Apple’ın oldukça uzun süredir konuşulan yeni seri akıllı telefonu iPhone 7 sonunda tanıtıldı. 7 Eylül tarihinde yapılan tanıtımla beraber Apple hayranlarına sunulan yeni seri akıllı telefon ile beraber oldukça büyük oranda beğeni toplayan Apple’ın iPhone 7 serisi ile beraber birçok yeni özelliği de kullanıcılara sunduğu da açıklamıştı. Telefonda yer alan teknik detayları ve yenilikleri ile büyük beğeni toplayan Apple’ın kullanıcılara sunduğu ayrıcalıklarda bununla sınırlı değil. Zira iPhone 7 ile beraber kullanıcılara yeni mobil işletim sistemi de sunuldu. Kullanıcılara sunulan yeni işletim sistemi ise iOS 10 oldu. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus için yayınlanan ana işletim sistemi olarak dikkat çeken iOS 10 işletim sisteminin yayınlanmasının hemen ardından ise yeni işletim sisteminin ne gibi değişiklikler sunduğu ve bu değişikliklerin uygulamalara nasıl etki edeceği de merak konusu oldu. Peki, bakalım iOS 10 ne gibi yenilikleri kullanıcılara sunuyor ve bu durumdan sosyal medya uygulamaları nasıl etkilenecek.

Apple Uygulamaları Kaldırılabilecek

Bu noktada yeni seri işletim sistemleriyle beraber değişen ilk özellik Apple uygulamaları konusunda oldu. Zira iOS 10 ile beraber artık Apple kullanıcılara uygulama yönetme yetkisi de sunacak. Bu sayede artık kullanıcılar kullanmadıkları Apple uygulamalarını da doğrudan kaldırabilecek. Hem depolama alanından kazanç sağlamak hem de Ram kullanımını azaltmak için kullanılacak olan bu yenilikle beraber kullanılmayan Apple uygulamalarının erişimini doğrudan kapatabileceksiniz. Tıpkı standart uygulama kaldırma işleminde olduğu gibi Apple uygulamalarını da aynı yöntemle kaldırmanız mümkün hale geldi.

iOS-10

Harita Özelliği Geliştirildi

Yeni işletim sistemiyle beraber değişen bir diğer özellik ise haritalar özelliği oldu. Zaten navigasyon ve benzeri uygulamalar için kullanılan haritalar özelliğinin iOS 10 ile beraber çok daha işlevsel hale getirileceği de açıklandı. Yeni işletim sistemi ile birlikte bu konuda artık kullanıcılara araçlarını park ettikleri noktaları işaretleme ve süre hesaplama gibi ayrıcalıklarda sunulacak. Kullanıcılara sunulacak olan haritalar güncelleştirmesinin yanında konum doğrulama özelliklerinin de çok daha geliştirildiğini de belirtelim.

Daha Fazla Oku  Fenerbahçe’den Olaylı Maç Sonrasında Instagram Açıklaması Geldi

iOS-10-yenilikler

Işık Şiddeti Ayarlanabilecek

Diğer bir yenilik ise telefonun ışığı ile alakalı oldu. Arka kapakta yer alan flash ışıklarının kullanımını da değiştirecek olan iOS 10 işletim sisteminin artık kullanıcılara ışık parlaklık ayarı da sunacağını belirtelim. Kullanıcılar doğrudan flash ışığı menüsüne girerek ışıklarının şiddetini de belirleyebilecek. Bunun için ise iPhone 6 serisi ve üstü telefonlara da sahip olmanız da gerekiyor. Daha aşağı serilerde ne yazık ki bu özelliğin kullanılamadığını da belirtelim.

iOS-10-sosyal-medya

Haritalar Kullanıcılara Önerilerde Bulunacak

iOS 10 ile beraber en çok geliştirilecek olan özelliklerden birisinin de haritalar özelliği olduğunu belirtelim. Zira haritalar konusunda açıklanan bir diğer yenilik ise konum hatırlama üzerine oldu. Zira artık iOS 10 üzerinde yer alan haritaların kullanıcıların gezdikleri yerleri hatırlayacağı ve kullanıcıların gezmek istediklerinde de bu konumları kullanarak önerilerde bulunabileceği de açıklandı. Tam bir asistan görevi görecek olan haritaların konum hatırlama ve konumları sesli kayıt etme gibi özelliklerinin de olduğunu belirtelim.

iOS-10

Kilit Ekranı Değişti

iOS 10 ile beraber gelen bir diğer yeniliğin ise giriş ekranı olduğunu da belirtelim. Eksi kayarak açılış ekranına göre artık değişen özellikle beraber kullanıcılara dokunarak kilit ekranı açma gibii özelliklerde sunulmuş olacak. Kullanıcılara sunulan bir diğer özelliğinde giriş ekranın da ses değişimi olduğunu da belirtelim. Bunun dışında artık giriş ekranında kilit açma işlemi için kullanıcıların dokunarak giriş yani Touch ID sistemini de kullanabileceklerini de belirtelim. iPhone serisi ile beraber sunulan en büyük yeniliklerden birisi de bu.

Siri Çok Daha İşlevsel

iOS 10 ile beraber değişen bir diğer özelliğin ise Siri olduğunu da belirtelim. iPhone serisi akıllı telefonların en büyük özelliklerinden biri olarak gösterilen Siri asistanı artık çok daha işlevsel hale getiriliyor. Zira artık Siri sadece Apple uygulamalarında değil bunun dışında diğer sosyal medya uygulamalarında da kullanılabilir bir özellik haline dönüşüyor. Üstelik Siri komutlarının da artık çok daha fazlalaştırıldığını da belirtmek gerekiyor.

Daha Fazla Oku  Kaya Çilingiroğlu Şok Bir Adım Attı

Güvenlik Açıkları Tamamen Kapatıldı

Son olarak iOS 10 ile beraber kullanıcıların elde edebilecekleri en büyük ayrıcalığın güvenlik ayrıcalıkları olduğunu da belirtelim. Zira Apple yaptığı açıklama ile beraber artık kullanıcıların güvenlik açıkları ile uğraşmak zorunda olmadığını da açıkladı. Zira haritalar, mesajlar gibi uygulamalarda yer alan açıkların Apple tarafından tamamen kapatıldığı ve yeni işletim sisteminin de bu şekilde güvenlik konusunda en kararlı işletim sistemi olacağı da açıklandı. Söz konusu açıklama ile beraber Apple yeni işletim sisteminde açık bulan kullanıcılara da ödül vereceğini açıkladı.

iOS-10

Sosyal Medya Uygulamaları iOS 10 İle Beraber Değişiyor

iOS 10’un getirdiği ana yenilikler genel olarak böyle. Şimdi gelelim en çok merak edilen özelliklerden birisine. Yeni işletim sistemi ile beraber sosyal medya uygulamaları da değişmeye başladı. Apple’ın yeni işletim sistemine uyum sağlamak için Facebook, Twitter ve Instagram uygulamaları başta olmak üzere birçok sosyal medya uygulamasının iOS sürümleri güncellemeler almaya başladı. Bu noktada sosyal medya uygulamaları arasında Instagram’ın Apple’ın yeni özelliklerine uyum sağlamak açısından kapsamlı bir güncelleme hazırlığı içerisinde olduğunu da belirtelim. Söz konusu güncelleme ile beraber Instagram’ın özellikle Touch ID özelliğine uyum sağlamak için güncelleneceği ve bu noktada yeni bazı özellikler kazanabileceği de açıklandı. Şuan için Instagram’ın konu hakkında her hangi bir açıklama yapmaması ile beraber söz konusu değişikliğin ne gibi özellikleri kapsayacağı da bilinmiyor. Fakat Instagram’ın daha önce 3D Touch ile uygulamaya dahil ettiği özellik güncellemelerini iOS 10 için de yayınlayabileceği düşünülüyor.

Ayrıca sosyal medya uygulamaları için düşünülen bir diğer yeniliğin ise Siri komutları olduğunu da belirtelim. Apple’ın artık Siri uygulamasına 3.parti uygulamaları kontrol etme desteğini sunmasıyla beraber sosyal medya uygulamalarının da Siri’ninn yeni özelliklerine dahil olabileceği de belirtiliyor. Yani artık Siri’ye komut vererek sosyal medya için paylaşım yapmanın da mümkün olabileceğini de belirtelim. Özellikle Instagram’ın yayınlayacağı güncelleme için bu özelliklerin yer alacağı da düşünülüyor. Fakat henüz Instagram tarafından bir açıklama yapılmadığını ve merakla yeni özelliklerin gelip gelmeyeceğinin de beklendiğini bir kez daha belirtelim. Diğer sosyal medya uygulamaları içinde bu durum aynen geçerli.