Dünya genelinde internetin çok rahat ulaşılabilir bir teknoloji haline gelmesi hem iletişimi kolaylaştırdı hem de yeni alanların ortaya çıkmasına neden oldu. İnternetle beraber ortaya çıkan bu yeni alanlardan birisi de sosyal medya oldu. Sosyal medya kullanımı dünya üzerinde en az internet gibi yayılmaya başladı. Facebook, Instagram, Twitter derken şimdilerde Swarm, Snapchat gibi birçok uygulamayı da görmeye başladık. Sosyal medya uygulamalarına bu şekilde kolay erişimin sağlanması bazı sorunları da ortaya çıkarıyor. Özellikle kötü niyetli açılan hesaplara çocuk yaşta olan kullanıcılar çekiliyor ve bu durumun sonuçları pek de iyi olmuyor.

sosyal medya kuralları
sosyal medyada yeni adap kuralları

Hatta son dönemde bu şekilde özellikle terör konusunda dünya üzerinde birçok gencin sosyal medya hesaplarından kandırıldığı da biliniyor. Her ne kadar sosyal medya uygulamalarının bu konuda kendi çağlarında bazı güvenlik önlemleri ve kuralları olsa da zaman zaman denetim seksiliğinden zaman zaman da oluşturulan bu kuralların boşluğundan yararlanıldığı biliniyor. İşte bu sorunun önüne geçebilmek için artık Avrupa Birliği düzeyinde yeni kararlar alındı. Alınan kararlara göre artık tüm sosyal medya hesapları adap kuralları denilen kurallar çerçevesinden değerlendirilecek. Özellikle sosyal medya uygulamalarının da bu konuda yeni çalışmalar yapması istenecek. Yeni denetimler sosyal medya kullanımını ne kadar değiştirir bilinmez ama şuandaki durumdan çok daha güvenli bir hale getireceği kesin.

Bir önceki yazımız olan Nusret Gökçe Bir Kez Daha Sosyal Medyayı Salladı başlıklı makalemizde Instagram Ünlüler, Nusret Gökçe ve Nusret Gökçe Instagram hakkında bilgiler verilmektedir.