En çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olduğu resmi olarak da kanıtlanmış olan WhatsApp, son yıllarda anlık mesajlaşma uygulaması kapsamını genişletecek bazı adımlar atmaya başladı. Öyle ki uygulamanın hikayeler bölüm güncellemeleri ve dosya gönderimi gibi ekstra özelliklerle donatıldığını görmeye başladık.

Fakat tüm bunlara rağmen uygulamanın kullanım alanı yine anlık mesajlaşma bölümü olarak gösteriliyor ve WhatsApp en çok bu amaç için kullanılıyor. Haliyle haberleşme konusunda da en popüler uygulamalardan biri olan WhatsApp’ın yeni yıla girmeye hazırlandığımız saatlerde ise bambaşka bir konu ile gündeme geldiği açıklandı. Bu kez uygulama çöktü ve bir süre kullanıma kapandı.

WhatsApp Neden Çöktü?

Yeni yılın hemen öncesinde uygulamanın çöktüğü açıklandı. WhatsApp kullanıcıları mesaj gönderimlerinde sürekli olarak tekrar eden gönderiliyor işaretlerini görmeye başladı. Bir türlü mesajların iletilemediği uygulamanın çöktüğü anlaşıldı. Uygulamanın çökmesinin nedeni konusunda ise bir açıklama gelmediğini gördük.

WhatsApp neden çöktü hala resmi bir açıklama yok. Bu nedenle kesin olarak neden bilinmiyor. Ancak bu konuda bazı tahminler yok değil. Genel olarak iki tahmin ortaya çıkıyor. İlk tahminlere göre uygulamanın aşırı yoğunluk yüzünden çökmüş olabileceği üzerinde duruluyor. Yılbaşı nedeniyle sunucularda sorun olduğu ve aşırı yoğunluk nedeniyle çökme durumunun yaşandığı iddiası ilk iddia olarak karşımıza çıkıyor.

WhatsApp

Tabii ki tek iddia bu değil. Bunun dışında teknik bir konu daha var. Çok kısa bir süre önce anlık mesajlaşma uygulaması tarafından yapılan açıklamada bazı modellere desteğin kesileceği belirtilmişti. Eski cihazlara desteğin kesileceği açıklanmış ve bu cihazlarda bir daha uygulamanın kullanımının mümkün olmayacağı belirtilmişti.

Beklendiği gibi de oldu ve yılbaşından hemen önce bu cihazların destekleri kesilmeye başlandı. Fakat burada uygulamanın sorunla karşı karşıya kaldığı ve bu nedenle çöktüğü iddiaları gündeme geldi. Aksi durumda WhatsApp’ın düzenleme içinde bakım çalışması yaptığını belirten kullanıcılar da var. Tabii ki şu an için net bir bilgi veremiyoruz. Uygulama yetkilileri açıklama yapmazsa bu konuda kesin bir bilgi vermekte pek mümkün olmayacak. Ancak bir noktaya daha dikkat çekmek gerekiyor.

Daha Fazla Oku  WhatsApp Uygulamasının Neden Çöktüğü Ortaya Çıktı

Facebook Çökme Sorunları Sonrasında Soruşturma Açmıştı

Yılbaşında yaşanan çökme sorunu nedeniyle WhatsApp bir kez daha çökmesiyle gündeme gelmiş oldu. Burada dikkat çeken nokta daha önce Facebook tarafından atılan adımlar. Uygulamanın 3 ayda bir çöküyor olması nedeniyle geçtiğimiz ay Facebook tarafından anlık mesajlaşma uygulamasına soruşturma açıldığını da biliyoruz.

Facebook sorunun neden kaynaklandığını görmek için bir soruşturma başlatmış ve bazı çalışanlar hakkında inceleme başlatmıştı. Bu olayın ardından bir kez daha aynı sorunun yaşanması ise kafaları tam anlamıyla karıştırdı. Bu nedenle konu hakkında daha detaylı açıklamalar yapılmasını beklemekteyiz.