Youtube canlı yayın imkanını uzun zamandır kullanıcılarına sunan bir platformdur. Dünyanın en büyük video sitesi olması ve buna bağlı olarak milyonlarca insanın burayı kullanması, yapılan canlı yayınların kısa sürede çok sayıda insana ulaşmasını sağlayabilir. Youtube’un sahip olduğu bu potansiyel, insanların ilgisini çekmektedir.

Youtube Canlı Yayın Şartları Nelerdir?

Youtube tarafından kullanıcılarına saplanan canlı yayın seçeneğini maalesef herkes kullanmıyor. Bir süre önce kullanım şartları çok daha ağırdı ve canlı yapan kullanıcı sayısı sınırlıydı. Geçmişte bu şartların ilki abone sayısının 10 bin olmasıydı fakat bu şartı sağlayan kanal sayısı sınırlı olduğu için özelliği kullanan kişi sayısı çok az oldu. Bunun üzerine Youtube bir değişikliğe daha gitti ve sayıyı bu defa bine düşürdü. Yani canlı yapmak isteyenlerin kanallarının en az bin abonesinin olması istendi. Dolayısıyla bu şart da insanları fazlasıyla zorladı.

İlk iki şart ile beklediğini bulamayan Youtube, yakın zamanda yeni bir düzenlemeye gitti ve abone şartını tamamen kaldırdı. Böylece az takipçisi olan hatta takipçisi olmayan kişiler dahi canlı yayın yapma fırsatını yakalamış oldu. Youtube canlı yayın için bu defa da farklı şartlar getirdi. Söz konusu şartlar şu şekildedir ve halen uygulanmaktadır:

  • Canlı yayın yapılacak olan kanalın onaylanması gerekiyor. Bunun nedeni ise sahte kanallarla farklı amaçlar için yayın yapılmamasıdır. Kanal onaylamasını kullanıcılar, cep telefonları ile yapabilirler.
  • Bir diğer şart ise kanalın son 90 gün içerisinde kurallara uymamadan kaynaklı kısıtlama almaması gerekiyor.

Yukarıdaki şartlar, eskiye nazaran çok daha hafiftir ve dolayısıyla da bunların sağlanması daha basitti. Kullanıcılar böylece rahat bir şekilde canlı yayın yapma fırsatı yakalamışlardır.

Daha Fazla Oku  Instagramda Youtube Videosu Paylaşma

Youtube Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Youtube üzerinden canlı yayın yapmak çok kolaydır fakat öncelikle bir hesap açılması ve bunun doğrulanması gerekir. Daha sonra ise aşağıdaki adımlar izlenerek canlı yayın yapılabilir. Bu adımlar şunlardır:

  • Öncelikle canlı yayın yapmak için gerekli olan mikrofon ve kamera gibi cihazların hazır olması gerekiyor.
  • Daha sonra Youtube hesabına giriş yaparak sağ üst köşede bulunan kamera ikonuna tıklanmalıdır.
  • Bu ikona basınca iki seçenek çıkacak ve kullanıcıların bunlardan “Canlı yayın yap” olanı seçmesi gerekiyor.
  • Daha sonra açılan sayfada onay verilerek canlı yayına başlanabilir.

Youtube Canlı Yayınların Daha İyi Olması için Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Youtube canlı yayın yaparken dikkat edilmesi gereken çok sayıda husus vardır ve bunların bir kısmı kullanılan kamera ve mikrofonun kalitesiyle ilgilidir. Kaliteli kamera ve mikrofon bir canlı yayın için çok önemlidir ve kullanıcıların bu konuya çok fazla hassasiyet göstermesi gerekir.

Bir diğer konu ise ışığın ayarlanmasıdır. Yapılacak çekimler, doğru açıyla yapıldığında ortaya çıkacak olan sonuçlar çok daha iyi olacaktır. Bundan dolayı yayın başlamadan önce kullanıcıların doğru açıyı deneyerek bulması gerekiyor.