Sosyal medyada güvenlik konusu birçok farklı tanımla açıklanabilir. Genel olarak kullanıcıların verilerini korumak bu işlemi de gerçekleştirirken de uygulama verileri korumak üzerine kurulu olan sosyal medya güvenlik sistemi son dönemde uygulamadan uygulamaya göre değişmekle beraber bir hayli gündem konusu olmayı başarıyor. Özellikle bu konuda Instagram ve Facebook’un attığı adımları biliyoruz. Her ne kadar uygulama açıklarını giderseler de aslında her iki sosyal medya uygulamasında da ana güvenlik sorunu sahte hesapların oluşturdukları sorunlar. Zira özellikle ünlü isimler için açılan sahte hesaplar nedeniyle birçok kullanıcının dolandırıldığı da biliniyor.

Müjde Ar Instagram
Müjde Ar sahte hesaplar

İşte bu şekilde sahte hesap mağduru olan isimlerin başında da Müjde Ar geliyor. Türk sinemasının usta oyuncularından biri olan Müjde Ar için başta Instagram üzerinde olmak için birçok sosyal medya uygulamasından sahte hesaplar açılmış ve ünlü oyuncuda bu durumu resmi sosyal medya hesabından duyurmuş ve kullanıcıları uyarmıştı. Fakat ünlü ismin kendi resmi hesabı sahte olduğu gerekçesi ile kapatılınca Müjde Ar da bu konuda dava süreçlerini başlattı. Sahte hesaplar için dava sürecini başlatan ünlü isim bu süreçte 8 farklı hesaba erişim engelli getirmeyi de başardı. İlerleyen dönemlerde Twitter hesabının kapatılmasına karşı da bir dava açılacağı öğrenilen ünlü oyuncunun sahte hesaplarla mücadelesi de devam edecek gibi.

Bir önceki yazımız olan Messenger Uçtan Uca Şifreleme Özelliğine Kavuşuyor başlıklı makalemizde Facebook güvenlik, Instagram şifreleme ve Messenger hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Oku  Meryem Uzerli’den İlginç Paylaşım