Sosyal medyanın yeni dünyada dengeleri kökten değiştirdiği görülüyor. Artık sosyal medya uygulamalarının çok daha geniş kitlelere ulaştığını ve gücünün çok daha fazla artış gösterdiği görülüyor. Bu durum sosyal sorumluluk ve reklam gibi konularda da daha çok sosyal medya uygulamalarından yararlanılmaya başlandı. Son dönemde yaşanan bu gelişmelerin bir de olumsuz yanı olduğunu belirtmek gerekiyor. Özellikle Twitter uygulamasında kötüye kullanımların bir hayli dikkat çektiğini söylemek gerekiyor.

Özellikle nefret söylemleri olarak adlandırılan ve etik dışı davranışlar olarak söylenen paylaşımlar, sosyal medyanın kötü bir yönünün öne çıkmasına neden oluyor. İşte Twitter bu sistemi değiştirmek için yeni adımlar atmaya başladığını açıkladı.

Twitter Önlemlerini Arttırıyor

Sosyal medya devlerinden biri olan Twitter, özellikle nefret söylemlerinin önüne geçmek için kurallarını düzenleyeceğini çok uzun yıllar öncesinden açıklamıştı. Uzun zamandır da bu konuda çalışma yapan uygulamanın, artan olumsuzluklardan sonra ise işlemcileri bir hayli hızlandıracağı açıklandı. Bu konuda yeni bir bildiri yayınlayan uygulama, şiddet, suistimal ve nefret söylemlerinin önüne geçeceği açıklandı.

Bugünden itibaren geçerli olmak üzere uygulama üzerinde bu tür paylaşımlar yapan kullanıcıların farklı yaptırımlarla karşı karşıya kalacakları açıklandı. İlk olarak bu tür paylaşımlara ya da içeriklere yer veren kullanıcıların doğrudan uyarılacağı açıklandı. Twitter tarafından doğrudan yapılan uyarı sistemi tek sefer uygulanacak. Kullanıcılar verilen süre içerisinde bu paylaşımları kaldırmayacak olursa, paylaşımların silinmesi sağlanacak ve kullanıcının hesabı da doğrudan askıya alınacak.

Twitter

Artık çok daha katı bir şekilde hesapları kontrol edecek olan uygulamanın, bu kontrollerde de kullanıcılardan destek istediğini belirtelim. Twitter tarafından yapılan açıklamada kullanıcıların doğrudan bu tip profilleri şikayet edebilecekleri belirtildi. Bu şikayetlerin ise çok kısa süre içerisinde incelemeye alınacağı ve yine aynı şekilde katı kuralların uygulanacağı belirtiliyor.

Daha Fazla Oku  Twitter Şifre Kırma Nasıl Yapılır?

Çok kısa bir süre içerisinde bu tür şikayetlerinde değerlendirmeye alınacağı belirtiliyor. Yapılan değerlendirmeler sonucunda ise yine katı kurallarla beraber hesabın kapatılıp kapatılmayacağı kararı verilecek. Benzeri bir adımı atan Facebook sonrasında da Twitter tarafından benzer bir adım atılması, sosyal medya genelinde böyle bir çalışma yapılacağını da gösteriyor.

[Total: Ortalama: ]