İnternete ulaşmak artık çok kolaylaşmaya başladı. İnternetin ilk dönemlerinde sadece belli yerlerde internet erişimi sağlanabiliyorken şimdi fiber özelliğe sahip internet bağlantıları hemen hemen her evde kullanılmaya başlandı. Hatta öyle ki artık sadece evlerde değil akıllı telefonlarla bile çok rahat bir şekilde internete girebiliyoruz. Tüm bu yönleriyle beraber haliyle internette son dönemin en çok ilgi gösterilerinden konulardan bir tanesi. Son yapılan araştırmalarda bu durumu net bir şekilde ortaya koyuyor.

Akıllı Telefonlar Bilgisayarları Geçti

Yapılan araştırma ile beraber ortaya çıkan ilk gerçek akıllı telefonların etkinliği üzerine oldu. Artık bilgisayarın yapabildiği birçok işlemi yapabilmesiyle beraber akıllı telefon kullanımının bilgisayar kullanımını geride bıraktığı ortay açıktı.

sosyal-medya-araştırması

Yüz yüze yapılan anketler sonucunda araştırmaya göre internete girmek için %60’lık kitle akıllı telefonları tercih ediyor. Buna ek olarak internet kullanımının ne kadar yoğun olduğunu da ortaya koyan araştırmaya göre uyanır uyanmaz her 3 kişiden biri ilk olarak internete giriyor.

Sosyal medya Kullanımı Ön Planda

Yapılan araştırmada öne çıkan bir diğer yön ise sosyal medya. Zira akıllı telefonlar üzerine yapılan araştırmada akıllı telefonlarda online mesajlaşma uygulamalarının kullanım oranı %83 ile ilk sırada yer alıyor. Telefonla konuşma oranı ise sadece %64 rakamında kalıyor. Hemen belirtelim akıllı telefonlardan sosyal medya kullanım oranı da %64.

Sosyal medya uygulamaları arasında ise Facebook’un hemen hemen her yaş grubu tarafından kullanıldığı Instagram’ın ve Twitter’ın ise daha çok genç kitle tarafından kullanıldığı da belirtiliyor. Son olarak yapılan araştırma ile Instagram kullanımın diğer sosyal medya uygulamalarına göre bir adım öne çıkmaya başladığını da belirtelim.