Sosyal medya platformu kullanıcıları tarafından kullanılan bazı kısaltmalar vardır ve bunların her birisi farklı anlamlar taşımaktadır. UNF de bu kısaltmalardan bir tanesidir ve özellikle Instagram’da çok sık kullanılır. Diğer sosyal medya platformlarında da görülmesine rağmen Instagram’daki kadar sık görüldüğü söylenemez.

UNF ve Açılımı

Instagram kullanıcılarının kullanmış olduğu UNF, İngilizce olan bir ifadenin kısaltılmış halidir. Sosyal medya kullanıcılarının yakından tanıdığı Unfollow ifadesi bu karakterlerle kısaltılır. Söz konusu kısaltmanın anlamı takip etmemek ya da takibi bırakmaktır.

Sosyal medya kullanıcılarının önemli bir kısmı paylaşımlarının daha fazla kişiye ulaşması için takipçi sayısını arttırmak ister. Bunun için ise farklı yollar kullanırlar. Tanımadıkları kullanıcılara dahi takip isteği yollar ve böylece sayıyı arttırırlar. UNF ifadesini ise kullanıcılar farklı amaçlarla kullanmaktadır.

UNF İfadesi Nasıl Kullanılır?

Instagram ve diğer sosyal medya platformları dikkate alındığında kullanıcıların UNF kısaltmasını farklı şekillerde kullandığı görülmektedir. Bu ifadenin takibi bırakmak anlamına gelmesinden dolayı bunu karşıdaki kişiye duyurmak için sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Şöyle ki; kullanıcılar daha önceden takip ettikleri bir hesabı takipten habersiz olarak çıkarabilir. Fakat bazı kullanıcılar ise bunu haber verir ve takipten çıkaracağı kişinin paylaşımlarına yorum olarak UNF yazar. Böylece söz konusu kişiye hesabını takipten çıkardığını haber verir.

UNF kısaltması bunların haricinde de farklı amaçlar için kullanılır. Bu amaçlar için kullanılırken farklı karakterler kısaltmanın yanına eklenir. Bunlardan bir tanesi ve en sık kullanılanlar arasında üst sıralarda olan ifade “UNF = UNF” şeklindedir. Bunun anlamı son derece açıktır. Kullanıcılar bu ifade ile karşıdaki kişilere yani takipçilerine “beni takipten çıkarırsanız bende sizi çıkarırım” demiş olur. Bu ifadeyi özellikle takipçi sayısını arttırmak isteyen kişiler kullanır.

Daha Fazla Oku  Tuba Büyüküstün’ün Makyajsız Instagram paylaşımına Bergüzar Korel’den Cevap

UNF ifadesinin bir diğer kullanımı ise “UNF X” ya da “X UNF” şeklindedir. Buradaki anlam da bir önceli ile aynıdır. Bu karakterlerin anlamı “Unfollow yapmayın” şeklindedir. Yani bir anlamda bir uyarı yapılır ve bundan dolayı da takipçiler genelde takibi bırakmaz. UNF ifadesinin böyle önemli bir işlevi vardır.

Yukarıda belirtilen kısaltmalar paylaşımların altına yorum olarak yazılabilir fakat bu şekildeki kullanım son derece azdır. Bunun yerine kullanıcılar profillerine UNF ifadesini yazmayı daha fazla tercih ederler. Böylece takip yapacak olarak kişilerin tamamı bu uyarıları görmüş olur ve takiplerini de buna göre yaparlar. Bu ifadeleri diğer sosyal medya uygulamalarında görmek çok daha zordur.

Instagram Hakkında Genel Bilgiler

Instagram, yakın zamanda insanların kullanımına sunulan bir sosyal medya uygulaması olmasına karşın kullanıcı sayısı çok hızlı bir şekilde artmaktadır. İnsanlar burayı farklı amaçlar için kullanmakta ve bu da sayıya yansımaktadır. Son yapılan açıklamalarda 1 milyardan fazla kişinin bu uygulamayı kullandığı belirtildi. UNF ifadesini kullananların sayısı da hızla artmaktadır.