Sosyal medyanın en büyük sorunlarından biri güvenlik sorunu. Ne kadar dikkat ederseniz edin mutlaka bir güvenlik noktasında açık bir kapı kalıyor. Sizden kaynaklı olmasa da uygulama kaynaklı böyle bir sorun yaşayabiliyorsunuz. Güvenlik sorunu illaki bilgi çalmak ya da hacker saldırısına uğramak anlamına da gelmiyor. Bunun dışında kendi isimlerini saklayan başkalarının belki de sizin adınıza paylaşımlar yapan sahte hesaplarda büyük sorun oluşturuyor. Son dönemde Instagram ve Facebook üzerinde sayısı giderek artan bu sahte hesapların nedeni ise merak konusu. Zira kullanıcıların ilk aklına gelen soruda “Neden sahte hesap?” oluyor.

Instagram sahte hesaplar
Sosyal medya Sahte Hesap Araştırması

İşte bu soruya cevap bulmak için konunun uzmanları tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde yeni bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmanın sonuçları ise oldukça şaşırtıcı. Zira sahte hesap kullanımı yapan kişilerin çoğunun kadın olduğunu ortaya çıkan sonuçlarda yarıca sahte hesap açılmasının nedeni de ortaya çıkarıldı. Zira yapılan araştırmaya göre sahte hesap açanların çoğu eski sevgilisini takip etmek için böyle bir yönteme başvurmuş. Yapılan anket sonuçlarına göre sahte hesapların yüzde 54 gibi dev bir kısmı sadece rahat takip yapabilmek için açılmış olan bu hesaplardan oluşuyor. Instagram, Facebook ve çoğu zaman da Twitter gibi sosyal medya uygulamalarından açılan tüm bu sahte hesapların önüne geçilebilir mi bilinmez ama böyle devam ederse sadece rahat takip nedeni bile sahte hesap sayısının giderek artmasını sağlayacak gibi.

Bir önceki yazımız olan Volkan Demirel’in Kızı İle Çektiği Video Takipçilerin Beğenisini Kazandı başlıklı makalemizde Volkan Demirel, Volkan Demirel anons ve Volkan Demirel Instagram hakkında bilgiler verilmektedir.