Rate this post

Sosyal medya sadece insanların iletişim organı olarak kullandığı bir mecra olmaktan çıktı. Bunun dışında artık sosyal medya her alanda kullanıldığı gibi markaların yeni reklam kapıları olarak da kullanılıyor. Hem sosyal medyadan ulaşılabilecek olan kitle hem de bunun için çok daha az masraflar veriliyor olması markaların sosyal medyaya yönelmesinin en büyük nedenleri arasında yer alıyor. Sadece bu nedenler bile binlerce ünlü markayı sosyal medyaya yönlendiriyor. İşte tüm bu markaların sosyal medyada ki yeri ise düzenli olarak yapılan araştırmalarla belirleniyor. Hemen hemen her üç ayda bir güncellenen SosyalMarka100 araştırması da bunlardan biri.

Sosyal medya verileri
SosyalMarka100 sonuçları

Sosyal medyadaki markaların aktifliğini, kullanıcıların bu markalara olan ilgilerini gösteren araştırma için yeni verilerde sonunda açıklandı. Marka bazlı olarak yapılan açıklama ilk sırayı ise bu ay Garanti Bankası aldı. Hem internet siteleri hem de sosyal medya hesaplarında oldukça aktif olduğu belirlenen Garanti bankası, kullanıcıların sosyal medyada da en çok takip etiği marka oldu. Garanti bankasını ise son dönemde sosyal medya kampanyaları yapan Türk Hava Yolları takip etti. THY’nın da yapılan araştırmaya göre internet sitesinden çok sosyal medya hesaplarına ilgi gösterildi. Akbank’ın da üçüncü sırada yer aldığı araştırma sonuçlarına göre markaların sosyal medya ortamında etkinliği de eskiye oranda yüzde 30 oranında artmış bulunuyor. Marka bazında sosyal medya ortamında yaşanan bu yükseliş devam eder mi bilinmez ama hemen her alanda artık sosyal medya etkinliği göze çarpmaya başladı.

Bir önceki yazımız olan İrem Sak Snapchat Uygulamasında Hazırladığı Fotoğraflarla Beğeni Topladı başlıklı makalemizde İrem Sak, İrem Sak Instagram ve İrem Sak Snapchat hakkında bilgiler verilmektedir.