Instagram, Facebook ve WhatsApp. Bu üç uygulama Facebook’un liderliğinde altında hızlı bir gelişim süreci içerisine girdi. İlk olarak Instagram uygulaması için yayınlanan güncellemeler, hemen sonrasında Facebook uygulaması için gelen güncellemeler derken, son olarak WhatsApp için ardı ardına güncellemeler yayınlanmaya başlandı. GIF desteğiyle başlayan süreçte, mesajı geri çekme özelliği, durum özelliğine metin ekleme gibi geliştirmelerle yoluna devam eden WhatsApp, şimdi ise kullanıcılarının depolama sorununu çözecek yeni bir adım atma hazırlığında. Peki, bu kez nasıl bir hale gelecek? Daha detaylı olarak bakalım.

WhatsApp Android Depolama Yöneticisini Devreye Sokuyor

WhatsApp depolama yöneticisi olarak bilinen bu sistem, daha önce iOS sürümünde dikkat çekmişti. Anlık mesajlaşma uygulamasının çok daha başarılı bir şekilde kontrol edilmesini sağlayan depolama kontrol sistemi, kullanıcıların görüşmelerini ve sohbetlerini aktif bir şekilde depolama alanı olarak değerlendirilmesi sağlanıyor. Bu şekilde depolama alanı üzerinde çok fazla etkisi bulunan, yani çok fazla yer kaplayan sohbetler silinerek yer açılabiliyor. Depolama alanı bu şekilde aktif olarak kontrol edilebiliyor. Söz konusu özellik WhatsApp uygulamasının iOS sürümünde aktif olan bir özellik olarak bilinmiyor.

WhatsApp

Bugün açıklanan yeni bilgilere göre söz konusu sistem iOS sonrasında Android işletim sistemlerine de getirildi. Fakat yeni özelliğin doğrudan yayınlanmadığını da belirtelim. Şimdilik sadece özellik beta sürecine katılmış durumda. Beta güncellemelerinin yapılmasıyla beraber aktif depolama sisteminin kullanıma girdiği görülüyor. Fakat şu an için beta sürecinde olan özelliğin ne zaman net olarak yayınlanacağı konusunda bir bilgi verilmedi.

Bir bilgi verilmediği gibi özelliğin testlerinin başarılı olup olmayacağı konusunda da bir bilgi bulunmuyor. iOS üzerinde oldukça başarılı şekilde uygulanmış olsa da Android sisteminin daha farklı bir yapısı olduğunu düşünecek olursak, Android’e özelliğin gelmesi zaman alacak gibi duruyor. Söz konusu özelliğin kullanıma girmesinden sonra daha ne gibi değişiklikler uygulanacağını da göreceğiz. Şu an için WhatsApp tarafından ne zaman çıkış yapılacağı konusunda kesin bir açıklama yapılmadığını da ekleyelim.