Bu hafta yeni yıl haftası olarak dikkat çekti ve teknoloji dünyasında da yılsonuna özel birçok gelişme yaşandı. 2017 yılının verilerinin açıklanması, sene başlamasının ardından yeni teknolojilerin ortaya çıkması gibi birçok gelişme yaşadık. Yeni yıl elbette sosyal medya uygulamaları içinde canlandırıcı bir etki oldu demek yanlış olmaz. Birçok uygulamanın yeni yıla özel yayınladığı güncellemeler bir yana, açıklanan kullanıcı verileri de epey bir şaşırtıcı sonuçların elde edilmesini sağladı. Bunun dışında yılbaşında çok sık gündeme gelen uygulamalardan birisi de WhatsApp uygulaması oldu. Yılbaşının en çok konuşulan uygulaması olmayı başaran WhatsApp’ın gündeme gelmesinin nedeni ise çökmesi oldu.

WhatsApp Neden Çöktü! Ortaya Çıktı

Yılbaşı gecesi uygulamanın en az 3 saat gibi bir süreyle servis dışı kaldığını gördük. Daha önceki haberimizde bu konuda bilgiler vermiştik. Yeni yıla girilmesine saatler kala uygulama çökmüş ve uzun süre kullanılamamıştı ancak bir açıklama gelmemişti.

WhatsApp uygulamasının neden çöktüğü yönünde bir türlü beklenen açıklamalar gelmedi ancak bugün uygulamanın neden çöktüğü ortaya çıktı. Elde edilen bilgilere göre uygulamanın çökmesinin nedeni yeni bir rekor gelmesi ve rekoru sunucuları bir hayli zorlaması.

WhatsApp

Toplamda 75 milyar mesajın gönderiminin gerçekleştirildiği ve bunun oluşturduğu yük nedeniyle de uygulamanın çöktüğü belirtildi. WhatsApp uygulamasında yaşanan bu çökme sorununun kullanıcı verilerine ise hiçbir zararı olmadı. Facebook’un bu konuda oldukça başarılı olduğunu görüyoruz.

Haliyle mesajlarda ya da gönderimlerde bir kayıp yaşanmadı. Sadece uygulamaya erişim bir süreliğine rafa kaldırılmış oldu ve sorunun giderilmesinin ardından erişimde yeniden açıldı. Görünen o ki WhatsApp’a herhangi bir saldırı durumu ya da benzeri bir durum söz konusu değil. Sunucu yükü ve bakımının bu soruna neden olduğu görüşü hakim. Facebook incelemelerinden sonra bir rapor açıklamasının gelip gelmeyeceği ise belli değil.