Facebook’u son dönemde kullanıcı verilerini korumaya ilişkin birçok adımı bulunuyor. Gerek kullanıcı verilerini korumak gerekse de uygulamanın içerisinde gizlilik politikalarını uygulamak için sürekli yeni önlemler alan Facebook son olarak bu konuda FBI ile ters düşmüştü. Sosyal medyada kullanıcılarının yazışmalarını isteyen FBI’a karşı duran uygulama hiçbir kullanıcının verisini paylaşmayarak gündeme gelmişti. Bu aşamadan hemen sonra WhatsApp uygulamasına da uçtan uza şifreleme özelliği gelmişti. Uçtan uza şifreleme özelliği sayesinde artık mesajlaşmaların kullanıcıların arasında kalmasını sağlayan bir düzen kurulmuştu.

Messenger
Messenger Uçtan Uca Şifreleme güncellemesi

Uygulama yetkililerinin bile ulaşamayacağı yeni mesajlaşma dönemi artık Facebook Messenger içinde geçerli olacak. Facebook tarafından alınan karara göre ikinci en büyük mesajlaşma uygulamasından da yine aynı şekilde uçtan uza şifreleme tipi kullanılacak. Sosyal medya kullanımını bir başka boyuta taşıyan yeni özellik diğer mesajlaşma uygulamalarında uygulanan sistemden ise büyük oranda farklılıklar içerecek. Zira uygulamanın bu özelliği artık kullanıcı denetimine bırakılacak. Yani mesajları isteyen kullanıcılar şifrelerken isteyen kullanıcılar da eski tip kullanıma devam edebilecek. Büyük bir yenilik olarak gösterilen uçtan uca şifreleme özelliği sayesinde kısa sürede değişikliğe gidecek olan Messenger’a gelen bu yeniliğin Instagram’ı da etkileyip etkilemeyeceği merak konusu oldu. Zira Facebook’un son dönemde çatısı altında çalışan tüm uygulamalara bu düzeni uyguladığını biliyoruz.

Bir önceki yazımız olan NASA, Plüton Paylaşımı İle Sosyal Medyayı Salladı başlıklı makalemizde NASA, NASA Instagram ve NASA Plüton paylaşımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Oku  Instagram Gelişim Hızını Arttırdı