nasa-selfie

Bildiğiniz gibi uzay araştırması konusunda oldukça önemli bir konumda yer alan NASA yapmış olduğu çeşitli sosyal medya çalışmaları ile de ön plâna çıkmayı iyi başarmakta. Instagram ise son dönemlerde NASA’nın aktif bir kampanya yürüterek selfie alışkanlığı konusunda yepyeni bir boyut kazandırdığı bir mecra oldu. Peki, neydi bu kampanya?

NASA, ilk olarak #GlobalSelfie adı ile bir hashtag açtı. Bu hashtag altında yürüttüğü kampanya ile onbinlerce farklı kullanıcıdan çok çeşitli selfie görüntüleri aldı. Bu selfie görüntülerini ise çok özel bir yöntem ile birleştirerek çok özel bir dünya portresi çıkardı. Böylelikle artık selfie kavramı ve alışkanlığı da çok farklı bir boyuta taşındı. Zira bu şekilde Instagram üzerinden gönderilen selfie fotoğrafları ilk kez farklı açılardan toplu olarak kullanıldı. Lakin ilk kez kullanılmasından öte, NASA’nın onları gerçek bir dünya portresi haline getirmesi insanları fazlası ile şaşırttı.

Özel Yöntem Kullanıldı

NASA, sahip olduğu Suomi NPP adlı uydusundan bu selfie kampanyasından faydalandı. Özel olarak uydudan elde edilen iki farklı yarımküreye ait görüntüleri kullanan NASA, bu görüntülere gönderilen özel selfie fotoğraflarını tek tek uygun olacak düzeyde yerleştirdi. Böylelikle hem onbinlerce selfie bir araya geldi hem de herhangi bir sorun yaşanmadan gerçek bir dünya görüntüsü elde edilmiş oldu. Bakalım NASA ileride sosyal medya ile daha ne gibi kampanyalar yapacak… Takip ediyor olacağız.

Daha Fazla Oku  Mario Balotelli Forma Bulamayınca Instagram’dan Tepki Gösterdi