Sosyal medya uygulaması Instagram son yılların en hızlı yeni yıl başlangıcını yaptı. Geçtiğimiz yıl yaptığı güncellemelerin ardından yalnızca bu yılın başında üç güncelleme yaptı ve daha da yapacak gibi görünüyor.

Instagram 2018 Yılına Hızlı Başladı

Instagram-güncellemeler

Instagram’ın en fazla kullanıcıya sahip olan sosyal medya uygulaması Facebook tarafından satın alındığını artık herkes biliyor. Facebook kendi şirketi Instagram’ı daha fazla geliştirmek ve onun daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlamak amacıyla her geçen gün bir yeni güncelleme yayınlıyor.

Bu güncellemelerin 2018 yılı içerisinde yapılanları oldukça radikal güncellemeler. Hatta söylentilere göre henüz yayınlanmayan güncellemeler şu an var olanları geride bırakacak cinsten olabilir. Biz öncelikle bu yılın başından itibaren yapılan güncellemelere bir göz atalım ve onları inceleyelim.

Son Görülme Güncellemesi

Bu yılın henüz başında yapılan bu güncelleme Instagram kullanıcılarını oldukça heyecanlandırmış görünüyor. Gelecek için ve gençler için pek çok yenilik vadeden uygulama direk mesaj uygulamasında kullanılmak üzere bir son görülme güncellemesi geliştirdi.

Bu güncelleme ile birlikte kullanıcılar daha önceden direk mesaj yoluyla konuştukları kişilerin en son ne zaman çevirim içi olduklarını görebilecekler. Bu özellik daha önce Facebook ve onun diğer bir mesajlaşma firması olan Whatsapp‘da kullanılmıştı. Bu yönüyle bu güncelleme çok fazla heyecan yaratmadıysa da bir kesim haberleri yanlış anlayıp kimin Instagram’a ne zaman girdiğini görebileceklerini sağlayan bir güncelleme yapıldığını zannetmiş olabilir. Ancak son görülme yalnızca direkt mesajlar sisteminde çalışan bir güncelleme.

Hikayeler İçin GIF Çıkartmaları

Hikayeler için büyük bir yatırım yapan Instagram, bu özelliğin insanlara uygulama içinde daha fazla vakit geçirteceğini düşünüyordu. Ancak yalnızca hikaye uygulamasının istenilen ilgiyi çekmediği zamanla görüldü ve uygulamaya bu konuda güncellemeler gelmeye başladı.

Daha Fazla Oku  Justin Bieber Instagram Hesabını Sildi

Sevilen sosyal medya uygulaması öncelikle yazı yazma özelliğini hikayeler için tanıttı ancak bunun da üzerine koyması gerektiğini düşündüğünden daha fazlasını yapmak için kollarını sıvadı. GIF çıkartmaları özelliği işte bu ihtiyaçtan dolayı ortaya çıktı. İnsanlar ne kadar çok vakit harcarsa, sosyal medya uygulamaları da o kadar para kazanabilir.

GIF çıkartmalar hikaye kullanıcılarının, hikayelerine daha fazla eğlence katmalarını sağlayabilecek bir uygulama. Bu uygulama emoji paylaşımı sırasında kullanılan yöntemle kullanılabiliyor.

Hikayelere Bir de TYPE Özelliği Geldi

instagram-type

Instagram’ın son güncellemelerinden biri olan type özelliği, hikayelerde daha fazla yazı yazma imkanını kullanıcılara sağlıyor. Aynı zamanda daha fazla font yani yazı tipinin de kullanılabilmesine olanak sağlayan bu uygulama birkaç gün önce yayınlandı.

Hikayelerinde yazı ağırlıklı paylaşımları tercih edenler için çok kullanışlı bir uygulama olan type, çoğu kullanıcıdan onay almayı başardı. İlerleyen günlerde fotoğraflarından daha fazla type özelliği kullanan kullanıcıları görmek an meselesi.

Hikayeler İçin Carousel Reklam Modeli

Daha önce de söylediğimiz gibi sosyal medya uygulamaları insanları uygulamanın içinde tuttukları sürelere göre reklam verenlerden daha fazla reklam ücreti talep edebiliyor. Bu nedenle de insanların uygulama içinde daha fazla kalmasını sağlamak adına birçok yenilik geliştiriyorlar.

Instagram-Carousel-reklam

Yukarıda saydığımız hikaye yeniliklerinden sonra Instagram Carousel reklam modelini hikaye özelliği için aktif hale getirdi. Carousel reklam modeli kullanıcıların ilgili reklamda daha fazla süre geçirmesini sağlayan bir model. Bu sayede Instagram reklam verenlerden Carousel reklamlar için daha fazla ücret talep edebilecek ve daha yüksek karlar kazanabilecek.

Carousel reklamları reklam verenlere birden fazla görselle müşterilerinin karşısına çıkma imkanı veriyor. Ancak görsel sayısı elbette sınırlı. En fazla üç görselle kullanıcılarının karşısına çıkabilen reklam verenler, reklamlarından aynı zamanda GIF ve Type özelliklerini de kullanabiliyor.

Daha Fazla Oku  Çağan Irmak Yeni Filmiyle İlgili İlk Sürprizi Verdi

Bakalım ilerleyen günlerde fotoğraf ve video paylaşım uygulaması başka ne gibi yeniliklerini kullanıcılarına sunacak.