Instagram uygulaması her ne kadar dünyaca ünlü bir uygulama olsa da, milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilse de özel yaşam konusunda aslında zararlı yanlarının da olduğunu bilmek gerekiyor. Zira internet dünyasında paylaştığınız her fotoğraf, hangi mecrada olursa olsun mutlaka yayılır ve bazen silinmesi, yok edilmesi zor bir hale gelebilir.

Eğer gizlilik ayarları konusunda bilinçli bir düzen sağlamadı iseniz ki genelde çoğu kullanıcı bu konuda ne yazık ki bilinçsizdir, sizinde gizlilik konusunda sorunlar yaşaması kaçınılmaz olabilir. Örneğin özel hayatınız ile ilgili fotoğraflar paylaştınız diyelim. Bu fotoğraflar, bir çok kişi tarafından görüneceği ve Google arama motorları gibi kaynaklar tarafından kaydedileceği için ileride silmek istemeniz halinde zorluklar yaşayabilirsiniz. Çünkü internet tek bir siteden ibaret değildir. Özellikle de Google gibi bir arama motoru olması, tüm bilgileri ve resimleri kaydeden bir sistem sunmaktadır. Doğal olarak istediğimiz zaman fotoğrafları ya da bilgileri kaldırmak pek mümkün olmamaktadır.

Örneğin ileride pişman olduğunuz ya da yaşamınız da meydana gelen değişiklikler nedeni ile kaldırmak istediğiniz fotoğraflar olabilir… Bu fotoğrafları kaldırmak için Instagram hesabınızdan bir kaç aşama ile sonuç alabilirsiniz. Fakat Google arama motorundan ya da diğer sitelerden bu fotoğrafı, bilgiyi kaldırmak bu şekilde kolay olmayacaktır. Bu nedenle yaptığımız her paylaşıma mutlaka dikkat etmemiz gerekir.

Daha Fazla Oku  Instagram’ın Yeni Tasarımından Yeni Detaylar Gelmeye Başladı