1 milyarın çok üzerine çıkmaya başlayan kullanıcı sayılarıyla beraber, mesajlaşma alanında tek başına lider olmayı başarmış gibi gözüküyor. Paylaşılan son kullanım bilgilerine bakacak olursak, anlık mesajlaşma uygulamaları içerisinde WhatsApp uygulamasından fazla kullanılan bir başka uygulama daha yok. Bununla beraber sadece mesajlaşma uygulaması değil aynı zamanda Instagram ve Facebook gibi etkileşimli platform haline getirilmeye çalışılan WhatsApp, bu çalışma noktasında hikayeler güncellemesini de almıştı. Fakat ne Facebook ne de Instagram kadar ilgi çekmeyen yeni WhatsApp özellikleri, geri planda kalmış gibi gözüküyor. Durumun farkında olan Facebook ise uygulamanın daha da eğlenceli hale gelmesi için yeni eklentiler yapmaya devam ediyor. Son olarak Instagram’da epey bir ilgi çeken çıkartmalar özelliğinin WhatsApp durum görsellerine ekleneceği belirtildi.

WhatsApp Durum Görsellerinde Çıkartmalar Nasıl Çalışacak?

App Store üzerinden yayınlanan yeni güncellemeyle beraber, ilk etapta iOS sürümünde çıkartma özelliği kullanıma girecek. Yeni sürümle beraber gelen çıkartmalar özelliğinin, durum görselleri oluşturulurken de kullanılabileceği belirtiliyor. Kullanıcıların birbirlerine gönderecekleri fotoğraflar ve videolarda çıkartmaları da doğrudan kullanmak mümkün. Bunun dışında uygulama üzerinden oluşturulacak olan GIF paylaşımları içerisinde de kullanıcıların çıkartmaları daha aktif bir şekilde kullanmalaı sağlanacak.

WhatsApp çıkartmalar

App Store üzerinden yayınlanan güncellemede video, fotoğraf ve GIF üzerinde ve durum görsellerinde kullanılabilecek olan çıkartmalar, Instagram üzerinde kullanılan seriler olarak gözüküyor. Instagram hikayelerine eklenen çıkartmalarla hemen hemen aynı olan yeni çıkartmaların, uygulama içerisinde de aynı simge ile yer aldığını görüyoruz. Zaten çıkartmaların içerisinde doğrudan Instagram adının kullanıldığı resimler bile bulunuyor.

Facebook bu şekilde iki platformu arasında yaptığı özellik geçişiyle beraber WhatsApp’ı daha renkli hale getirmeye çalışmış durumda. Çıkartmalar için yayınlanacak olan güncellemelerde yine Instagram uygulaması için yayınlanan güncellemelerle birebir aynı olacağı belirtiliyor. Instagram’a yeni bir çıkartma eklendiği zaman, bu çıkartmaların WhatsApp uygulamasına da eklendiğini göreceğiz. Bunun dışında çıkartmalar özelliğinin Android sürümler içinse bir süre daha gelmeyeceği belirtildi. Android için güncellemenin birkaç hafta içerisinde yayınlanması bekleniyor.