Instagram hikayeler özelliği, sosyal medyanın en çok konuşulan özelliklerinden biri olmayı başardı. Sadece Instagram üzerinden yapılan paylaşımlar değil bunun yanı sıra hikayelerin kaydedilmesi özelliğinin de devreye girmesiyle beraber, diğer sosyal medya platformları üzerinden Instagram hikayelerinin bir hayli ses getirdiğini görmeye başladık. İlk olarak Snapchat uygulamasında kullanılan bir özellik olsa da artık Instagram denilince akla gelen ilk özellik olan Instagram hikayeler, Facebook’un en büyük adımlarından biri olarak değerlendiriliyor.

Günlük olarak 250 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşan bölümün bu kadar çok kullanılmasının yanında, kullanıcıların bazı sorunlar yaşadığını da söylemek gerekiyor. Özellikle topluluk kurallarını hiçe sayan hikayeler paylaşımları da kullanıcıları bir hayli rahatsız edebiliyor.

Her ne kadar 24 saat içerisinde hikayeler özelliği kullanılarak yapılan paylaşımlar kayboluyor olsa da bu süre içerisinde de kullanıcıların rahatsız eden paylaşımlar yapılabiliyor. Kullanıcıların bu gibi bir olumsuzluk yaşaması durumunda da Instagram, tıpkı diğer paylaşım türlerinde olduğu gibi kullanıcıların hikayeler paylaşımlarını şikayet etmesine izin veriyor. Peki, Instagram hikayeler şikayet etme işlemi nasıl yapılır? Daha detaylı olarak ele alalım.

Instagram Hikayeler Şikayet Etme İşlemleri

Kullanıcıların Instagram hikayeler özelliğinde bu şekilde rahatsız edici bir paylaşım görmeleri ya da kendilerine yönelik uygunsuz bir paylaşım görmeleri durumunda şikayet sistemini kullanmaları mümkün. Bunun için kullanılacak olan sistemin genel olarak oldukça basit bir kullanımı olduğunu da hatırlatalım. Hemen Instagram hikayeler şikayet işlemini nasıl yapacağımıza geçiyoruz.

  • Bunun için Instagram hesabınıza giriş yapıyorsunuz. Rahatsız olduğunu hikayeler paylaşımlarını görüntülemeniz gerekecek. Yapmanız gereken bu hikayelere bir kez daha girmek.
  • Hikayeler kısmında şikayet edeceğiniz hikayeler uygulamasına girdikten sonra, hikaye kısmında rahatsız olduğunu fotoğraf ya da video üzerine gelmeniz gerekiyor. Kullanıcıların şikayet etmek istedikleri hikaye paylaşımının üzerine geldikten sonra bu bölümden video ve fotoğrafları seçmeleri ve sağ alt kısımda yer alan “…” nota bölümüne girmeniz gerekiyor.
  • Buradan karşınıza gelen ekran seçenekler sekmelerinin bulunduğu ekran olacak. Bir nevi paylaşım için gireceğiniz ayarlar menüsünden “şikayet et” seçeneğini seçmeniz gerekecek. Hikayeler içerisinden şikayet et seçeneğini seçmenizden sonra ise karşınıza şikayet ekranı gelecek.
Daha Fazla Oku  Taylor Swift Yeni Yıla Girmeden Instagram Çıtasını Yükseltti

Instagram hikayeler şikayet

Gelen bu şikayet ekranı kullanıcıların paylaşımları şikayet etmek için kullanılan paneli görüntülemenizi sağlıyor. Bu bölümde karşınıza gelen yönergeleri izlemeniz gerekecek. Hikaye içerisinde yer alan paylaşımın neden şikayet edildiği, şikayet konusunda bilgi gibi alanları doldurduktan sonra, şikayet formunu Instagram’a göndermeniz gerekecek. Siz formu gönderdiğinizde Instagram yoğunluğa göre değişmekle beraber şikayetlerinizi incelemeye alıyor. Yapılan inceleme sonrasında eğer gerçekten bahsettiğiniz gibi bir durum söz konusuysa ve hikayeler paylaşımlarında sakıncalı bir bölüm varsa, bu durumda paylaşım 24 saat süresi beklenmeden kaldırılabiliyor. Paylaşımın kaldırılmasının ardından durum hakkında size de bilgi veriliyor.

Hikayeler paylaşımlarında şikayetler genelde topluluk kurallarına göre belirleniyor. Standart paylaşımlarda da düzeni sağlamak ve kullanıcıların güvenliğini sağlamak adına belirlenen topluluk kuralları adı ile bildiğimiz kurallar, aynen hikayeler bölümü içinde geçerli. Yaptığınız şikayetlerde de değerlendirme yine bu bölüme göre yapılıyor. Başvurudan sonra değerlendirme yaparak yine bu kuralları ihlal eden paylaşımların kaldırıldığını da belirtelim.

Değerlendirme bir yana dursun kullanıcıların paylaşımlarında da sakıncalı bir durum olduğunda doğrudan Instagram tarafından da paylaşımlar engellenebiliyor. Bunun için uygulama sürekli olarak kendi denetleme sistemiyle beraber paylaşımları kontrol ediyor. Fakat yine de kullanıcılardan da bu yönde Instagram’ın bir nevi yardım istediğini de görebiliyoruz. Söz konusu sistemin paylaşımlarda da geçerli olduğunu, hikayeler bölümünde sadece daha hızlı bir denetleme olduğunu belirtelim. Öyle ki 24 saat içerisinde zaten paylaşımlar kaldırılıyor.