Akıllı telefonlar son dönemin en popüler teknolojileri arasında gösteriliyor. Bilgisayarların satışının düşmesi hatta son dönemde bilgisayarların yerini alacağı düşünülen tablet satışlarının düşmesi gibi birçok gelişmeye karşın akıllı telefonların sürekli olan yükselişi devam ediyor. Akıllı telefonlara gösterilen ilgi bu denli fazla olunca birçok teknoloji devi de buna göre şekillendirilmiş olan bir strateji izlemeye başladı. Bu neden özellikle son yıllarda sürekli olarak yeni seri akıllı telefon ve markaların yeni amiral gemileri piyasaya sürülmeye başlandı.

Apple, Samsung, HTC, Asus, LG derken sürekli yeni markaların pazara girdiği akıllı telefon dünyasında yeni modellerde geçtiğimiz günlerde başlangıç veren MWC 2017 etkinliğinde tanıtılmaya başlandı. Yeni seri amiral gemisi akıllı telefonları, yeni teknolojiler, yeni sistemler derken birçok değişiklikle beraber gelen akıllı telefonlar artık alışılagelmişin dışında yenilikleri de beraberinde getirdi.

Yeni Akıllı Telefonlar Çok Daha Güçlü

Fuarda tanıtılan yeni seri akıllı telefonlar dediğimiz gibi akıllı telefon kullanımını baştan aşağı değiştirmeye başladı. Şöyle ki yeni seri akıllı telefonlarda artık çok daha farklı sistemler öne çıkmış durumda. Yeni seri akıllı telefonların işlemcileri, ekran teknolojileri, teknik donanımları artık neredeyse bilgisayarları yakaladı.

Bununla beraber artık akıllı telefon kameralarının da bir hayli değişim gösterdiğini de söylemek gerekiyor. Özellikle son akıllı telefon serilerinde artık kullanıcıların profesyonel kameralarda görebileceği birçok yeni özellik bulunuyor. Peki yeni nesil akıllı telefonlarda yer verilen kamera teknolojileri nasıl bir değişime neden olacak? Bu durumun sosyal medyaya etkisi ne kadar?

Daha Fazla Oku  Lindsay Lohan Başkanlığa Adaylığını koyacağını Instagram’dan Açıkladı

Instagram İçin Yeni Teknolojiler

Aslında ilk etapta akıllı telefonların içerisinde yer alan teknolojilerin sosyal medya uygulamaları ile alakalı olmadığını düşünebilirsiniz. Fakat her sosyal medya uygulaması için bu durum geçerli değil. Şöyle ki özellikle akıllı telefonlarda en çok kullanılan uygulamaların başında Instagram geliyor. Bununla beraber Instagram kullanımı içinde paylaşımlar ve beğenilerden tutunda yorumlar için bile akıllı telefonları kullanmak gerekiyor.

Instagram’ın ne derece büyük bir sosyal medya uygulaması olduğunu düşünürsek ve akıllı telefonlarla beraber kullanılan bir uygulama olduğunu düşünürsek net bir şekilde Instagram ile yeni seri akıllı telefonların birbirleri ile ilişkili teknolojiler olduğunu ekleyebiliriz.

Tüm bunlarla beraber akıllı telefonların içerisinde Instagram için özel çıkarılan akıllı telefon modelleri bile karşımız acıkmıyor değil. Akıllı telefonların içerisinde yer alan kamera teknolojilerinin de bu şekilde seçim unsuru haline geldiğini söyleyebiliriz. Yani artık kullanıcılar Instagram’da daha etkili paylaşımlar yapabilecekleri en iyi kameralara sahip olan akıllı telefonları seçmeye başladı.

Instagram Kullanımını Değiştirecek Kamera Teknolojileri

Bu noktada kullanıcıların akıllı telefon kameralarına bu kadar çok önem vermesi ile beraber artık markalarda telefonlarında kamera konusunda sosyal medya uygulamalarını da kolaylaştıracak yeni sistemlere yer vermeye başladı.

Yeni düzenlenen MWC 2017 etkinliğinde de bu durumu net bir şekilde gördük. Özellikle Instagram kullanımı için akıllı telefon devlerinin yeni kamera modlarını görmeye başladık. Peki bu durumda akıllı telefonların Instagram kullanımını değiştireceği düşünülen yeni seri kamera teknolojileri neler? Hangi akıllı telefonlarda bu örnekleri gördük.

LG G6

LG G6 Yeni Çekim Modları

Akıllı telefonların içerisinde tanıtılan ilk modellerden birisi LG G6 akıllı telefonları oldu. Kamera özellikleri konusunda ise telefonun ekstra birçok modunun bulunması dikkat çekti. Arka bölümde çift kameraya yer veren akıllı telefon devinin Instagram genelinde paylaşımları değiştirecek hareketli fotoğraf özellikleri, aynı anda ikili çekim, kamerada iki taraflı çekim, ardı ardına çekim modlarının dışında bununla beraber anlık olarak çekilen fotoğrafların Instagram üzerinden paylaşılması gibi ekstra birçok kamera özelliği bulunuyor.

Daha Fazla Oku  Doğru Hashtag Kullanımı Nasıl Olur?

Tüm bu özelliklerle beraber LG G6 akıllı telefonların kesinlikle Instagram kullanımını da daha eğlenceli hale getireceği de kesin. Zira birçok yeni resim modu ve birçok yeni filtrelerin Instagram paylaşımlarını değiştirebileceğini söylemek yanlış olmaz. Kamera modları ve Instagram için özel olarak geliştirilmiş olan hareketli fotoğraflar, yavaş çekim modları gibi modların dışında kamera çözünürlüklerinin de 4K seviyesine çıkması Instagram kullanımının yeni modellerle beraber nasıl değişeceğini de net bir şekilde ortaya koyuyor.

Sony Xperia XZ Pre Modelinin Yeni Kamerası

Yeni tanıtılan akıllı telefon modelleri arasında dikkat çeken bir diğer modelin ise yeni Sony Xperia XZ olduğunu gördük. Bu telefonda da yine kamera konusunda hem Instagram kullanımını değiştirecek hem de çok daha kaliteli hale getirecek olan yenilikler ortaya çıktı.

Özel olarak geliştirilmiş olan ön kamera serisi ile beraber özel selfie çekim modları ile Instagram kullanımını renklendirmesi beklenen akıllı telefonların ayrıca geniş açılı ön kamera çekimi bulunuyor. Bu sayede çok daha ilgi çekici selfie çekimleri yapabiliyorsunuz. Ayrıca diğer bir teknoloji de arka kamerada kullanılan slow motion teknolojisi oldu.

19 MP arka kamera ile gelen akıllı telefonun yeni bir rekora imza atarak 960 fps hızında yavaş çekim teknolojisi ile beraber geldiği de açıklandı. Tanıtımla beraber ortaya çıkan bu durum ile beraber artık telefonun çok daha başarılı ağır çekim yapmasının da önü açılmış oldu. Bu alanda bir rekora imza atan Sony, Instagram üzerinden de en çok paylaşımı yapılan ağır çekim video modlarını böylece bir kez daha gündeme getirmiş oldu. Söz konusu teknolojinin dışında HDR çekim modları da kamera teknolojilerinin ne kadar başarılı bir düzeye geldiğini net bir şekilde kanıtlıyor.

Daha Fazla Oku  Müjde Uzman’dan Duygulandıran Paylaşım

telefon kameraları

Instagram İçin Yeni Kamera Modları

Tüm bunların dışında sadece belli başlı akıllı telefonlar için değil genel olarak tüm akıllı telefon modellerinin yeni kamera sistemlerinde Instagram uygulaması için geliştirilmiş özel teknolojilere ye verilmeye başlandı.

Bu noktada Instagram uygulamasında kullanılmak üzere özel bir selfie çekim modları, panorama selfie çekimleri, geniş açılı ön kamera çekimleri, ağır çekim modları, kamerada doğrudan filtre kullanımı, selfie için sanal flaş kullanımı, lazer odaklama teknolojileri, otomatik odaklama teknolojileri, yeni resim modları, 4K çekim imkanı, Seri çekim özellikleri gibi birçok yeni kamera teknolojileri de aslında akıllı telefonların Instagram için ne derece gelişmiş cihazlar haline geldiğini de göstermekte.

Yapılan son etkinlikle beraber ortaya çıkan yeni kamera teknolojilerine bakacak olursak Instagram için artık akıllı telefonların çok daha yeterli teknolojilere yer vereceğini görebiliyoruz. Bu durumda da artık yeni teknolojiler ile beraber çok daha ilgi çekici çok daha kaliteli fotoğraflarında Instagram’da beğeni rekabetini arttıracağını söyleyebiliriz.