Rate this post

Son yıllarda özellikle Instagram’ın desteğiyle emoji kelimesiyle söyleme gelmiş ifadelerin kullanımı bir hayli artış gösterdi. Bu nedenden dolayı Instagram emojileri etiket olarak kullanmaya bile izin veriyor artık. Tabi bu durum emoji kullanımının en az paylaşım yapma oranı kadar sık bir hale gelmesine neden oluyor. Durum böyle olunca diğer sosyal medya uygulamaları da trende uymak için emoji kullanımına bir hayli önem vermeye başladı. İşte son dönemde bu yarış Facebook ve Twitter arasında geçmeye başladı. Zira gelen haberlere göre iki uygulamada emoji konusunda yeni çalışmalara başladı.

Emoji yarışı
Facebook Emoji

Verilen bilgilere göre söz konusu çalışma emojileri artık çok daha eğlenceli bir hale getirecek. Yenilik direk olarak emoji ifadeleri paylaşımında yapılamayacak. Değişiklik beğenme beğenmeme paylaş gibi butonlarda yapılacak. Kullanıcılar artık yapılan bir paylaşıma bu ifadeleri kullanarak emoji yorumlarını ekleyebilecek. İlk olarak Twitter tarafından çalışmalara başlandığı fakat Facebook’un da kısa bir süre önce bu çalışmaya başladığı ortaya çıktı. Yeni emoji kullanımında hangi uygulama ilk sırayı alacak bilinmez ama şimdilik Facebook bu konuda bir adım önde gibi. Zira sadece Instagram’ın üzerinden emoji kullanımı rakamları bile bunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Twitter’ın bu konuda ger kalmamak ve rakiplerine yetişmek için ciddi bir çalışma yapması gerekiyor gibi.

Bir önceki yazımız olan Facebook Paris Saldırısı İçin Ortaya Atılan İddialara Açıklık Getirdi başlıklı makalemizde Facebook, Facebook güvenli bölge bildirimi ve Facebook Paris hakkında bilgiler verilmektedir.