Instagram güncellemeleri uygulamanın yapısını değiştirmeye devam ediyor. Snapchat özellikleriyle beraber artık yenilenen ve başka bir kullanım biçimine dönüşen Instagram, şimdi ise yeni özellikleriyle kendine özgü bazı sistemler daha yayınlamaya başladı. Bu noktada uygulamanın son dönemde bir hayli ilgi çeken adımlar attığını da biliyoruz.

Köklü değişikliklerin getirildiği Instagram 10.22 sürümünden sonra mini düzenlemeler ve bazı yeniliklerle beraber daha sağlam bir hale getirilen Instagram, son olarak 10.27 sürümüne güncellendi. Bu süreç içerisinde hem yeni özellikleri kullanıma sunan hem de daha birçok yenilik duyuran Instagram’ın yayınladığı güncellemelerle beraber gelen yenilikler neler? Tüm sistemlerde nasıl bir değişiklik durumu söz konusu? Bakalım.

Yüz Filtreleri Güncellemeleri

Aslında çok daha önceki sürümlerde gelen ve Instagram 10.22 sürümüyle kullanıcıların beğenisine sunulan yeni yüz filtreleri sistemi, yeni sürümle beraber hem yeni ifadeler kazandı hem de yeni sürümle beraber kullanım alanı biraz daha genişledi. Öyle ki Instagram yüz filtreleri ne kadar da duyurulmuş olsa yeni güncellemenin hala tüm kullanıcılar için kullanıma girmediğini söylemek gerekiyor. Son güncellemeden sonra bu konuda da yenilikler yapıldı ve kullanım alanı biraz daha genişletildi.

Kamera bölümüne eklenen yüz simgesiyle kullanılacak olan yeni yüz filtreleri sisteminin şimdiden kullanım oranı ise bir hayli beğeni topladı. Kullanım oranlarının Instagram 10.27.1 sürümüne kadar %50 artış gösterdiğini de belirtelim. Şu an için kullanıma giren yeni sistemi akıllı telefonlarınızda göremiyorsanız bir güncellemeleri kontrol etmeli ve güncelleme henüz gelmediyse bir süre daha beklemeniz gerekiyor. Yeni özelliğin hala bazı bölgelere gelmediği belirtiliyor.

Daha Fazla Oku  Instagram Üyelik Denetimlerini Sıkılaştırmayı Hedefliyor

Instagram Yüz Filtreleri

Arşiv Sistemi Tam Olarak Kullanıma Girdi

Instagram 10.22 sürümünden sonra kullanıma giren bir özellik olarak duyurulan arşiv özelliği artık tam olarak kullanıma girmiş oldu. Instagram arşiv özelliğinin tüm kullanıcılar için yayınlandığı sürüm olan Instagram 10.27.1 sürümünden sonra kullanıcıların arşiv özelliğini kullanabiliyor olması gerekiyor. Eğer arşiv özelliğini kullanamıyorsanız bu durumda, Instagram güncellemelerini kontrol etmeniz gerekiyor. Instagram sürüm numaranızın mutlaka en az Instagram 10.22 sürümü olduğundan emin olun.

Arşiv Sistemi

Bunun dışında güncelleme sürümünüz eskiyse yeni güncellemeleri tekrar yüklemeniz gerekiyor. Eğer yüklemenize rağmen arşiv özelliğini kullanmakta sorun yaşıyorsanız öncelikle Instagram ön belleğini temizleyin ardından ise telefonunuzu yeniden başlatın. Bunların dışında Instagram arşiv özelliğini hatırlayacak olursak, arşiv özelliğinde de kullanıcıların ana sayfalarında yer paylaşımları, ana sayfadan kaldırarak arşiv kısmına ekleyebileceklerini belirtelim. Bu şekilde arşiv kısmına eklenen resimler silinmeden ana ekrandan kaldırılmış oluyor. Instagram arşiv özelliğini kullanmak için;

  • Öncelikle arşive taşımak istediğiniz resimlerin üzerine gelip gönderi üzerinde yer alan 3 noktaya basıp ardından ise gönderi ayarları kısmına girmeniz gerekiyor.
  • Açılan pencereden “arşivle” sekmesine basmanız durumunda paylaşımlarınız doğrudan arşiv bölümüne taşınıyor. Arşiv bölümüne eklenen paylaşımları geri getirerek istediğiniz an yeniden ana sayfaya çıkarmanız da mümkün. Bunun için arşiv klasörüne girmeniz yeniden gönderinizi ana sayfaya taşımanız gerekiyor.

Bir kez daha hatırlatalım Instagram arşiv özelliği Instagram 10.22 sürümüyle kullanıma girdi fakat 10.27.1 sürümüyle beraber tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir hale getirildi.

Canlı Yayınları Tekrardan Hikayelerde Paylaşma

Instagram’ın en sevilen özelliklerinden biri olarak gösterilen Instagram canlı yayın özelliği, yeni güncellemelerle beraber çok daha işlevsel hale getirildi. İlk olarak canlı yayın sisteminde yorum ve beğeni bölümlerinde yapılan mini değişiklikler, hemen sonrasında canlı yayın özelliğine gelen yeni düzen derken sonra olarak Instagram canlı yayın kısmına yeniden paylaşma özelliği getirildi. Eski sistemde canlı yayın kullanan kullanıcıların bileceği gibi canlı yayın yaptıktan sonra yeniden canlı yayını paylaşmanız mümkün değildi.

Daha Fazla Oku  Retroselfie İle Selfilerinizi Düzenleme

Instagram canlı yayınlarını yeniden paylaşmanızın mümkün olmadığı gibi yayından sonra doğrudan canlı yayın siliniyordu. Şimdi ise yapılan yeni güncellemeyle beraber kullanıcılara bu alanda da özgürlükler getirildi. Artık Instagram canlı yayın tamamlandıktan sonra kullanıcıların canlı yayınlarını doğrudan hikayeler bölümünde tekrar olarak paylaşmaları mümkün. Hikayeler bölümüne yeniden gönderilen canlı yayınlar sayesinde bir nevi canlı yayınların yeniden oynatılması da sağlanmış oldu.

Instagram Canlı Yayın

Tabi ki bu konuda da sınırlandırmalar söz konusu. Öncelikle canlı yayınlarınızın yeniden paylaşılmasıyla yorumlar ve beğeniler dahil olmak üzere canlı yayınların olduğu gibi oynatıldığını belirtelim. Bunun dışında bilmeniz gereken bir diğer nokta ise canlı yayınların hikayeler bölümünde paylaşılması nedeniyle sadece belli bir süresinin olması. Yani maksimum olarak canlı yayınları 24 saat süreyle tekrar oynatabiliyorsunuz. Bu süre sonrasında tıpkı diğer hikayeler paylaşımlarında olduğu gibi canlı yayın paylaşımları da kendiliğinden kayboluyor. Instagram canlı yayın tekrar paylaşma özelliği de bu şekilde dikkat çekmiş bir özellikti.

Instagram 10.27.1 Sürümünden Sonra Test Edilmeye Başlayan Özellikler

Bu bölümde de yeni sürümden sonra Instagram tarafından duyurulan ve test edilmeye başlayan özellikleri ele alacağız. Çok kısa bir süre önce duyurulan bu özelliklerde yine Instagram kullanımı köklü olarak değiştirecek özellikler arasında. Hemen testlerine başlanan yeni özelliklere bakalım.

Yorum Arayüzünde Değişiklikler

Instagram tarafından çok kısa bir süre önce duyurulan değişikliklerden birisi yorum arayüzü değişikliği. Doğrudan Instagram açıklamalarında test edilmeye başlandığı bildirilen yeni özellik tamamen yorumları düzenleme üzerine geliştirilmiş olan bir özellik. Bu özellik sayesinde kullanıcılar paylaşımları altında yer alan yorumları daha net bir şekilde görüntüleyebilecek. Yeni özellik, yorum cevaplama üzerine bir değişiklik. Artık bir yoruma karşılık o yorum için başka bir yorum kullanıldığında tüm yazışmalar alt alta biçimde değil de biraz daha girintili bir biçimde gözükecek.

Daha Fazla Oku  Papa Franciscus Şimdide Instagram Hesabı Açtı

Özellikle yorum üzerinden uzun konuşmalar yapıldığında kullanıcıların karmaşadan kurtarılmasını için yorumların girintili olarak kullanılacağı ve konuşmaya başlanan yoruma tıklandığında bir pencere gibi yorumların kullanıcılara gösterileceğini de belirtelim. Yani sadece yoruma cevap vermek için kullanıcı adını etiketleme ile kullanılan karışık sistem çok daha düzenli hale gelmiş olacak. Görüntülerle daha iyi anlayabileceğiniz yeni sistemin nasıl gözükeceği ise aşağıda yer alan görsellerde daha detaylı olarak gösteriliyor.

Instagram yorum

Instagram Saldırgan Yorumları Gizle Özelliği

Çok kısa bir süre önce duyurulan yeni özelliklerden birisi de Instagram Saldırgan Yorumları Gizle özelliği. Daha önce yayınlanan yorumları engelleme sistemine oldukça benzeri bir kullanımı olacağı açıklanan Instagram Saldırgan Yorumları Gizle özelliği sayesinde, yapay zeka ile kullanıcıların saldırgan mesajlardan kurtulmasının önü açılacak.

Yeni sistemde artık yorumların içerisinde saldırgan mesajlar yer alırsa Instagram bunu otomatik olarak engelleyecek ve yorumu doğrudan kaldıracak. Instagram Saldırgan Yorumları Gizle özelliğinin şimdilerde İngilizce dil desteğiyle testlere başladığı belirtiliyor. Yeni dil uyumları ve bunun yanında sistemin doğrudan kullanımı için bir süre daha beklenmesi gerekiyor. Eğer testler başarılı olursa güncellemenin birkaç ay içerisinde yayınlanması beklenmekte.