Sosyal medya devleri arasında boy gösterip birbirleriyle yarışan birbirlerine yakın platformlardır. Instagram şuan Snapchat’e göre daha popüler durumdadır. Aslında ikisini ayıran ufak tefek özellikler vardır. Snapchat barındırdığı içerikleri kısa süreli göstermektedir. Ama aslında ikisini birbirinden ayırmak bu kadar basit değildir. İkisinin de çok güzel özellikleri vardır. Gelin bu özelliklere önce teker teker bakalım.

Instagram Nedir?

Instagram, Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından sadece IOS cihazlar için 2010 yılında geliştirilmiş bir sosyal medya platformudur. Instagram’da geliştirilmiş olan kaliteli filtreler ve sosyal ağ özellikleri sayesinde kısa sürede sosyal medya devlerinin arasına ismini yazdırmayı başarmıştır. Bu platformun şuan ki değeri 10 milyar doların üzerindedir. Günlük yaklaşık olarak yarım milyar kullanıcı aktif olarak Instagramı kullanmaktadır. Instagram üzerinde günlük olarak 80 milyon fotoğraf paylaşımı ve 3 buçuk milyar beğeni yapılmaktadır. Bu rakamlar uygulamalar için çok ciddi rakamlardır. Instagram ilk yazıldığı zamanlarda bu geliştiriciler bu kadar kişiye hitap edeceğini düşünmediğine eminiz.

Gelin birazda ismini araştıralım bu iki geliştirici isim seçimi yaparken çok dâhice bir isim bulmuşlar. Eski zamanlarda “instant” yani anında fotoğraf çekilebilen fotoğraf makineleri vardı. Insta kelimesi bu zamanlara dayanmaktadır. Geri kalan kısımdaki gram kelimesi bir zamanlar telgraf olan Telegram’dan gelmektedir. Telgraf eski zamanlarda insanların birbirine yazı gönderebildiği bir iletişim türüydü. Şuan aktif olarak kullanımı az olsa da eski zamanların en büyük kolaylıklarından biriydi telgraf. Insta kelimesini anlık fotoğraf çekilebilen fotoğraf makinelerinden aldıklarını ve gram kelimesini de Telgraf olan Telegram’dan aldıklarını artık biliyoruz. İki kelimenin birbirine karışım haliyle Instagram ortaya çıkmaktır. Instagram’ın bu karışım ismi ile ortaya anında fotoğraf gönderme anlamı çıkmaktadır. Düşünüldüğü zaman ismi gerçekten yaptığı işin anlamını taşımaktadır.

Instagram akıllı telefonlar üzerinde kullanılan bir video ve fotoğraf paylaşım uygulamasıdır. Bu uygulamanın şuan ki popülaritesine ulaşmasının sebebi içerisinde barındırdığı profesyonel filtrelerdir. Bu filtreleri kullanarak amatör olarak çekilen fotoğraflar bile profesyonel fotoğraflara dönüşmektedir. İçerisinde barındırdığı onlarca filtre arasından fotoğrafa en uygun filtreyi bulursanız göz kamaştırıcı bir fotoğraf elde etmiş olursunuz. Bu filtrelerin kullanımı çok basittir ve herhangi bir bilgi gerektirmediği için herkes bu platforma yönelmiş durumdadır.

Daha Fazla Oku  Demet Akalın’ın Son Paylaşımı Büyük Beğeni Aldı

Instagram Nasıl Kullanılır?

Bu uygulama çok bir profesyonellik gerektirmemektedir. Instagram kullanabilmeniz için öncelik olarak bir akıllı telefona ihtiyacınız vardır. Akıllı telefonu temin ettikten sonra gerisi çok basittir. Geliştirilme esnasında normal insanlar nasıl rahat kullanılabilir diye iyi düşünülmüş bir uygulamadır. Telefonunuzun uygulama marketinden Instagram uygulamasını ücretsiz olarak akıllı cihazımıza indiriyoruz. Uygulamayı açıp birkaç kişisel bilginizi girerek kolaylıkla üye olabiliyorsunuz. Ortalama 2 ila 3 dakika arasında bir profile sahip olabilirsiniz.

Instagram uygulamasının bir eksisi var bana kalırsa oda bilgisayar üzerinden erişimin kısıtlı olmasıdır. Bilgisayar üzerinden instagram.com adresine girdiğinizde profilinize giriş yapabilir, kişilerin paylaştığını fotoğrafları ve videoları görebilirsiniz ama paylaşım yapamazsınız. Buradaki düşünce artık bilgisayarların yerini akıllı telefonlara bıraktığını düşünmüş olabilirler. Çünkü artık insanlar mobil durumda yani gezerken de akıllı cihazlar üzerinden kolayca internette dolaşabiliyor ve bütün işlerini akıllı cihazlar üzerinde sağlayabiliyorlar.

Instagram’ın Genel Kullanım Özellikleri

Instagram uygulamasında akıllı telefonunuz üzerinden çektiğiniz bir fotoğrafı rahatlıkla düzenleyebilir, filtreleyebilirsiniz. Bunun için iyi geliştirilmiş ve bir o kadarda basit bir düzenleme ara yüzüne sahiptir. Fotoğraf düzenlerken istediğiniz birçok filtreden yararlanabilir, ışık ayarları ile oynayabilir, fotoğrafı yakınlaştırabilir ve hatta tekrar boyutlandırabilirsiniz. Bu sayede instagram size kolay bir şekilde fotoğrafınızı paylaşmanız için olanaklar sağlar.

Bir diğer özelliği video paylaşma özelliğidir. Telefonunuz üzerindeki videoları paylaşabilir veya yeni videolar oluşturabilirsiniz. Henüz 1 dakikaya kadar olan videolara izin verilmektedir ve video özelliği için düzenleme sistemi kısıtlı işlemleri yapabilmektedir. İlerleyen zamanlarda bu özellikleri de çıkan yeni teknolojilere göre arttıracaklarını düşünebiliriz.

Direkt Mesaj özelliği ile arkadaşlarınız ve takip ettiğiniz kişiler ile instagram üzerinden anlık sohbet edebilirsiniz. Bu özellik her sosyal medyanın olmazsa olmazıdır. Instagram üzerindeki Direkt Mesaj özelliği üzerinden istediğiniz kişilere fotoğraflarınızı ve videolarınızı rahatlıkla gönderebilirsiniz.

Story yani hikâye özelliği ile beğendiğiniz fotoğraf ve videolarınızdan hikâyeler oluşturabilir ve bunları 24 saat süreyle instagram kullanıcıları ile paylaşabilirsiniz. Hikâyeler Instagram’a sonradan eklenen bir özellik olduğu için geliştiriciler bu bölüm üzerinde yoğunlukla çalışıp yeni özellikler oluşturarak bizlerle buluşturuyor. Hikâye özelliğini kullanarak kişilere sorular sorabilir, anketler yapabilir, hazır şablonlar kullanarak yazı paylaşımında bulunabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda bu özellik içinde birçok yenilik olacaktır.

Keşfet özelliği ile birçok kullanıcı ile etkileşim üzerinde olabilirsiniz, tanımadığınız ama popüler olan paylaşımları bulabilir ve kendinize yeni takip edeceğiniz kişiler seçebilirsiniz. Bu özellik instagram’ın en güzel özelliklerinden biridir. Paylaştığınız bir fotoğrafın çok sevilmesi yani beğeni almasıyla birlikte sizde keşfette yer alabilir ve takipçileriniz arttırıp, fotoğrafınıza daha çok beğeni gelmesini sağlayabilirsiniz. Instagram kullanan çoğu insan kullanım sırasında birçok zamanını bu kısımda geçirirler.

Daha Fazla Oku  Gervinho’dan Instagram’da İlginç Diyalog

Instagramı bu kadar anlattık övdük, öve öve bitiremeyiz çünkü cidden güzel bir uygulama fakat instagram’a ilham verdiği düşünülen Snapchat uygulamasını da unutamayız. Gelin birlikte birde Snapchat uygulaması nedir, nasıl kullanılıyor ve özellikleri neler onlara bakalım.

Snapchat Nedir?

Snapchat, kişilerin fotoğraf, video çekebildiği bunların üstünde istedikleri gibi oynamalar yapabildiği muhteşem bir uygulamadır. Bu düzenlemelerde gönderilerinize notlar ekleyebilirsiniz. Diğer platformdan tek ayıran bir özellik vardır ki buda paylaştığınız gönderileri karşıdaki kişi açtığında 1 ile 10 saniye süreyle görebilmeleridir. Snapchat genel olarak bir sosyal mesajlaşma uygulamasıdır. Kolaylıkla akıllı cihazlarınıza ücretsiz bir şekilde uygulama marketinden indirip kullanıma başlayabilirsiniz.

Snapchat Nasıl Kullanılır?

Uygulama marketinden Snapchat uygulamasını temin ettikten sonra gelen ilk bölümdeki kişisel adımları tamamladıktan sonra kullanıma başlayabilirsiniz. Akıllı cihazlarınız üzerinden ön ve arka kamera yardımıyla fotoğraflar çekerek üzerinde oynamalar yapabilir, şekilden şekle sokarak eğlenceli fotoğraflar oluşturabilirsiniz. Bir ila on saniye süreyle çekilen video ve fotoğraflara sağdan sola ekranı kaydırarak efektler ekleyebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğraf ve videolarınıza kolaylıkla emojiler ekleyebilir, üzerlerine yazılar yazabilirsiniz. Snapchat uygulaması üzerinden arkadaşlarınızla anlık olarak mesajlaşabilirsiniz, bunun için ekranı sola kaydırarak sohbet bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Bu sohbet bölümü üzerinden videolarınızı ve fotoğraflarınızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Anlık mesaj gönderme uygulaması olan Snapchat ile paylaşım yaptığımızda fotoğraf ve videolarımız kısa süreli görüntülenebilmektedir. Bu süre dolduktan sonra gönderiler silinir. Karşılıklı gönderdiğiniz resim ve videoları 1 ila 10 saniye arasında görüntüleme izni verebilirsiniz, karşıda kişi bu fotoğrafı açtığında sayaç başlar ve süre dolduğunda karşı taraftaki kişinin telefonundan görsel veya video silinir. Ortalama olarak Snapchat kullanıcıları %70 bayandır.

Video Nasıl Gönderilir?

Resim çekme özelliğini kullanırken resim çekilen butona uzunca basılı tutarak videolar çekebilirsiniz. Resimler üzerinde efektler uygulanabildiği gibi videolar içinde özel efektler bulunmaktadır. Hızlı veya yavaş çekim özelliğini kullanabilirsiniz. Daha sonrasında videonuzu Snapchat hikâyelerinize eklemek için sağ alttaki tuşa basmanız yeterli olacaktır.

Snapchat’in Genel Kullanım Özellikleri

Yok olan mesajlar, Snapchat ilk çıktığı zamanlar popüler olmasını sağlayan özelliğidir. İnsanlar bu sayede arkadaşlarına yok olan mesajlar gönderebiliyorlar. Gönderdiğiniz metin, fotoğraf veya videolar sizin belirlediğiniz süre boyunca (1 ila 10 saniye) görüntülenir ve daha sonrasında karşı tarafın telefonundan otomatik olarak silinir. Bu özelliğin kullanımı da oldukça basittir, isterseniz anlık olarak yeni çektiğiniz veya galerinizde bulunan resim ve videoları, kişi listeniz üzerinden kime göndermek istediğinizi seçtikten sonra bu gönderiniz ne kadar süre içerisinde yok olmasını seçiyor ve gönderim sağlıyorsunuz. Karşıdaki kişi bu mesajı açtığı zaman geri sayım başlıyor ve geri sayım bittikten sonra Snapchat üzerinden o gönderi siliniyor.

Daha Fazla Oku  Julide Alasya’dan Zeki Alasya’ya Evlilik Yıldönümü Mesajı

Snapchat üzerinden mesajlaşmak bildiğiniz üzere çok basit, fakat bu basitlik birde eğlenceyle birleşince ortaya çok hoş bir sohbet ortamı çıkıyor. Snapchat ile fotoğraf ve videolarınız üzerine istediğiniz şekilde karalamalar yapabilir, emojiler ekleyerek mizahçı yanınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Hem de bunları yapmak için sadece Snapchat uygulaması kullanmanız yeterlidir. Her şeyi anında istediğiniz gibi düzenleyip kişi listenizdekiler ile kolayca paylaşabilirsiniz.

Eğlenceli lensler, bu özellik ile fotoğraf ve videonuz üzerinde gerçek zamanlı komik efektler ve sesler eklenebiliyor. İsterseniz eklediğiniz bir lens ile fotoğraf çekilebilir veya videolarınızı oluşturabilirsiniz. Bu lensler arasında hem güzel olanlar var hem de komik olanlar vardır. Bu özellikle karşılaşmanız için illa Snapchat kullanmanıza gerek yok, insanlar bu uygulama üzerinden hazırladığı fotoğrafları birçok sosyal medya hesaplarında paylaşabiliyorlar.

Snapchat’in kolay ve bir o kadarda kaliteli sohbet özelliği ile kişi listenizdeki kişileri anlık olarak sesli veya görüntülü arayabilirsiniz. Eğer uygulama üzerinden o anda çevrimiçi konuşma sağlayacak durumunuz yok ise, kayıt ettiğiniz ses ve video dosyalarını karşıya gönderebilir, karşıdaki kişiler çevrimiçi oldukları zaman bu mesajları görüntüleyebilirler.

Snapchat hikâye özelliği ile farklılık yaratmayı başaran bir uygulamadır. Diğer sosyal medya platformlarındaki hikâye özelliğinin yaratıcıları snapchat’tir. Uygulamanın bu özelliği ile fotoğraf ve videolarınızı ister özel, isterseniz de açık olarak hikâyenize ekleyebilirsiniz. Kullanıcılar hikâyeleri üzerinde 24 saat sonra silinecek paylaşımlar yapabilirler.

İşte Şimdi Instagram mı? Yoksa Snapchat mı?

Asıl sorumuza dönebiliriz artık, kullanım olarak hangi uygulamayı kullanmak daha mantıklı. Yazımızda sizlere aralarındaki farkları anlatmaya çalıştık. Her iki uygulama ne kadar birbirlerine benzeseler de yeni çıkacak özellikler farklı olacaktır. Instagram uygulamasını kullanan kullanıcı sayısı, snapchat kullanan kişi sayısından daha fazladır, ama ikisi de sosyal medya devidir. Instagram da bulunan filtreler snapchat’te, Snapchat üzerinde bulunan filtreler ise Instagram da yoktur. İki uygulamanın ara yüzü de kullanım için oldukça pratiktir. İşte bu yüzden, kişilerin yukarıda ki özellikler arasında kendilerine en iyi uyacak olan uygulamayı kullanmasını önerebiliriz. Çünkü kesin olarak instagram veya snapchat diyebilecek kişiler sizsiniz.