Kullanıcılar için bir hayli renkli ve bir hayli ilgi çekici platformlardan biri olmayı başaran Instagram, görünen o ki sadece standart kullanıcılar için ilgi çeken bir platform olmaktan çıkıyor. Bunun yanı sıra markalarında Instagram uygulamasına gösterdiği ilgi giderek artmaya başladı. Haliyle bu durum Instagram’ın tek düze kullanımını engelliyor. Söz konusu platform sadece standart paylaşımlar değil özel reklam paylaşımlarıyla da zenginleşmeye başladı. Sözün kısası markalar Instagram’ın 700 milyonu aşan kullanıcı sayılarını, daha da önemlisi 250 milyonun üzerinden günlük aktiflik sayısını reklam gücü olarak değerlendirmeye başladı. Instagram üzerinden yayınlanan reklamların sayısı, son rakamlara göre iki katı olarak artış göstermiş durumda.

Instagram Reklam Tercihinde İlk Sırada

Sadece Instagram’a doğrudan verilen reklamlarda değil, bunun dışında kullanıcılar üzerinden markaların verdiği reklamlarda da çok ciddi bir artış söz konusu. En son 2017 yılının Mart ayında yayınlanan reklam verilerinde uygulamanın 1 milyon aktif reklam aldığı açıklanmıştı.

Aradan geçen süre içerisinde, son çeyrek için açıklanan verilerde ise bu rakamın iki katı olarak arttığını görüyoruz. Dün açıklanan reklam verilerine göre aktif reklam sayısı 2 milyonu buldu. Yaşanan artış %100 seviyesini buluyor. Bu demek oluyor ki uygulamanın reklam gücü de en az kullanıcı sayıları kadar artmış durumda.

instagram reklam

İlgi Hikayeler Bölümüne Yoğunlaşmış

Ayrıca son değerlendirme sonuçlarına göre reklam paylaşımlarında ilgi farklı bir yöne doğru kaymaya başlamış. Markalar, 24 saat içerisinde kayboluyor olsa bile hikayeler paylaşımlarında reklamlara daha fazla önem gösteriyor. Akışta paylaşılan standart gönderilere göre %75 oranında hikayeler paylaşımına ilgi gösterilmeye başlanmış. Tek başına hikayeler bölümünün bile bu bağlamda oldukça etkili olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bunun dışında diğer istatistikle ise şöyle;

  • Reklamlar üzerinden işletme ile iletişime geçen kullanıcı sayısı 180 milyon rakamlarına ulaşmış durumda. Bu rakam son bilgilendirme de 160 milyon seviyesindeydi.
  • Reklamlarda genel olarak yarı yarıya hikayeler kısmı tercih ediliyor.
  • En çok reklam yapılan kategori; oyun, satış ürünleri, eğlence medya ürünleri ve e-ticaret.
  • Kullanıcıların %80’lik kısmı en az bir markayı takip etmeyi tercih ediyor. Özellikle popüler markalar bu konuda oldukça başarılı.
  • İşletme hesap sayısı 15 milyonu geçmiş durumda.
Daha Fazla Oku  Gülben Ergen Instagram Paylaşımıyla Sosyal Medyayı Salladı

Tüm bu rakamlar Instagram üzerinden işleyen reklam dünyasının ne kadar genişlediğini gösteriyor. Kullanıcılar bu rakamlarla beraber bir nevi reklam kazançlarının da ne kadar hızlı bir artış gösterdiğini anlayabilir. Instagram’da bu durumun etkisini görmüş olacak ki reklamlar için kullanılan markalı içerikler için rehber videoları yayınlamaya başladı. Kısa sürede büyümeye başlayan Instagram reklam pazarının bundan sonraki süreçte nasıl bir düzeye geleceği ise merakla beklenmekte.