Mükemmel Instagram fotoğrafları koymak her kullanıcının hedefleri arasındadır. Bunun için fotoğraf üzerinde temek kompozisyon kurallarını uygulamak gerekir. Bu kurallarda ışık, kamera ve arka plan önemlidir. Fotoğraf üzerinde izleme süresi artacağından kompozisyon bir tek fotoğrafın nasıl göründüğünü etkilemekle yetinmez. Fotoğraf çektiğiniz kamera kompozisyon oluşturmadığı için fotoğrafı çekene büyük iş düşer. Mükemmel Instagram fotoğrafı için kalite ve anlam bakış açısını etkiler.

Fotoğraf üzerinde denge, uyum, ritim, derinlik gibi birçok faktör vardır. Kompozisyon oluşturma aşamasında gözün hoşlanacağı, görenin ise etkileneceği anları yakalamak önemlidir. Bu nedenle fotoğrafı çeken kişi, fotoğrafta uygulayacağı temel kompozisyon kurallarını bilmelidir. Bu bakış açısını yakalamak, fotoğrafların daha kaliteli kompozisyonlarla oluşmasını sağlayacaktır.

Mükemmel Instagram Fotoğrafları İçin 1/3 Kuralı

Instagrama koyacağınız fotoğraf için dengeli kompozisyon oluşturmak adına 3/1 kuralı uygulanmalıdır. Kameranızın vizörü hayali olarak dikey ve yatay çizgilerle 9 eşit dikdörtgene ayırın. Odak noktanız ise oluşturulan kesişim noktalarından birine yerleşmelidir. Böylece daha iyi bir fotoğraf karesi yakalanabilir. Bu kural fotoğraf kompozisyon kuralları arasında en eski olanlardan biridir. Ayrıca bu kuralı uygularken portre çekimlerinizde özneye ait gözleri e başı kesişim noktalarından birine konumlandırabilirsiniz.

Mükemmel Instagram fotoğrafları için  3/1 kuralına bağımlı olduğunuzu düşünmeyin. Ancak bu kuralın da kaliteli fotoğraflar ortaya koyduğunu unutmayın. Kuralı daha etkili kılmak için fotoğrafçılık eğitimi de alabilirsiniz.

İlgiyi Öne Çıkarın

Fotoğraflarda kompozisyon ögeleri arasında bulunan ön plan, kameraya yakın alandır. Ön plan vurgulanırsa fotoğraflarda kuvvetli bir mesafe duygusu ve derinlik ortaya çıkar. Fotoğrafı inceleyen takipçi ön plandan arka plana olan etkiyi anlayabilir. Lens genişledikçe ön plan daha fazla görüntüye katılabilir. Fotoğrafta kompozisyon oluşturmak için bu yöntemde kaya, nehir, bahçe, ağaç, geçit ve çiçek bahçeleri gibi ögeler etkili olacaktır.

Daha Fazla Oku  Tülay Kumaşçı’yı Kimse Durduramıyor

Çizgilerin Gücü Adına

Çektiğiniz fotoğrafta kompozisyon oluşması için doğal ya da yapay çizgilere ihtiyacınız olabilir. Caddeler, patikalar, raylar, çitler fotoğrafta yapay çizgi olarak kullanılabilir. Ayrıca ilgiyi fotoğrafa çekmek için ufuk çizgisini ve gölgeyi de kullanma şansınız vardır. Gözün alt sol taraftan üst sağ tarafa doğru eğitimi kullanılarak çapraz çizgiler yaratılabilir.

Fotoğrafta yaklaşan çizgileri de kullanabilirsiniz. Yol çizgilerinin ufuk noktasında birleştiğin düşünebilirsiniz. Düz ve uzun bir yolun ortasında durarak paralel çizgilerin yaklaştığını hissedebilirsiniz. Bu durum mükemmel Instagram fotoğrafları için paha biçilemez bir derinlik algısı katacaktır.

Sadelik Daima Önemlidir

Fotoğraflarda kompozisyon oluşturabilmek adına fazla sayıda nesne kullanılmamalıdır. Kompozisyonda dikkat toplamak için gereksiz detaylar fotoğraf karesinden çıkmalıdır. Minimalist bir kompozisyon ödüllü bir fotoğraf tadında fotoğraf çekmenizi sağlayacaktır.

Sisli havalarda yapacağınız çekim, görüntünüzü sadeleştirecek bir durumdur. Ağaçlar, ıssız sokaklar, terk edilmiş evler, elektrik direkleri sisli havalarda ilgi çekici bir görüntü oluşturur. Göller, nehirler, barajlar, göller de fotoğrafta kompozisyon yaratabilecek ögelerdir. Mükemmel Instagram fotoğrafları için deniz ve gökyüzü de sakin ve sade fotoğraflara kaynak olabilir.

Siyah Beyaz Çekimle Kompozisyon

Mükemmel Instagram fotoğrafları için renkler önemli yer tutar. Renkler konuya gerçeklik katar. Siyah beyaz fotoğraflarda kompozisyon yaratmak zor bir iştir. Konu ilgi çekici olmalıdır. Ayrıca tonlar donuk görünmemelidir. Bunun için monokrom modu kullanılabilir. Ayrıca filtre efektleri fotoğrafa kompozisyon katarken kırmızı ve yeşil filtreler kullanılabilir. Böylece fotoğraflar farklı fotoğraf kareleri elde edebilirsiniz. Mükemmel Instagram fotoğrafları için siyah beyaz fotoğrafçılık iyi bir hamledir.

Çerçeveleri Kullanmaktan Kaçınmayın

Fotoğraf içinde kompozisyon oluşturmanız için özneyi kameraya yakın nesneler ile çevreleyebilirsiniz. Mağara ağzında veya bir pencere ardında çekilen fotoğraf mükemmel Instagram fotoğrafları sağlayacaktır. İlgiyi toplamak istediğiniz noktayı belirten bu teknik istenmeyen detayları konu dışına iter.

Daha Fazla Oku  Instagram Android 3D Touch Karmaşası

Geniş açıya sahip objektifler çerçeve oluşturmaya yardımcı olabilir. Ayrıca diyafram değeri doğru ayarlanırsa alan derinliği yaratılabilir. Özellikle cami, mimari eserler, kuleler bu yöntemle fotoğraflanabilir. Mükemmel Instagram fotoğrafları için kendinizi geliştirmeniz mümkündür.

Farklı Renkler Birlikte Güzel

Fotoğrafta kompozisyon için farklı renler bir arada olabilir. Karşıt renkleri kullandığınız bir fotoğraf dinamik ve eğlenceli bir hava oluşturur. Gün batımının kızıllığı ve denizin maviliği, beyazın ve siyahın karşıtlığı, yemyeşil çayırlarda bulunan kırmızı kiremitli evler dikkat çeken kareler ortaya koyabilir. Sarı, turuncu, mavi ve kırmızı kompozisyon mükemmel Instagram fotoğrafları yaratabilir. Ancak kompozisyon kuralları kapsamında aşırıya kaçılmadan çalışmak gerekir.

Deneyimli Fotoğrafçıları Yol Gösterir

Mükemmel Instagram fotoğrafları için kompozisyon yaratamayabilirsiniz. Bunun için başlangıçta taklit etmek yararlı olur. Deneyimli fotoğrafçıların profillerindeki fotoğrafları inceleyebilirsiniz. Onlara benzer kareler yakalayabilirsiniz. Fotoğrafları analiz ederek kendi tarzınızı yaratmanız mümkündür.

Fotoğraf Ölçeklendirilmelidir

Mükemmel Instagram fotoğrafları için ölçeklendirme tekniği kullanılmalıdır. Mesela bir şelaleyi fotoğraflarken öne bir insan konumlandırmak şelalenin görkemini ve insanın çekiciliğini arttırır. Büyük ve küçük nesneler yan yana kullanılırsa derinlik duygusuyla birlikte kompozisyon net olarak açığa çıkacaktır.

Kuralları Çiğnemek Her Zaman Kötü Sonuçlar Doğurmaz

Mükemmel Instagram fotoğrafları için kuralları yıkarak da kompozisyon oluşturabilirsiniz. Fotoğraf üzerinde kompozisyon oluşturmak için sadece 3/1 kuralı ya da ölçeklendirme yeterli değildir. Sıra dışı açılar yaratıcı kompozisyonlar oluşturabilir. Nesneleri ve özneleri istediğiniz şekilde konumlandırarak özel bir tarz yaratabilirsiniz.  Fotoğrafta kompozisyon kuralları her fotoğrafçının zamanla öğreneceği bir durumdur. Bu yüzden profilinize zaman içinde mükemmel Instagram fotoğrafları koyabilirsiniz.