Sosyal medya platformu Twitter yeni reklam modelini duyurdu. Yeni reklam modelini kendi seçtiği kullanıcılar üzerinde deneyen sosyal medya uygulaması, ilk olarak Amerikan Bloomberg’i tercih etti.

Twitter Sponsorlu Moments Reklamlarını Duyurdu

Twitter geçtiğimiz yıllarda popülerliğini kaybediyor gibi görünüyordu. Bu konuda birçok sosyal medya profesyoneli ve diğer sosyal medya kullanıcıları görüşlerini belirmişti. Bu kullanıcıların görüşleri doğrultusunda Twitter bazı yenilikler geliştirdi ve gerileme sürecini duraklatmayı başardı.

twitter-sponsorlu-icerik-moments

Dünya’nın en çok konuşulan ve kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Twitter, geçtiğimiz yıllarda favori uygulamasının adını değiştirerek tıpkı Facebook ve Instagram gibi beğeni uygulamasına geçmişti.

Kendi tweetini retweet etmek ve alıntılamak gibi yeni birçok özellikle sosyal medya kullanıcılarına ben de buradayım demeye çalışan uygulama son olarak yeni bir reklam verme modeli üzerinde çalışıyordu.

Twitter Sponsorlu Moments

Sponsorlu moment dilimize sponsorlu anlık gönderiler olarak çevrilebilir. Bu gönderiler Insagram ve Facebook’un hikayelerine benzetilse de kullanıcılar Twitter‘da ayrıca bir hikaye aracı göremeyecek.

Sosyal medya mecralarının en fazla para kazandıkları alan reklam alanıdır. Reklamlar sayesinde facebook, instagram ve twitter gibi sosyal medya uygulamaları ayakta kalmayı başarmaktadır. Reklam gelirleri son yıllarda düşmeye başlayan Twitter bu nedenle bir atak yaparak, reklam verenler için hala çok cazip bir mecra olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.

twitter-sponsorlu-moments_icon

Yeni reklam modeli moments’da tam olarak bu nedenle duyuruldu. Reklam verenler, twitter momnets aracılığıyla istediği şekilde bir reklam gönderisi oluşturabilecek. Reklam verenlerle içerik üretenleri bir araya getirmesi planlanan bu yeni reklam modelinde amaç reklamları doğru hedef kitlelere daha sağlıklı bir şekilde gösterebilmek.

Daha Fazla Oku  Twitter Beklenen Haberi Sonunda Verdi

Twitter sponsorlu moments gönderilerinde ayrıca GIF ve benzeri dijital çıkartmalar da kullanılabilecek. Bu yönüyle de yeni reklam modeli kullanıcıları heyecanlandırıyor çünkü Twitter radikal değişiklikleri çok fazla seven bir uygulama değil.

İlk Sponsorlu Moments Bloomberg’de

Twitter-Sponsorlu-Moments-bloomberg

Twitter üzerinden reklam çalışmaları çoğunlukla yüksek takipçi ve etkileşime sahip hesaplar tarafından yapılıyor. Bunun son örneklerinden biri de son çıkan moments özelliğini kullanan Bloomberg. Bir Amerikan bankasının sponsorlu moments içeriğine yer veren şirket bu alanda bir ilk oldu.

Yeni reklam modeli hakkında konuşan, reklam veren bankanın pazarlama müdürü “Sponsorlu moments anlık konuşmalara dahil olabilme imkanı sunuyor. Bloomberg ve Twitter ile birlikte çalışmak dünya çapında bir hedef kitleye hitap etme imkanını da bizlere sunuyor.” diyerek yeni reklam modelinin kullanımının artacağına işaret etti.