Son yıllarda sosyal medyaya kilit vuran bir Instagram uygulamasından söz ediyoruz. Söz konusu uygulama bu sene daha önce hiç olmadığı kadar yüksek seviyede popülerlik elde etti. Sosyal medya devinin elde etmiş olduğu bu popülarite, doğrudan kullanım oranlarına da yansıdı. Uygulamanın 2017 versiyonunda elbette ki popülariteyi arttıran birçok etmen oldu.

İlk etmenler tabii ki Instagram tarafından yayınlanan güncellemeler oldu. Güncellemelerin hemen arkasından ise sosyal medya devinin bu kadar yükselmesini sağlayan internet kullanımının artması oldu. Sadece Instagram uygulamasının değil, sosyal medyanın hemen hemen tüm uygulamalarında bu nedenle kullanım oranı artışı sağlandığını da belirtelim.

Bu derece popüler olan ve böyle hızlı bir yükseliş elde eden uygulamanın göstermiş olduğu başarı kullanım şekline de yansıdı. Instagram tarafından açıklanan 2017 yıl sonu verileri de bu durumu kanıtlar nitelikte. Yayınlanan verilere bakacak olursak, Instagram’ın genel kullanım oranları bir hayli arttığı gibi zirvedeki isimler içinde beğeni ve yorum oranları da değişti.

Kimin ne kadar takip edildiği ve en popüler etiketlerin hangileri olduğu bir yana, uygulamada en çok beğeni alan gönderilerde açıklandı. 2017 yılı içerisinde en çok beğenilen gönderiler listesinin de pek sürpriz olmadığını görüyoruz. Genel olarak takipçi listesinde zirveye oturmuş olan Selena Gomez ve ünlü futbolcu Ronaldo’nun paylaşımlarının bu listelerde ilk sıralarda yer aldığını görüyoruz. Hemen en çok beğeni toplayan paylaşımlara geçiş yapalım.

Instagram 2017 Yılı En Çok Beğeni Toplayan Fotoğraf Paylaşımları

Daha Fazla Oku  Terk Edilen Köpek İçin Instagram Kampanyası

Bu listeler en çok beğenilen fotoğrafların açıklanmış olduğu listeler. Bu listelerin dışında video paylaşımları içinde en çok beğeni alan paylaşımlar açıklandı. Instagram tarafından açıklanan bu listeye geçelim.

Instagram 2017

Instagram 2017 Yılı En Çok Beğeni Toplayan Video Paylaşımları

Yine listede sürprizlerin olmadığını görüyoruz. Açıklanan beğeni listesi ise şöyle;

Hem fotoğraflar hem de video paylaşımları için 2017 yılının en çok beğeni kazanan paylaşımları bu şekilde sıralandı. Bunun dışında etiketler, filtreler ve genel kullanım oranları konusunda da birçok bilgi paylaşımı yapıldığını gördük. Fakat bu paylaşımlara şimdi yer vermeyeceğiz. Daha sonraki yazılarımızda Instagram’ın 2017 yılı için yayınlamış olduğu kullanım ve popülerlik verilerini paylaşacağız.