Instagram son yayınlanan güncellemesiyle beraber kullanıcılara bir dizi yeni özellikler sunmuştu. Instagram tarafından kullanıcılara sunulan tüm bu yeni özellikler sosyal medya devinin kullanımını bir hayli işlevsel hale getirdi. Yeni güncellemeden sonra hem daha kullanışlı hale gelen Instagram hem de bir dizi yeni özelliğe kavuşmuş oldu.

Tüm bu yeni özellikler ise şimdiden Instagram’ın kullanıcı sayılarını da arttırmaya başladı. Gelen kullanımı çok daha eğlenceli hale getiren tüm bu güncellemeler neler? Tüm bu güncellemeler sayesinde Instagram’da değişen özellikler hangileri? Instagram 10.16 sürümünden sonra uygulamaya nasıl bir düzen geliyor? Daha detaylı olarak ele alalım.

Instagram Çevrim Dışı Çalışma Özelliği ve Çalışma Şekli

Bu noktada son dönemde gelen Instagram güncellemeleri içerisinde en çok konuşulanlarından biri olan çevrim dışı özelliğinden bahsedelim. Instagram güncellemeleriyle beraber gelen yeni özellik olarak dikkat çeken çevrim dışı özelliği Instagram kullanımını bir hayli değiştiriyor. Yeni güncellemeden sonra artık kullanıcıların Instagram’ı internete bağlı olmadan da kullanmaları sağlanıyor.

Instagram’da internete bağlanmaya gerek kalmadan doğrudan kullanım yapmanıza olanak veren güncelleme sayesinde hem çevrim dışı olarak mesaj oluşturabiliyor hem gönderi oluşturabiliyor hem de sayfaları görüntüleyebiliyorsunuz. Instagram çevrim dışı özelliğinde tabi ki belli başlı kısıtlamalarda yok değil. Sistem hakkında detaylı bilgiye geçelim.

Instagram Çevrim Dışı Özelliği Nasıl Kullanılacak?

Çevrim dışı özelliğinin çalışma mantığı oldukça basit. Öncelikle kullanıcıların söz konusu özelliği kullanabilmeleri için internete bağlı olmaları gerekecek. Standart bir şekilde Instagram kullanımı yaparken çevrim dışı özelliğini açarsanız bu durumda uygulamada gezdiğiniz sayfalar ve görüntülediğini profiller doğrudan telefon ön belleğine kayıt ediliyor. Eski sistemde bu kayıtlar Instagram sunucularında yapıldığı için çevrim dışı görüntüleme imkanı elde edilemiyordu. Şimdi ise yeni sistemde çevrim dışı olarak kullanım sağlanabiliyor.

Özelliğin kullanımı sırasında internete bağlı olmasanız bile Instagram’ı açabiliyorsunuz. Instagram’ı açtığınızda çevrim dışı olsanız bile görüntülediğini profilleri ya da sayfaları yeniden gezebiliyorsunuz. Bunun dışında çevrim dışı modundayken yine mesaj oluşturma ya da gönderi oluşturma işlemlerini de yapabiliyorsunuz. Yeniden internete bağlandığınızda ise oluşturduğunu bu kayıtlar otomatik olarak paylaşılabiliyor.

Daha Fazla Oku  Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

 

Instagram Çevrim Dışı Özelliği Görüntülenmiyorsa

Kullanıcılardan en çok bu yönde mesajlar gelmekte. Eğer Instagram 10.16 sürümünü almış olsanız bile Instagram çevrim dışı özellikleri kullanamıyorsanız bu durumda güncelleme için beklemeniz gerekiyor. Instagram çevrim dışı özelliğini de uzun süredir test ediyor. Bu özelliğin kullanımı için ise belli bir süre beklemek gerekebilir. Güncelleme belli bölgeler için yayınlanmış olsa da testlerin tamamen bitmediği belirtiliyor. Bu nedenle hemen her kullanıcının güncellemeyi alması mümkün olmayabiliyor. Güncellemeyi almayan kullanıcıların bir süre daha beklemesi gerekecek.

Instagram Koleksiyonlar Özelliği

Instagram 10.16 sürümünden sonra en çok konuşulan özelliklerden birisi koleksiyonlar özelliği oldu. Doğrudan Instagram tarafından yayınlanan özelliklerden biri olmadığı bilinen koleksiyonlar özelliği Pinterest uygulamasındaki albümler kısmına oldukça benzemekte. Öncelikle yeni güncellemenin tam anlamıyla ne işe yaradığından bahsedelim. Bu güncelleme sonrasında kullanıcıların Instagram hesaplarında kaydedilen fotoğraflar ile koleksiyonlar oluşturmasına izin veriliyor.

Kaydedilen fotoğrafları kullanarak kullanıcılar kendi isimlendirdikleri koleksiyonlar oluşturabiliyor ve hemen her resim türünü kendi türüne göre sınıflandırma gibi bir ayrıcalığa sahip oluyorlar. Örneğin manzara fotoğraflarınızın bulunduğu bir albüm oluşturarak koleksiyonlar sayfanızda manzara şeklinde bir koleksiyon içerisinde tüm manzara fotoğraflarınızı toplayabiliyorsunuz. Bu işlemleri nasıl yapacağınızı ve koleksiyon oluşturma aşamalarını öğrenmek istiyorsanız daha önceki yazımıza da bakabilirsiniz.

Instagram Koleksiyonlar Özelliğini Kullanamıyorsanız

Koleksiyon güncellemesi Instgaram’ın yeni sürümüyle beraber kullanıma girmiş durumda. Söz konusu güncellemeyi kullanamıyorsanız ya da güncellemeden sonra böyle bir özellik gelmediyse yapacağınız birkaç işlem var. Bu işlemleri yaparak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Öncelikle Instagram uygulamasının son sürümüne yükseltilmiş olduğundan emin olmalısınız. Eğer son sürüm olan 10.16 sürümü yüklü değilse bir şekilde güncellemeleri yapmanız gerekiyor. Güncellemeleri yapmak için resmi uygulama mağazaları kullanabilirsiniz.

Resmi uygulama mağazasında yer alan güncellemeleri yüklemeniz yeterli olacaktır. Güncelleme yapmanıza rağmen özelliği kullanamıyorsanız Instagram’ı tamamen silip yeniden yüklemeyi tercih edebilirsiniz. Eğer güncelleme uygulama mağazasında hiç gözükmüyorsa bu durumda da bir süre beklemeniz gerekecek. Çünkü her zaman olduğu gibi yeni güncellemede de henüz güncellemenin ulaşmadığı kullanıcılar var. Instagram bunun için bölgesel güncellemeler yayınlamasından ötürü gecikmeler yaşanabildiğini belirtiyor. Haliyle hiçbir sorun olmamasına rağmen güncelleme almayan kullanıcıların bir süre daha beklemesi gerekiyor.

Daha Fazla Oku  Fotoğrafları kırpmadan Instagram Paylaşımı Yapma

Instagram güncellemeleri

Instagram Direk Mesaj Değişimi

Gelelim Instagram 10.16 sürümünden sonra değişen anlık mesaj özelliğine. Aslında bu özellik Instagram’ın kısa süre önce kullanmaya başladığı bir özellik olarak açıklanmıştı. Fakat bu özelliği kullanılabilirliği çok yüksek değildi. Daha doğrusu kullanıcıların gönderdikleri bildirimler ve mesajlar çok fazla öne çıkamıyordu. Bu kez güncelleme sonrasında Instagram daha önce sunmuş olduğu direk mesaj üzerinden kaybolan fotoğraf ve video gönderme özelliklerini değiştirdi ve çok daha gelişmiş bir sistem sundu.

Yeni özellik sayesinde artık kullanıcılar doğrudan direk mesaj bölümüne geçiş yapıp burada alt kısımda yer alan kamera simgesine tıklayarak yeni bir gönderi ekranı açabiliyor. Açılan gönderi ekranında ise kullanıcıların anlık olarak fotoğraf ver video çekmeleri sağlanıyor.

İsterseniz bu fotoğraf ve videoları anında seçtiğiniz arkadaşlarınıza kaybolan fotoğraf özelliğiyle gönderebiliyorsunuz. Arkadaşlarınız gönderileri görüntüledikten sonra ise bu fotoğraf ve videolar kayboluyor. Kullanılan özellik şimdiden bir hayli beğeni toplamış durumda. Üstelik yenilenen sistemde mesaj gelen kullanıcıların anlık olarak yine fotoğraf ve videolar ile karşılık vermeleri mümkün. Bunun için özel bir sistem kullanmaya da gerek yok. Sadece Instagram’ın yeni güncellemesiyle gelen özellikleri kullanmanız yeterli oluyor.

Instagram Güncellemeleri Gelmiyor Sorunu

Instagram’ın yeni sürüm güncellemelerinden sonra sistemi bu yönde birçok yeni özellik sunulmuş oldu. Fakat şunu da bilmek gerekiyor yazımızda da belirtiğimiz gibi Instagram güncellemeleri bazı bölümlerde bölge bölge yayına geçiyor. Hatta genelde hemen hemen her güncellemede bu sisteme yer verildiğini söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle Instagram’ın yeni özellik olarak duyurduğu özelliği henüz alamayan kullanıcılar var. Bu kullanıcılardan gelen birçok mesaj görüyoruz.

Bunun için Instagram’ın her bölgede güncellemeleri yayınlamasını beklemek gerekiyor. Fakat bir yandan da şunu ekleyelim belli başlı güncellemeler ülkemizde de yayınlandı. Instagram koleksiyon ve Instagram direk mesaj güncellemeleri şu an için ülkemizde de kullanılmakta.

Daha Fazla Oku  Instagram İş Modeli Değişiyor

Eğer bu güncellemeleri almadıysanız yapmanız gereken güncellemeleri kontrol etmek. Öncelikle Instagram’ın son sürümünü aldığınızdan emin olmanız gerekiyor. Her ne kadar otomatik güncellemelerde uygulama mağazaları güncelleme için kullanıcılara bildirimler gönderiyor olsa da bazı durumlarda gelen bildirimlerin silinmesi ya da önemsenmemesiyle beraber güncellemelerin unutulması durumuyla karşı karşıya kalınabiliyor.

Bunun için eğer yeni özellikleri kullanamıyorsanız bunun için öncelikle resmi uygulama mağazasına gidip buradan Instagram uygulamasını açıp ardından ise uygulamayı güncellemelerini kontrol etmeniz gerekiyor. Bu şekilde kaçırılan güncellemeleri de yüklemek mümkün. Eğer güncel olmasına rağmen sorun yaşıyorsanız bu durumda da uygulamayı silip baştan temiz bir kurulum yapmanız en sağlıklı sonuç olacaktır.

Instagram’ın güncellemeler için yayınlayacağı yeni düzenlemeleri de takip etmek gerekli. Instagram hem resmi sayfaları üzerinden hem de resmi uygulama mağazaları üzerinden güncellemeler yayınladığında sürüm noktaları kısmından bu günclelemelerin ne gibi yenilikler getirdiğini ve bu gündellemelerin ne kadar değişiklik sağladığını net bir şekilde görebiliyoruz. Instagram daha öncede birçok güncellemede sürüm notlarında hem yeni özelliklerin neler değiştirdiği hem de yeni özelliklerin kullanıma gireceği süreleri de belirtmişti.

Bunun dışında Instagram’ı güncelleme sırasında sorunlar yaşanıyorsa kullanıcıların yapmaları gereken Instagram uygulamasının ön bellek temizleme işlemiyle uygulamanın aşırı dolu bellek sorunundan kurtulmasını sğalamak. Bu işlemde işe yaramıyorsa uzun süreli kullanımlarda güncellemelerde de sıkıntılar yaşanabiliyor. Tüm bunların dışında Instagram uygulamasını tamamen silerek yeniden yükleme işlemi yapmanız da güncelleme yükleme sorunlarına neden olan sorunların ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Yeni güncellemeleri alamayan kullanıcıların temiz kurulum oalrak bilinen uygulamayı yeniden yükleme işlemini denemeleri de bir başka çözüm yolu.