çok seçenek açılacak ve açılan seçeneklerden anket butonuna basılması
  • Yapılacak anket için sorunun üst kısmı yazılması
  • Cevapların belirlenerek ilgili yerlere yazılması ve anketin yayınlanması
Daha Fazla Oku  Instagram Kullanılmayan Hesapları Siliyor

Yukarıda bahsedilen adımları eksiksiz bir şekilde uygulamak, Instagram’da anket açmanın en basit yollarından birisidir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus kullanılacak olan görselin daha önceden belirlenmesidir.

 Instagram’da Anket Yapma İle İlgili Bilinmesi Gereken Hususlar

Sosyal medya kullanıcılarının neredeyse tamamı burada yapmış olduğu paylaşımların pek çok insan tarafından görülmesini istemekte ve böylece popülarite kazanmayı amaçlamaktadır. Söz konusu durum anket için de geçerli olup insanlar anketlerinin olabildiğince fazla kullanıcı tarafından oylanmasını isterler. Bunun için ise mutlak surette takipçi sayısının fazla olması ya da yapılan anket en ilgi çekici bir hale dönüşmesi gerekir. Aksi durumda ankete katılacak olan kişilerin sayısının sınırlı olacağını söylemek hiç de zor değildir.

Bundan dolayı anket yapmadan önce takipçi sayısının artırılmaya çalışılması çok daha doğru olacak ve böylece popülarite kazanma yolunda önemli bir adım atılacaktır. Takipçi sayısının arttırılması için kullanılacak pek çok yöntem bulunsa da onların belli bir zaman olacağı bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla kullanıcılar anketlerini yaparken ilgi çekici konulara eğilmesi, insanların bu ankette oy kullanmasına neden olacaktır.

Instagram’da anket yapmak kullanıcıların ilgi gösterdiği özelliklerden bir tanesidir. Anket özelliğinin kendi içerisinde farklı bölümlere bulunmakta ve kullanıcılar bu bölümler sayesinde ankette oy kullanan arkadaşlarına bir liste halinde görebilmektedir. Söz konusu liste incelendiğinde kimin hangi şıkkı tercih ettiği görülecek ve böylece arkadaşların hangi de vermiş olduğu oylar belirlenmiş olacaktır. Ayrıca anketin genel görünümü hakkında da istatistikler yine Instagram özellikler arasında bulunmakta ve insanlar bu özellikleri kullanarak ankette hangi seçeneğin ne kadar oy aldığını çok rahat bir şekilde görebilir. Dolayısıyla da Instagram’ın kullanıcılara sunmuş olduğu anket özelliğinin beklentileri karşılama noktasında herhangi bir zorluk çekmeyeceğiniz söylemek yanlış olmayacaktır. Zaten Instagram’da anket yapan kullanıcı sayısı ve bu özelliğe gösterilen ilgi de bunun en önemli göstergelerinden bir tanesi olarak kabul edilebilir.

Instagram’da Anket Özelliği Kullanılarak Hangi Sorular Sorulabilir?

Sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Instagram tarafından kullanıcılara sunulan anket özelliği, kullanıcılar tarafından özgür bir şekilde değerlendirilebilir. Yani bu özelliğin kullanımında herhangi bir kısıtlama olmayıp kullanıcılar istedikleri konuda anket yapma özgürlüğüne sahiptir.

Instagram’da yapılacak anketler de kullanılacak olan soru ne kadar ilgi çekici olursa anket olan katılım o kadar fazla olacaktır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken hususların başında söz konusu anket sorusunun herhangi bir kişi ya da grubun hedef almaması ve diğer insanlara kesinlikle zarar verici ifadeler bulundurmaması gerekmektedir. Aksi durumda insanların anket yapan kişiyi şikâyet etme hakkı vardır ve bunu kullandıklarında Instagram tarafından farklı yaptırımların uygulanması söz konusu olabilir. Bu da kullanıcılar için son derece olumsuz bir durum olup anket yaparken hesabın kapatılması ile karşı karşıya dahi kalabilirler.

Daha Fazla Oku  Instagram’da Yeni Akım Balık Pozu

Instagram’da anket yapmak isteyen kişiler daha fazla insanın ilgisini çekmek için insanların o dönemde konuşmuş olduğu konulara tercih ederek istenilen sayıya çok rahat bir şekilde ulaşabilir. Örneğin ünlüler arasındaki polemik değerlendirilebilir ve bu yönde bir anket sorusu hazırlanabilir. Bu sayede anketi insanların ilgisini çekecek ve bu da anketi yapan kişinin popüler olması adına son derece önemli bir adım olacaktır.

Instagram Hikâye Özelliği Hakkında Genel Bilgiler

Bilindiği gibi Facebook tarafından satın alınmasından sonra Instagram’da çok ciddi bir değişim yaşanmış ve bu değişim sonucunda sosyal medya platformunun kullanıcı sayısı artık milyarlarla ifade edilir olmuştur. Bu başarıdaki en önemli neden, Instagram tarafından izlenen stratejidir. Daha önceki süreçte Snapchat adlı sosyal medya platformunu satın almaya çalışan Instagram, bunu tam olarak başaramadığından dolayı söz konusu platformun özelliklerini kopyalama yoluna gitmiştir. Instagram’da anket özelliği ile de bilinen hikâye bölümü, Snapchat hatlara sosyal medya platformunda kopyalanmıştır.

Snapchat denildiği zaman insanların aklına ilk olarak gelen özellik silmedir. Bilindiği gibi snapchat üzerinden yapılan paylaşımları bir süre sonra kendiliğinden otomatik olarak bilinmekte ve böylece kullanıcılar biraz daha cesur paylaşımlar yapabilmektedir.

Snapchat in sahip olduğu bu özellik, Instagram tarafından da kopyalanmış ve hikâye bölümünde uygulanmıştır. Instagram hikâye özelliği, 24 saat süreli yapılan paylaşımlara verilen genel isimdir. Burada yapılan paylaşımlar 24 saat sonunda otomatik olarak kendini silmekte ve kaybolmaktadır. Kullanıcılar bu özelliği farklı amaçlar için değerlendirmekte ve bazen gün içinde birkaç defa dahi buradan paylaşımlar yapmaktadırlar. Kısacası Instagram snapchat in özelliğini kopyalayarak beklediği etkiyi oluşturmayı başarmıştır.

Instagram’da anket özelliği de hikâye bölümünde yer almakta ve kullanıcılar hikâye paylaşırken buna bir de anket ekleme seçeneği bulmaktadır. Dolayısıyla da yayınlanan kedi yaklaşık olarak 24 saat kullanabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Gelişen teknoloji ile birlikte insanların hayatına giren sosyal medya uygulamalarının birçoğunda anket uygulaması bulunmaktadır. Instagram’ın 2017 yılı içerisinde getirmiş olduğu özellik, kullanıcıların bu alandaki beklentilerin etkin olarak karşılamıştır. Anket özelliği ile hikâye bölümünde kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır ve bu da Instagram’ın en önemli stratejilerinden bir tanesinin daha başarılı olduğunu ortaya koymuştur. Instagram’da anket konusuna bu şekilde de bakılabilir.

Daha Fazla Oku  Instagram Akış Özelliği Açıklaması

 Instagram’ın Başarısının Sırrı Nedir?

Bilindiği gibi insanlar tarafından kullanılan çok sayıda sosyal medya platformu bulunmasına karşın Instagram’ın bunlar arasındaki yeri çok daha farklıdır. Söz konusu durumun pek çok nedeni bulunmakta olup insanlar Instagram’a ayrı bir değer vermeye başlamıştır. Özellikle Facebook tarafından satın alındıktan sonra izlenen politika, Instagram’ın günümüzdeki konumuna ulaşmasında çok etkili olmuştur.

2012 yılında kurulan bir sosyal medya uygulamasının günümüzde 1 milyardan fazla kullanıcıya hitap ediyor olması gerçekten çok büyük bir başarıdır. Instagram’da anket yapma ya da eklenen benzer özellikleri kullanıcıların sürekli olarak iyi yeni seçenekleri deneme fırsatı bulmasına neden olmakta ve bu da kullanıcı sayısının sürekli olarak artması şeklinde sonuçlanmaktadır. Burada bilinmesi gereken en önemli husus Instagram geliştiricilerinin kullanıcıların beklentisini tam olarak bilmesi ve buna uygun bir şekilde hareket etmesidir. Diğer uygulamalar için aynı şeyi söylemek ne yazık ki mümkün değil ve buna bağlı olarak da Instagram öne çıkmaktadır.

İnsanlar tarafından kullanılan diğer sosyal medya uygulamaları dikkate alındığında bunların pek çoğu yakın zamanda ciddi bir yenilik yapmadığı ve uygulamaya yeni bir özellik eklemediği bilinen bir gerçektir. Söz konusu durum ise kullanıcıların bir noktadan sonra mevcut uygulamalardan sıkılmasına ve yeni heyecanlar aramak için farklı platformlara yöneldiğini ortaya koymaktadır.

Instagram’da Anket Yapma Özelliği Hakkında Genel Değerlendirme

Yukarıda Instagram’da anket yapma ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Bu özellik 2017 yılında çıkmış olmasına karşın zamanla biraz daha geliştirilmiş ve kullanıcıların beklentisi daha etkin bir şekilde karşılanmaya çalışılmıştır. Instagram kullanıcıları farklı kişilerin özgürlük alanına kaldırmadığı sürece istediği her konuda anket açabilme yetkisine sahiptir.

Yapılan ankete ait verilen oylamanın detaylı bir şekilde görülüyor olması bazı kullanıcılar tarafından eleştirilmek de ve bu nedenden dolayı kullanıcıların özgür bir şekilde oy kullanılmadığı belirtilmektedir. Instagram’da anket sonuçlarının bu şekilde detaylı görülüyor olması bazı kullanıcıları memnun ederken bazıları söz konusu özelliğin gereksiz olduğunu vurgulamaktadır. Fakat şu ana kadar Instagram bu yönde herhangi bir karar almamış ve oylamaya ait detaylı bilgileri kullanıcıların görmesine kısıtlamıştır. İlerleyen dönemlerde bununla ilgili herhangi bir çalışma yapılıp yapılmayacağı ise bilinmemektedir. Bunun haricinde hangi detaylı olarak yapılması konusunda kullanıcıların bir kısmı istekleri olduğu bilinmekte fakat Instagram’ın kısa süre içerisinde bu yönde bir değişiklik yapması beklenmemektedir. Genel olarak değerlendirilecek olursa Instagram’da anket özelliği kullanıcıların büyük bir bölümü tarafından sevilmek de fakat bazı kullanıcılara anket özelliği nedir bazı özelliklerinin yetersiz olduğunu ve geliştirilmesi gerektiğini net bir şekilde farklı platformlarda vurgulamaktadır.