Bildiğiniz gibi, Instagram bir çok farklı ülkede sıkça kullanılmakta olan oldukça popüler bir uygulamadır. Lakin bu uygulama ne yazık ki bazı ülkeler de çeşitli gerekçeler ile yasaklanmakta. İran’da bir kaç gün önce bu ülkeler arasında girenler arasında yer alıyor. Alınan gizli bir davanın kararı neticesinde artık Instagram uygulamasını İran içerisinde kullanmak pek mümkün olmayacak.

Neden Gizlilik!

İran, kullanıcılar ile ilgili gizlilik konusuna çok dikkat eden ve oldukça hassas yasalara sahip olan bir ülke. Bu nedenle de Instagram uygulamasının kullanıcı gizliliği konusunda takındığı tutumu uygun bulmamış olması nedeni ile artık Instagram tüm İran içerisin de yasaklanmış durumda. Yapılan davanın gizli tutulması ise tam olarak bu konu ile ilgili net bir bilgi edinmeyi de önlüyor. Sadece bilinen tek şey yasaklanmış olduğu ve bu yasaklanma durumunun ise gizlilik gerekçesi ile yapıldığı.

Bu karar şimdiden bir çok farklı ülkeden tepki almış durumda. Bakalım ilerleyen günler de bu yasak kalkacak mı? Ya da ne gibi değişiklikler olacak? Tüm bunları takip ediyor ve kısa süre içerisin de sizlerle paylaşıyor olacağız. Umuyoruz ki bu yasak kısa süre içerisin de kalkar.

Daha Fazla Oku  Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan 3.Köprü Paylaşımı