Sosyal medyada takipçi kazanma konusu, son dönemin en çok önem verilen konularından bir tanesi. Bu şekilde bir trend içerisinde olan kullanıcıların en çok takipçi kazanmaya çalıştığı uygulamalardan birisi de Instagram olarak biliniyor. Sadece Facebook’un çatısı altında çalışan uygulamalar içerisinde değil, genel olarak da en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olarak bilinen Instagram uygulamasında popüler olmak ise adeta bir yarış haline geldi.

Kullanıcılar arasındaki bu yarışın farkında olan Instagram ise bu potansiyeli hem kendi yararına kullanmak hem de kullanıcılara istediğini vermek adına farklı atılımların içerisine giriyor. Sosyal medya devinin bu noktada attığı en önemli adımlardan birisi Instagram keşfet bölümünü yayınlamak olmuştu. Keşfet bölümü sayesinde kullanıcıların paylaşımlarının hiç tanımadıkları hesaplara bile gösterilmesi sağlanmış ve bu şekilde daha fazla takipçi çekilmesi ve etkileşimin arttırılması sağlanmıştı. Şimdi ise keşfet bölümü farklı bir konu ile gündemde.

Instagram Keşfet Bölümünde Açık İddiası

Instagram Keşfet bölümünün bu kez gündeme gelmesinin nedeni açık iddiası. Mevcut sistemde Instagram, tabii ki her paylaşımı keşfet bölümüne çıkarmıyor. Çok beğeni alan ve iilgi çeken paylaşımlar keşfet bölümüne çıkarılıyor. Kısacası daha başarılı paylaşımlar bu bölüme çıkma şansı elde ediyor.

 Instagram Keşfet

Fakat son iddialara göre Instagram Keşfet bölümünde yer alan bir açık, kullanıcıların çok takipçisi olmasa bile paylaşımlarının keşfet bölümüne çıkmasını sağlıyor. Bunun için kullanıcıların birbirleri arasında grup oluşturdukları belirtiliyor. Genelde diğer sosyal medya uygulamaları kullanılarak yapıldığı belirtilen hile sayesinde çok takipçisi olmayan ve çok beğeni toplamayan paylaşımların bile Instagram Keşfet bölümünde görüntülendiği belirtilmekte.

Buna göre kullanıcıların kendilerinin gruplar oluşturduğu ve bu gruplarla beraber paylaşımlara anlık olarak aşırı ilgi gösterilmesini sağladıkları, böylelikle Instagram’ın da paylaşımı değerli görerek keşfet bölümüne taşıdığı belirtiliyor. Konu hakkında bir açıklama yapmayan Instagram yetkililerinin durumdan haberden olup olmadığı konusunda ise bir bilgi bulunmuyor. Instagram’ın bu gibi bir durumu düzeltmek için yapay zekasını iyileştirmesi gerekebilir. Gelişmeleri ve Facebook’un bu konuda atacağı adımları beklemek gerekiyor.